Jumbo1 | 10.08.2015 11:43

Ve třetím kole nejvyšší domácí soutěže zavítal na Letnou vedoucí tým tabulky. Nejednalo se však o některého z tradičních soupeřů, ale o ligového nováčka ze Zlína, který navíc do ligy postoupil jen proto, že týmy před ním neměly v jednom případě stadion, a ve druhém peníze.

Zlín v prvních dvou kolech dvakrát vyhrál, a to ho vyneslo na průběžné první místo tabulky. Dorazili i nějací fanoušci hostí, své ovce pravděpodobně nechali doma, i když kotel v jednu chvíli konstatoval, že s nimi snad provádějí nějaké nepřístojnosti… doufám jen, že to nebylo přímo na stadionu (bez brýlí na dálku nevidím detaily v sektoru hostí) :-P. Soupeř je totiž ze stejné oblasti jako Slovácko (stadiony jsou nějakých 30 km od sebe), které je svou zálibou v hrátkách s ovcemi přímo pověstné.

V den zápasu slaví hlavní trenér Sparty 58. narozeniny, tak by mu hráči mohli dát pěkný dárek v podobě smetení soupeře, a dobrého výkonu (výhra sama o sobě se jaksi očekává). Před zápasem je tradiční mávání, kde se jeden neodbytný fanoušek Sparty - uhodnete kdo? (nápověda: název slavné trilogie J.R.R. Tolkiena je všude) přisomroval k vlajkám, a snažil se urvat nejdříve tu, se kterou mám mávat, pak nějakou jinou, nakonec tedy na něj jedna zbyla, takže co se dá dělat, jde s námi. Má kromobyčejnou drzost, tuhle si dokonce chtěl zabrat tuším SF vlajku na celou sezonu, to jsem skutečně ještě neviděl, včera i přes jasnou informaci od majitelů vlajky, že s ní jde mávat někdo jiný, nadrženě stál u vchodu do skladu a hlásil: „Já jdu mávat za…“ Až když zjistil, že na tu vlajku jsem určen já, soustředil se na jinou. Až mu tam jednou někdo dá přes hubu, divit se bude asi jen on, všichni ostatní patrně jen souhlasně pokývou hlavami…

Do kotle se dostávám asi na třetí minutu, a ne se stačím pořádně rozkoukat, už se něco děje. Hned v 6. minutě únik sparťana ve vápně končí faulem hostí. Rozhodčí se kupodivu nebojí, píská penaltu (info pro ty, kdo neviděli - byla naprosto jasná, kosa jako blázen), a vytahuje žlutou kartu. Je fakt, že v 6. minutě červená, to už by asi bylo moc. Balon je na puntíku, Dočkal se rozbíhá, a gólman hostí úspěšně tipl stranu. Tím ale jeho úspěch skončil, míč naprosto spolehlivě zapadl do brány - 1:0.

Penalta dala ráz zbytku utkání. Sparta měla trvalou převahu, obrana na rozdíl od zápasu s CSKA fungovala, až na nějaké ojedinělé šance soupeře (z nichž jedna byla nebezpečná, ale to je normální). Těžko ale říct, zda to spíš nebylo tím, že obrana prostě na standardní ligové zápasy má, lae na Evropu je slabá. No uvidíme v předkole s Thunem. Blíží se konec půle, sudí už kouká na hodinky, když po chytré přihrávce do vápna si jeden z domácích hráčů obhazuje soupeře, a chystá se jít z úhlu sám na bránu. Soupeř to neunese, a (dle mého naprosto zbytečně a klukovsky) chytá sparťana za dres, a strhává ho k zemi. Sudí tentokrát nevytahuje žlutou kartu, ale penaltu píská. Znovu se k ní staví Dočkal, znovu kope na stejnou stranu jako předtím, brankář je tentokrát o něco úspěšnější, ale přece jen tam byl o chloupek později, takže mu míč pod jeho rukou (od které se dokonce odrazil) přece jen do sítě prošel 2:0.

Přestávka je v klidu, jen klobása se tentokrát nepovedla, chleba oschlý, tvrdý, pivo teplé, občerstvení dnes za 4-. Zdeněk Ščasný asi v kabině přijímá gratulace k narozeninám, protože převaha Sparty je obrovská. Je o mě známo, že mám k panu Ščasnému, řekněme, rezervovaný postoj, ale jedno mu nemohu (a ani nechci upírat). Z mého pohledu hraje Sparta pod jeho vedením docela koukatelný fotbal, navíc útočný, dostává se do šancí, u branky soupeře to pořád hoří, a že pak dáme gól místo ze hry z penalty, na tom nic nemění, kdybychom se do těch šancí nedostávali, soupeři by nás nemuseli faulovat, a nepískaly by se ty penalty. Jen mám prostě obavu, že takhle poskládaná obrana (za předpokladu, že by se nestal součástí kádru Mazuch, nevím, zda už tou součástí není), prostě nemá na Evropu, a mám pocit, že budeme mít pekelnou práci, abychom se dostali aspoň do skupiny EL…

Druhá půle pokračuje ve stejném duchu, jako ta první. Hraje se v podstatě na jednu bránu, na tu, ve které stojí hostující brankář, který chvílemi neví, kde mu hlava stojí. Z ojedinělé šance hostí nakonec stadionu na chvíli zatrne, když míč končí na břevně, jinak se ale na zlínskou branku valí jeden útok za druhým, a v 76. minutě po prodkém vráceném balonu ho před bránou potřetí do zlínské sítě uklízí - nananananananananáááá, Diavid Lafata - 3:0.

Fanoušcí se baví, protilehlá spolupracuje, škoda jen, že na zápas s CSKA přijde 18 tisíc lidí, a na zápas v lize 8000 lidí….Jistě, spousta lidí má rodiny, jsou dovolené, chápu to, ale 10000 mínus je přece jenom hodně. Utkání už se v pohodě dohrává, náladu zvedá i zpráva, že Plzeň doma se Slováckem jen remizovala, přestože hrála skoro 40 minut proti deseti (že by to bylo těmi ovcemi? :-) ), závěrečná děkovačka a lá Tomáš Stránský, a v klidu posedět a zakončit den výbornou bulharskou vinnou rakijí (kolkovanou, pro rýpaly) v jedné nejmenované hospodě, za každý gól jeden panák, aby se šlo domů s veselou myslí.

Hráči tedy dali trenérovi k narozeninám obstojný dárek, jasná výhra a dobrý výkon, to se vždycky počítá, navíc minimálně na den Sparta vede ligu, uvidíme, jak zahrají večer naši podještědští přátelé :-P. Fotbalový program frčí dál, v pátek v Boleslavi, pak ve čtvrtek doma s FC Thun, UEFA zase přehodila zápasy, takže výhoda toho, být nasazen a vylosován jako začínající venku je ta tam, pak doma s Duklou, a odveta v Thunu. Ideální by bylo ze dvou ligových zápasů 6 bodů, a ze dvou zápasů předkola postup. Pak je repre pauza, takže čas na obnovu sil bude.

Pojďme ukázat, že jsme Sparta, a zválcovat vše, co nám stojí v cestě, včetně Thunu, ať si můžeme v září užívat nejen domácí ligu, ale i tu Evropskou, když už to nevyšlo s Ligou mistrů.