Jumbo1 | 16.07.2014 14:19

Netradičně brzo, už v polovině července, začala Spartě sezona 2014/2015. K zápasu druhého předkola Ligy Mistrů dorazil z hlavního města Estonska, Tallinu, tým Levadia. Tento tým má sice poměrně krátkou historii, založen byl až v roce 1999 (a to ještě jako Levadia Maardu), nicméně za tu dobu se stihl stát osmkrát mistrem své země, v jeho sbírce titulů je i 8 estonských pohárů.

Nejvýraznější úspěch v Evropě zaznamenal tento klub v roce 2006, kdy postoupil do hlavní soutěže poháru UEFA. V prvním kole narazil na Newcastle United, a jeho cesta Evropou skončila, ale předkola evropských pohárů hraje pravidelně, takže zkušenosti má. V sestavě je plno legionářů, většinou z rusky mluvících zemí či Balkánu. Hraje na stadionu pro skoro 5000 lidí

Sice před zápasem tvrdím, že cokoli jiného, než výhra minimálně o tři góly by byl špatný výsledek, ale popravdě řečeno mě optimismus malinko přešel poté, co jsem se podíval na statistiky týmu v Estonské lize. Po polovině soutěže (v Estonsku se hraje jaro-podzim) je o dva body třetí vinou většího počtu remíz. Má skóre 59:4 (z 19 zápasů, průměr tři vstřelené góly na zápas!), naposledy prohrál 1:0 v prvním kole. Venku dokázal vyhrát i 4:0 a 8:0, doma pak dokonce 6:0, dvakrát 7:0 a jednou dokonce 9:0. Krom toho, že dostal jen čtyři góly, tak taky nedostal gól už od cca druhého kola (oficiální uváděná neprůstřelnost gólmana 1758 minut), takže bránit ti Estonci asi umějí, říkám si. Nerad bych se dočkal betonu s upocenou výhrou 1:0 v závěru. Levadia v odvetě prvního předkola spláchla doma Tre Fiori ze San Marina 7:0 (když předtím venku horko těžko upotila výhru 1:0), takže ani se sebevědomím na tom nemůže být tak zle. No uvidíme.

Po začátku zápasu vidíme už od první minuty. A co? V podstatě trvalou převahu Sparty, během prvních dvou minut kopeme čtyři rohy, během prvních 20 minut je těch rohů asi osm. Hosté se prezentovali jedinou slabou střelou v šesté minutě., očividně jim jde o to, dostat co nejméně gólů, takže už od začátku betonují, polehávají, odkopávají balony kamkoliv atd. Costa i přes to dává v 11. minutě gól, ale pro ofsajd bohužel nemůže být uznán. Jinak ale Costa využívá toho, že není třeba příliš bránit a prezentuje se skoro jako druhý útočník, hostům z něj jde pořádně hlava kolem. Sparta tlačí dál, hosté si chvílemi musí připadat jako na kolotoči. Ve dvaadvacáté minutě se domácí postarali o to, aby hostům bylo horko ještě větší, než jaké jim bylo díky počasí - jasno, slunce, 30 stupňů Celsia. Costa posílá pas šikmo přes celé hřiště na Kadeřábka, ten balon z první pošle zprava doleva, Hušbauer přiťukne pod sebe, a Lafatovi před bránou stačí nastavit hlavu. Hostující brankář se může zbláznit, promptně servává svého kolegu z obrany, který balon neodkopl, ačkoli asi mohl, ale to už není hostům nic platné - 1:0. Tak betonový val proražen, to je dobře, jen by to chtělo ještě aspoň jeden do půle.

Těsně před koncem poločasu jsme se dočkali. Dočkal poslal balon do vápna, Costa svou silou a důrazem dostal obránce pod tlak, ten před ním sice balon odkopl, ale jen k Lafatovi, který pohodlně z první uklidil balon do brány - 2:0. Ale ještě nebyl konec půle. Asi minutu po gólu se ve vápně prodíral přes obránce Dočkal, a jakmile ucítil soupeřovu nohu, sletěl k zemi. Penalta hodně přísná, na druhou stranu sudího nikdo nenutil, aby ji dopískal. K míči se postavil místo obvyklého exekutora Hušbauera Lafata, a o pár sekund později zkompletoval hattrick - 3:0. Je fakt, že první dva góly měl na zlatém podnose připraveny, a třetí z penalty, ale stejně, dokázat to za poločas, to osvěžuje pravý význam slova hattrick. Původně se psalo zvlášť tedy hat trick, česky otrocky přeloženo kloboukový trik, čili výkon hodný kouzelníka. Spokojeni jdeme na přestávku a těšíme se na druhou půli.

Jediné, co zatím trochu vázne, je fandění, lidi se asi po letní pauze ještě neprobrali, a tak je to za i za stavu 3:0 trochu přichcíplé, ale postupně se to zlepšovalo, a od cca 60. minuty to bylo dokonce dobré - na čemž měli zásluhu i hráči, ale k tomu se dostanu. Druhá půle vypadala aspoň na jejím začátku jako ta první, tj. hra na jednu bránu, a projevilo se to i gólově. Deset minut po začátku druhé půle letí do vápna sparťanský centr, hlavičkuje kdo jiný než Lafata, a s tečí hostujícího obránce končí míč opět v síti - 4:0. Tenhle gól rozhodčí posoudil jako vlastní, ze záběrů mi přišlo, že možná jo, ale bylo to hodně na hraně, klidně ho mohli Lafatovi nechat. No, i tak má pořád hattrick, tak co. Exhibici v úterním večeru neměl být ale ještě konec. Spokojené publikum se dožaduje bůra, a než chorál dozní, Kadeřábek centruje a míč nasměroval do sítě - no jasně, Lafata - 5:0 :-). A to, prosím, běží teprve sedmapadesátá minuta.

Galapředstavení sparťanského kapitána, 4 góly v zápase evropských pohárů je rarita. Za další tři minuty je to super galapředstavení. Lafata vyrovnal rekord Lionela Messiho v počtu gólů, vstřelených v zápase v rámci Ligy mistrů - 5. Messi je dal v osmifinále Leverkusenu (myslím 2009), Lafata včera do sítě Levadie. V šedesáté minutě totiž Hušbauer prošel přes tři k zadní čáře, a přihrál pod sebe. K míči běžel Dočkal, který by byl dával pohodlně do prázdné, ale Lafata se skluzem vrhl po míči jako dravec a dorazil ho do sítě sám - 6:0. Bořek je prvním gratulantem, a vůbec se nezlobí, naopak, pusu má od ucha k uchu. Co nedokázalo devět týmů estonské ligy za 19 zápasů, dokázal Lafata sám za 60 minut. Dal 5 gólů, což je více, než celkový počet gólů, které Levadia dostala v lize. Když o deset minut později střídá, vyprovází ho hromový potlesk ve stoje - naprosto zasloužený.

Stadionem letí mexická vlna, posledních několik minut stojí v podstatě celý stadion a děkuje hráčům za moc pěkný fotbalový večer. To už je to ale 7:0, v 81. minutě totiž střídající Přikryl přeskočil svého hlídače (což při jeho vzrůstu nemusí být úplně jednoduché) a míč uklidil hlavou posedmé do hostující sítě. Hráči Levadie si tak museli připadat jako ve zlém snu. Před týdnem sedmičku dali, teď ji sami dostali, navíc bůra od jednoho hráče. Napadá mě parafráze na jednu repliku ze Švejka: Ještě dvacet let se budou hrůzou budit ze spaní, když si vzpomenou, jak jim ve vápně řádil Lafata. Každopádně úkol splněn, odveta by neměl být problém ani s náhradníky, což je podstatné, protože příští pátek začíná liga, a hned pěkně zostra - ve vršovickém klokaním kráteru. Jdeme spokojení domů, bude se dobře spát.

Ještě rekapitulace nejbližšího fotbalového programu. Už tento pátek 18. 7. od 20:15 čeká Spartu podle mého názoru za dané situace zbytečné utkání s Plzní o jakýsi superpohár, připomínám při té příležitosti bojkot na protest proti FAČR. Nikomu neříkám, aby se přidal či nikoli, jen připomínám. Následuje v úterý 22. 7. od 19 hodin odveta druhého předkola LM v Estonsku, a příští pátek, tedy 25. 7. od 20:15 začne Sparta cestu za obhajobou ligového titulu. Takže fanoušci, je nejvyšší čas probrat se po dovolené, aby byli zase vaše ruce a hlasivky slyšet, Sparta nás bude potřebovat.

Sparta Forever!

Jumbo1

AC Sparta Praha - FC Levadia Tallin 7:0 (3:0)

Branky: 22., 44., 45.+3 z pen., 57. a 61. Lafata, 55. vlastní Tipurič, 84. Přikryl.

ŽK: bez karet

Sestava Sparty: Bičík - Kadeřábek, Holek, Švejdík, Costa - Matějovský, Vácha, Hušbauer (69. Mareček) - Dočkal, Krejčí (79. Přikryl) - Lafata (72. Bednář). Trenér: Lavička.

Sestava Levadie: Smiško - Podholjuzin, Tipurič, Artjunin, Pikk - Kulinitš (58. Teever), Vukobratovič, Raudsepp, Antonov (82. Kaljumäe), El-Husjaní (63. Penič), Subbotin. Trenér: Kristal.

Rozhodčí: Hunter - Storey, Eakin (všichni Sev. Ir.).

Diváci: 10 152.

Jumbo1 | 16.07.2014 14:19 Vstoupit do diskuze