Jumbo1 | 09.03.2015 07:02

Větu v titulku pronesl vojevůdce Pyrrhos (ve své době významný vojevůdce, král mj. Makedonie) po bitvě u Auscula v roce 279 před naším letopočtem. Po dnešku by si jí mohli připomenout hráči Sparty. Sice dali docela pěkný dárek všem sparťanským ženám, ale před zápasem v Jablonci, kde se může lámat chleba, se Spartě docela slušně rozpadla obrana. Kaděřábek se zranil už ve 25. minutě, a oba dva stopeři si nechali dát čtvrtou žlutou kartu, přičemž Costa měl tu potřebu za stavu 3:0 pro domácí…to je diskotéka, decibely, k tomu pivo, a pak maj‘ takovýhle pudy…no ale ke všemu se dostanu.

Mezinárodní den žen je svátek stanovený Organizací spojených národů k výročí stávky newyorských švadlen v roce 1908. Svátek žen byl poprvé slaven 28. února 1909 po vyhlášení Americkou socialistickou stranou. Od roku 1911, kdy byl poprvé slaven v Německu, Rakousko-Uhersku, Švýcarsku, Dánsku a USA, patřilo mezi jeho cíle volební právo žen, od roku 1975 pak je připomínán jako den mezinárodní solidarity žen za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj. Demonstrace žen na konci zimy, tradičně o nedělích, se nejdříve konaly v USA na popud tamní Socialistické strany USA; velké shromáždění za volební právo žen se konalo 8. března 1908 v New Yorku. Na první mezinárodní ženské konferenci Druhé internacionály v Kodani v srpnu 1910 prosadila německá socialistka Clara Zetkinová pořádání mezinárodního svátku, tehdy ještě bez určení pevného data. Datum 8. března se ustálilo až po 1. světové válce, zejména pod vlivem velké demonstrace v Petrohradě roku 1917 těsně předcházející únorové revoluci, která se konala dle juliánského kalendáře poslední neděli v únoru (některé národy mají jiný kalendář, posunutý o 13 dní dozadu), což odpovídá 8. březnu kalendáře gregoriánského. Svátek se rychle rozšířil, jeho obsah kolísal od politického a feministického protestu po apolitickou socialistickou obdobu Svátku matek.

Tolik historické okénko, a teď bychom se asi měli věnovat fotbalu. Po vlajkách, sestavách apod. začíná zápas, kotel má připravené choreo, bohužel vám neřeknu, co na něm bylo, byl jsem pod ním. První půle mi přišla jinak docela obstojná, pár slabších chvilek tam bylo, nicméně donutili jsme soupeře dát si vlastní gól, a to už po 17 minutách -1:0. O chvíli později ovšem musel pro zranění odstoupit ze hřiště železný Pavel Kadeřábek, což asi vzalo úsměv ze rtů nejen nám, ale i jedné nejmenované skoro miss… Hosté měli také šanci, kterou Štěch chytil, pak se vyžlutil Brabec (podle mého zbytečně), ale poločas končil přece jen ve veselejším duchu. Po přímém kopu Váchy zahráli jeden z hostů rukou, na penaltu šel Dočkal a proměnil ji, takže domácí šli do kabin s náskokem 2:0.

Tentokrát na mě zbylo i to trampské cigáro, spokojenost, velký párek v bagetě, k tomu pivo, akorát že na rozdíl od našich hráčů já žádné pudy nemám :-P Druhá půle začíná, a hraje se v klidu, Dukla by asi nedala gól ani do léta. Navíc ještě neuběhlo ani 60 minut ze zápasu, a soupeře definitivně dorazil Krejčí, který se individuálně prosadil - 3:0. Dohrává se v klidu, Dukla smířená s osudem, Sparta pánem na hřišti. O to víc zarazil všechny zbytečný žlutý faul Costy, díky ktrému je možné, že budou v obraně 3 hráči ze čtyř jiní, než obvykle. Jeden stoper Kováč je snad OK, na pravý kraj obrany Bůh suď koho, ale pokud bude druhý stoper bioborec Švejdík, pak gratuluji předem Jablonci ke třem bodům, ten člověk podle mě nemůže kopat ani divizi. Prostě Pyrrhovo vítězství jak vyšité, ještě jedno takové a budeme taky ztraceni, tentokrát by to mohli být třeba tři záložníci :-P

O to víc bude Sparta potřebovat podporu fanoušků, takže kdo můžeš, koukej jet, možná je to jeden z klíčových zápasů jara, přece ten titul nezíská nějaký podřadný provinční tým ze západu Čech. A následně máme doma Teplice, ty nám vloni zkazily radost z titulu, takže zničit, rozbít, porazit!

Teď nestačí fandit, teď je třeba kurva fandit, protože Sparta!