Bonyos | 25.08.2014 13:46

Je předposlední srpnová neděle, počasí jako v říjnu a k úplnosti 5. kola Synot ligy zbývá odehrát jen jedno utkání. Dukla hostí svého fotbalového souseda z Letné, úřadujícího mistra a nejlepší klub z matky měst – Spartu! Na Julisku proudí stovky, možná tisíce sparťanských fanoušků, ale na první pohled je jasné, že zastoupení sparťanské obce na tribunách stadionu Dukly nebude tak masivní jako na konci dubna, kdy vrcholil boj o titul. U vstupu na stadion je nejvíce slyšet přiopilý fanoušek se šálou Viktorky Žižkov, který provolává slávu Dukle a neustále točí řehtačkou a baví tak policajty stojící poblíž a některé příchozí diváky.

V základní sestavě Sparty dochází k několika změnám. Na hrotu nastupuje místo Lafaty Bednář, na stoperu hraje podruhé za sebou Jakub Brabec místo Ondřeje Švejdíka a v záloze jsou změny nejmarkantnější. Pětici Krejčí, Matějovský, Mareček, Hušbauer, Dočkal nahrazuje pětice Breznaník, Matějovský, Vácha, Vacek, Přikryl. Josef Hušbauer a Lukáš Mareček mají zdravotní problémy, ve 20. minutě se navíc zranil Přikryl, kterého nahradil Konaté, takže absence těchto hráčů byla vynucená, ale otázkou zůstává, jak moc veliký dopad budou mít všechny tyto změny na předvedenou hru a výsledek.

Hra je ze začátku vlažná z obou stran a začíná být jasné, že hráči Dukly se budou soustředit především na obranu a rychlé brejky a sparťanští hráči by měli tvořit hru. Bojovnost Dukly se vyplácí ve 22. minutě, Kamil Vacek přišel o míč, Jakub Mareš poslal míč před Bičíkovu bránu a Tomáš Berger ho usměrnil do sparťanské sítě, 1-0. Nutno dodat, že v Bergerově blízkosti byli tři sparťané a především Costa udělal při bránění chybu, protože nešel do hráče, ale pouze ho stínoval. Letenští mohli brzy srovnat, ve 24. minutě unikl po pravé straně Konaté, nahrál Bednářovi, ten ovšem zblízka trestuhodně přestřelil bránu. O několik minut později chybělo Váchovi pár decimetrů k tomu, aby z přímého kopu vyrovnal. Krátce před koncem první půle se po neshodě v obraně Dukly dostal ke slibné příležitosti Costa, ovšem bránu také minul, a tak byl stav po 45 minutách 1-0 pro dejvický klub.

Po hodině hry se dostal k další gólové šanci Bednář, ovšem napoprvé netrefil míč a druhým pokusem trefil pouze brankáře Chudého. Vítězslav Lavička se pokusil oživit hru tím, že na hřiště poslal Lafatu a Dočkala místo Breznaníka s Váchou, ovšem ani to nepomohlo. Dukla dále hrozila z nebezpečných brejků, ale další branku nepřidala. Tiémoko Konaté se sám propracoval do velice slibné šance, ale jeho střela též netrefila zařízení. Ke konci zápasu jsem alespoň doufal v závěrečný tlak ze strany Letenských, ale ani ten nepřišel, a tak zápas skončil výhrou 1-0 pro domácí, kteří tak pokřtili nové dresy, napodobující ty z 60. a 70. let minulého století, vítězstvím.

K individuálním výkonům sparťanských hráčů. Pavel Kadeřábek podal opět nadprůměrný výkon, když už nic jiného, tak bojuje a běhá celý zápas, ať už se daří nebo nedaří. David Bičík chytil několik šancí domácích a díky jeho zákrokům můžeme být rádi, že Dukle se podařilo vstřelit jen jeden gól. Tiémoko Konaté odehrál také celkem dobrý zápas, konečně dostal příležitost odehrát více než tři minuty ke konci utkání a odvděčil se tím, že po celý zápas vytvářel šance pro sebe i pro ostatní, ovšem selhával v zakončení. Mě osobně se celkem líbil i výkon Jakuba Brabce a Marka Matějovského. Nebýt zbytečné ztráty míče, po které padla jediná branka utkání, tak i představení Kamila Vacka bylo solidní. Naprosto tragicky hrál Roman Bednář, nevyužil ani jednu příležitost, kterou měl, nevyhrával hlavičkové souboje s o hlavu nižšími obránci, do některých soubojů ani nechodil. Costův výkon byl také slabý, udělal chybu při obdržené brance, při bránění nebyl vůbec jistý a útok nepodporoval tak, jako minulou sezónu. Od Michala Breznaníka jsem také očekával mnohem více, především co se do bojovnosti a agresivity v dobrém slova smyslu týče. Celému týmu chyběla bojovnost, hlad a touha po vítězství. Přišla na nás krize, otázkou je, jestli, a jak moc se bude prohlubovat. Každopádně když hráči nehrají s takovou lehkostí, klidem a sebevědomím jako minulou sezónu, tak je potřeba to vítězství urvat bojovností a ježděním po zadku...

Velice dobrý výkon podali fanoušci Sparty, kteří především v kotli, podporovali svůj tým až do konce. To je veliký pokrok oproti dřívějšku, kdy se pomalu přestávalo fandit po obdrženém gólu, za to palec nahoru! Na druhou stranu v sektoru hostí se nacházelo nějakých 300 lidí, což je málo. Další stovky sparťanů byly sice rozesety po ostatních sektorech, ale fandilo z nich jen pár desítek. Návštěva 6 348 diváků je solidní, samozřejmě veliký podíl na ní mají sparťané...

Na závěr opět trocha statistiky. Za poslední dva ligové duely Sparta nevstřelila ani jeden gól, to se naposledy stalo v létě 2009 po dvou bezgólových remízách s Teplicemi a Bohemkou. Za posledních pět soutěžních zápasů vstřelila Sparta jen dvě branky, což je tristní průměr 0,4 vstřelených gólů na zápas. Dukla díky výhře nad Spartou ukončila půlroční čekání na domácí výhru (poslední výhra byla v únoru 2014).

Ve čtvrtek 28. srpna od 20:30 hraje Sparta zápas o základní skupinu Evropské ligy proti Zwolle, přispěj k postupu i Ty a buď ve čtvrtek na Letné! Na hřišti se Spartě nedaří, ale o to víc potřebuje naši podporu v hledišti, jsme tu když se daří a zůstáváme když se chybuje!