Jumbo1 | 22.09.2015 08:57

Olomoucké syrečky (správně tvarůžky) jsou vyhlášená specialita. Originální pocházejí právě pouze jen z České republiky, a i když se dají upravovat různě, dá se z nich dělat polévka, dají se smažit, nakládat do oleje apod., mně vždycky nejlépe chutnají na čerstvém chlebu s máslem, popř. cibulí, a k tomu jedno dobře vychlazené zrzavé. V nedělním odpoledni si hráči Sparty metaforicky pochutnali na syrečkách taky, protože porazili právě olomouckou Sigmu, a byl to zápas plný slunce, pohody, bez nervů, příjemná změna.

Po skandálním výkonu sudího v prvním zápase evropské ligy si Sparta potřebovala spravit chuť, a dostat se zpátky do pohody, i s ohledem na to, že v neděli se koná derby v cirkuse u trati. Lepšího soupeře si asi Sparta vybrat nemohla. V dřívějších dobách se tradovalo, že soupeř Sparty prohrává už v Průhonicích 2:0. U Olomouce to asi platilo, tak ustrašený výkon soupeře, to se hned tak nevidí.

Sparta nastoupila v sestavě ze čtvrtka, s výjimkou Bičíka, ten dostal celkem rozumně volno, a v rozestavení 4-5-1 (že by definitivní ústup od toho nesmyslného excesu 3-5-2?). Na pravém beku nastupuje Frýdek, ale hlavně, že tam nehraje Mareček. V sestavě nechybí bývalý hráč bundesligy, kterého v 60. minutě chytají křeče, ani naše chodecká sekce HM. Je ovšem pravda, že včerejšího soupeře by Sparta asi porazila i v kombinované sestavě, takže ani ti chodci tam tolik nevadí. Prvních pár minut je vyrovnaných, pak si Hušbauer nějakých 20 metrů od brány všimne špatně postaveného brankáře, a svým oblíbeným způsobem, střelou zdálky, dává první gól - 1:0.

Sigma asi zapomněla, že hraje první ligu, a ne druhou a svým výkonem to Spartě výrazně ulehčovala, to je nutno přiznat. Hosté za celý zápas nevystřelili na Štěchovu bránu, a naopak jejich brankář se rozhodně nenudil, dokonce bych řekl, že i přes čtyři kusy za svými zády byl jedním z nejlepších hráčů hostí. Za dalších 13 minut už to bylo o dva. Do vápna přilétl centr, gólman ho sice trochu podběhl, nicméně obránce, který měl hlídat Lafatu, koukal asi po ženských, takže náš kapitán mohl hlavou míč uklidit do brány, a dát tak gól v osmém zápase za sebou, klobouk dolů! - 2:0.

Zápas se po druhém gólu začal pomalu měnit v něco mezi exhibicí a ostrým tréninkem z pohledu Sparty. Hosté nestíhali, byli všude pozdě, snadno ztráceli balony. Naopak z našeho týmu Holek tentokrát působil výrazně méně nervózně než normálně, Hybš nedělal chyby jako z první třídy, Matějovský nezkazil obvyklých 90 % přihrávek, ale výrazně méně (a dokonce semtam popoběhl!), a od 35. minuty bylo v podstatě rozhodnuto. Krejčího pád ve vápně sudí posoudil jako penaltový, a Dočkal nedal gólmanovi ani čuchnout - 3:0.

Druhá půle už tak dynamická nebyla, ale na fotbal se dívat dalo dál. Trenér mile překvapil, když za stavu 3:0 stáhl defenzivnějšího Hušbauera, a poslal tam čistokrevného forvarda Fataie, později šli do hry i Mareček a Paixao. Mezitím se odehrál možná nejhezčí monet utkání, když Dočkal běžel s míčem, dva hráče obešel, přihrál sám sobě do běhu (a Lafata mu nesobecky odclonil dva bránící hráče, a balon mu nevzal), a krásně zakončil - 4:0. Krom gólu byly k vidění i šance Lafaty (z toho jedno trefené břevno), Costy, a dokonce se mezi střelce zapsali i Paixao s Marečkem (a jeho střela byla parádní, v záloze mu to, na rozdíl od obrany semtam i jde).

Suma sumárum, účel splněn, pohoda před derby a před prvním domácím zápase EL snad nastolena, ve středečním domácím poháru bodu doufám hrát náhradníci, základní sestava potřebuje trochu oraz. No a pak v neděli vyprodané derby, a následně ve čtvrtek domácí zápas s Apoelem. Na derby už se dostat nedá, lístky nejsou, ale na Apoel jich je ještě dost, tak šup šup, ať je nás tam aspoň 15 tisíc, menší číslo na evropský pohár by byla ostuda.