Bonyos | 16.08.2014 04:55

Ozdobou čtvrtého kola Synot ligy byl duel dvou nesmiřitelných rivalů, pražská Sparta hostila ostravský Baník. Jasným favoritem utkání byl letenský klub a všichni byli zvědaví, jestli se už sparťané herně vzpamatovali z vyřazení ze 3. předkola Ligy mistrů a v domácím prostředí porazí Ostravu tak, jak se sluší a patří. Nepovedlo se, Sparta se ještě nevzpamatovala.

Při příchodu ke stadionu to vypadalo na velice slušnou návštěvu, lidé byli natěšení na fotbal a fandění, tak hurá na tribunu na úvodní výkop zápasu. Rudí borci na hřišti do něj ovšem vstoupili hrozně, v 5. minutě Matějovský ztratil při rozehrávce míč, Greguš postupoval směrem ke sparťanské brance, využil toho, že Švejdík mu neustále ustupoval a střelou na Bičíkovu vzdálenější tyč vstřelil úvodní branku zápasu, 0-1. Nutno dodat, že tato střela žádná nechytatelná pumelice nebyla. Sparta si nějaké šance v průběhu prvního poločasu vybojovala, ale buď je zneškodnil ostravský brankář Pavlenka (střela Krejčího) a nebo šly vedle (šance Lafaty, Hušbauera a Marečka). Při další veliké příležitosti ze standardní situace Hušbauer netrefil míč a ke konci poločasu David Lafata orazítkoval krásnou střelou z přímého kopu pouze tyč.

Protože Sparta je mužstvo druhých poločasů, tak téměř nikdo o přestávce o výhře domácího týmu nepochyboval, jenže ve druhém poločase, stejně jako v první půli, žádná sparťanská střela gólem neskončila. Costova hlavička branku minula a zbylé nebezpečné střelecké pokusy zlikvidoval gólman Pavlenka. I Baník měl pár nebezpečných brejků do otevřené sparťanské obrany, ovšem ani jeden neskončil ve sparťanské síti, a tak si Ostrava připsala hubené, ale velice cenné vítězství 1-0 na půdě úřadujícího šampiona.

Můžeme mluvit o tom, že Sparta měla v zápase smůlu, především v zakončení jí trocha štěstí chyběla, ale její výkon byl velice špatný a byl provázen řadou individuálních chyb. Výkony Švejdíka, Hušbauera, Dočkala a Bičíka byly velice slabé. Rád bych viděl v základní sestavě opět Jakuba Brabce, kterého je na lavičce náhradníků škoda, když hrál, tak podával velice dobré výkony, tak proč mu nedat šanci? David Bičík zatím také nepůsobí jistým dojmem a jeho náhradník Marek Štěch určitě kvality má. Josef Hušbauer se mi zdá, že v posledních zápasech více chodí a padá než běhá a bojuje, tak raději než aby podával takovéto výkony, tak ať jde za slušnou přestupovou částku do zahraničí, záložníků na lavičce máme dost (Přikryl, Mareček, Konaté, Breznaník, Vacek). V žádném případě nikoho nevyhazuji, jen tím chci říct, že alternativ máme víc než dost, takže není důvod, aby se na hřišti několik zápasů po sobě trápili ti stejní hráči, natož aby někteří dostatečně nebojovali. Slušný výkon naopak podal David Lafata, Pavel Kadeřábek, Costa a Láďa Krejčí.

Z hlediska atmosféry a dění v hledišti byl tento zápas velice zajímavý. Zaplněný horní kotel domácích a necelá tisícovka fanoušků Baníku tvořili velice důstojnou kulisu tomuto zápasu. V kotli se objevilo povedené choreo na téma „Tři barvy stačí drahoušku“, které pobavilo mnoho diváků. Dále byla k vidění velice efektivní pyrošou tvořená asi patnácti červenými ohni a společný nápis s chachary, vyjadřující názor, že nad českým fotbalem se stahují mračna. Z obou stran zaznělo mnoho pokřiků proti Berbrovi, Peltovi a spol. Support letenských fanoušků byl dobrý, ovšem postupem času trochu uvadal. Protilehlá tribuna se tentokrát k povzbuzování moc nepřipojovala. Kdyby byl výsledek pro domácí příznivější, tak by byla atmosféra ze strany sparťanů jistě mnohem lepší, ale kdyby... Nutno říct, že sparťanský fanoušek je velice náročný a výsledek se hodně promítá do fandění, ale s tím už nic nenaděláme. Na Letnou si našlo cestu necelých jedenáct tisíc diváků, což sice není málo, ale vzhledem k tomu, že utkání s Baníkem pro nás bylo nejatraktivnějším domácím ligovým duelem, tak to málo je. Hosté z Ostravy byli téměř všichni v bílých tričkách a prezentovali se kvalitním supportem po celý zápas a velice povedeným a též vtipným choreem s králem Jelimánem – Peltou.

Vzhledem k ukončení několika sérií po prohře s Baníkem si dovolím na závěr trochu statistiky. Dlouhých osmnáct ligových domácích zápasů v řadě skončilo pro sparťany vítězně (naposledy remíza 2-2 s Jihlavou v dubnu 2013). Doma jsme naposledy prohráli v září 2012 se Sigmou Olomouc 1-2. Baník nás naposledy na Letné porazil v květnu 2008. Nevstřelit branku v domácím zápase se nám naposledy povedlo v dubnu 2012. Toť vše, chápu, že pro mnoho lidí statistika nuda je :).

Každá šňůra má někdy svůj konec, někdy to přijít muselo. Nic není ztraceno, do konce ligy zbývá ještě spoustu kol, nyní je důležité postoupit do Evropské ligy přes nizozemské Zwolle. Hlavu vzhůru, příští zápas nás čeká ve Zwolle ve čtvrtek 21.8 a v neděli 24.8 hrajeme od 20:15 na Julisce s Duklou. Tisíce nás tam budou!