Jumbo1 | 29.08.2014 09:32

Po vypadnutí z kvalifikace o Ligu mistrů čekal Spartu boj o cenu útěchy - ligu Evropskou. Díky novému systému UEFA pro postupy v soutěžích nabývá ale Evropská liga na významu, i peníze jsou v ní lepší, a možnost dostat atraktivního soupeře je v ní taky. Letos namátkou hraje Evropskou ligu Inter, Tottenham, Everton, nebo třeba Mönchengladbach či Neapol. Soutěž tedy díky centrálnímu řízení postupně nabírá na atraktivitě, a každý si asi pamatuje zápasy fáze po skupinách, kdy několikatisícové davy sparťanů zcela ovládly stadiony v Liverpoolu a na Chelsea, a oba giganti se třásli o postup do posledních sekund. K tomu, aby Sparta mohla o takovýchto zápasech zase uvažovat, bylo však třeba vyřadit holandský tým Zwolle. Z prvního zápasu venku si Sparta přivezla remízu 1:1, takže k postupu jí doma stačila jakákoli výhra (stačila by i remíza 0:0, ale kdo se má na takový fotbal dívat).

Kolem Letné už dvě hodiny před zápasem davy, tramvaje narvané, MHD tradičně v rozkladu - a to prosím byla špička pracovního dne. Nic nejede tak, jak má, že by posilíli dopravu na Letnou, když je fotbal, to taky ne… Po předzápasovém soustředění, a pokusů o podrytí mojí neochvějné jistoty, že postoupíme, se přesouváme na stadion. Stíhám v klidu ještě kus hymny, hráči nastupují, a může se začít. Sudí foukl do píšťalky, a začíná asi zápas podzimu, v případě vypadnutí by byla Sparta dva roky za sebou bez pohárů, což by mělo zřejmě dopady na kádr i realizační tým, a místo, abychom se z negativní atmosféry posledních týdnů vyhrabali, mohli bychom do ní zabřednout ještě hlouběji a hrabat se z ní bůhvíjak dlouho.

V úvodu zápasu mají ovšem velkou šanci hosté, Bičík ale tým podržel, a střelu vyrazil. Skoro vzápětí přišla další šance hostů, i když ne tak nebezpečná. Oč lepší byli hosté dopředu, o to horší vzadu. Hned v 10. minutě otevřeli v obraně ne okénko, ale vrata od hangáru. Lafata chytře dloubákem přehodil obránce, Krejčí se nelekl toho, jak byl ve vápně soupeře sám, a sólo v pohodě zakončil - 1:0. Hosté ale tu a tam zkoušeli něco vymyslet, jednou měla Sparta štěstí, když Bičík vůbec netrefil centr. Po půlhodině hry zastavil hostující obránce Vacka jen za cenu žluté karty, a kdyby si o chvíli později sudí všiml šlapáku toho samého hráče na Krejčího, mohlo být ještě veseleji, musela by to být totiž další žlutá, a tedy červená a penalta.

Narozdíl od posledních dvou tří zápasů hráči tentokrát ni neflákají, snaží se, dřou. Kadeřábek si po jednom střetu nechává ošetřit krvavé zranění na hlavě, a vrací se okamžitě zpátky do hry, hráči si s balonem jen tak nešolíchají, ale je na nich vidět, že aspoň tu cenu útěchy chtějí. Hráči dřou na hřišti, a v hledišti se rovněž fandí slušně. Ve 12. minutě kartoniáda na protilehlé, kotel domácích jinak jede dobře, je hodně tleskání, zapojuje se protilehlá, a myslím, že návštěva byla vyšší, než těch avizovaných necelých 17 tisíc. Oproti tomu hosté fandili na začátku zápasu, a pak mi přijde, že po gólu zmlkli, a fandit přestali. Jinak se jich ale sjelo dost, nevím přesně, kolik má kapacitu sektor hostí, ale byl plný, takže klidně 1500 hostů být mohlo…Hráči si asi za dobré fandění připravili pro fanoušky poločasové překvapení, když těsně před přestávkou Dočkal vystihl špatnou přihrávku hostů, sám pronikl před vápno, a s pomocí teče jednoho z obránců dostal míč do sítě podruhé, 44. minuta, 2:0.

Přestávka v klidu, klobása bílá, teplá, dobrá, pivo nikoli překvapivě pouze nealko, ale co, já jsem na něj zvyklý, piju ho běžně, takže mi po něm husí kůže nenaskakuje. Úvod druhé půle nic zvláštního nepřinesl, Sparta postupně hru zcela ovládla, střílela však bohužel jenom zdálky. Necid byl střídán už v 53. minutě, a chvíli potom mohl kouč hostí začít šetřit na ligu i další dva hráče. Sparťanský roh totiž hosté sice odvrátili, ovšem jen k Dočkalovi, který dobře nacentroval do vápna, a Kuba Brabec hlavou uklidil balon do sítě potřetí, takže v 63. minutě už to bylo 3:0.

V závěru ještě Vacek zbytečně fauloval ve vápně a v 83. minutě dal tak příležitost hostům kosmeticky upravit výsledek - 3:1. Hosté pak začali dokonce trochu hrát, jejich fanoušci fandit, ale na nic už se nezmohli. Naopak, v nastavení Sparta mohla soupeři na cestu přidat ještě jeden gól, Breznaník ale bohužel trefil jen tyč. Jinak dobré fandění dostalo přece jen kaňku, když po zápase kotel nepoděkoval hráčům (včetně mě), a místo toho se řvalo „Bojujte za Spartu!“ Ten pokřik nikdy neřvu, jednak my přijde stupidní sám o sobě, když už, tak „Bojujme za Spartu“. Ale hlavně řvát to v době, kdy jdou hráči poděkovat kotli za fandění po vyhraném zápase a postupu, mi přijde divný. Rozhodně tím spíkry nekritizuju, odvedli opět dobrou práci, ostatně jako vždycky. Jen mi prostě tohle trochu hlava nebere. Ani zdůvodnění jednoho ze spíkrů, na můj dotaz, proč bylo to, co bylo „Odchodili tři zápasy, tak se z nich teď nepos*ru“, mi nepřijde zcela uspokojivé. OK, každý má samozřejmě právo být naštvaný za to, co hráči v uplynulých týdnech předváděli, ale bývalo by stačilo to, že by nebyla klasická děkovačka, ale hráčům by se jen zatleskalo. Ale řvát takovýhle pokřik místo děkovačky? No nic, jdeme dál, snad proti Jablonci už bude probíhat vše normálně i s děkovačkou.

Poslední zápas před repre pauzou se hraje v neděli, rovněž na domácím trávníku. V lize ztrácíme na první Slavii (vidíte, jak hnusně to vypadá napsaný, první Slavii?) tři body, na druhou Plzeň a třetí Jablonec bod, a jestli se nechceme dívat na to, jak si ta vršovická chátra od kolejí honí (doplň si každý sám) na prvním místě tabulky, musíme zase začít pořádně hrát i v lize, protože bez toho je nedoženeme. Sparta-Jablonec, neděle 31. 8. 2014, 15:45 hodin. Jedou koně, rudý koně, koně železný…