Jumbo1 | 05.10.2015 09:08

Po čtvrtečním relativně hladkém průběhu zápasu v evropské lize, se tentokrát na Letné hrála tentokrát jiná liga, ta domácí. Před reprezentační přestávkou přijel dost oblíbený soupeř, klub z jihu Moravy, Slovácko. Před včerejším zápasem s ním Sparta měla bilanci 15 zápasů bez ztráty bodu při skóre 41:6. Včera Sparta proti tomuto soupeři přidala další korálek na šňůru výher. Sice to nebylo v takové pohodě, a s takovým přehledem, jako ve čtvrtek, ale body to jsou, skóre přijatelné, a celý zápas jsem byl v klidu, proto ten název článku.

Před zápasem bohužel nejdou koupit lístky na Schalke, himl proč, ne každý je z Prahy a má čas tam po zápase stát. Když poté nešly koupit ani v poločase, docházelo po zápase ve frontě k až tragikomickým situacím, ale k tomu se ještě dostanu.

Sestavu ponechal trenér stejnou, jako ve čtvrtečním zápase, a dobře udělal, vyplatilo se to. Už v desáté minutě totiž vznikl závar před hostující brankou, kdy se balon odrazil od tyče, Fatai se ze země zvedl rychleji, než obránce, a asi z půl metru dorazil do brány - 1:0, a oslava pod domácím kotlem, který byl tentokrát na zápase přítomen, liga s bojkotem nemá co dělat. Zaznamenal jsem v diskusích kritiku kvality supportu. Netroufám si to posoudit, už proto ne, že sám do kotle chodím. Přišlo mi ale, že se docela fandilo, a to, že se třikrát za zápas řvala mafie (pravda) a ovce (taky pravda), a jednou za zápas orgán Berbr (pravda potřetí), to snad není takový prohřešek…navíc kotel tím nikoho neurážel, pouze konstatoval, jak se věci mají.

Za pár minut od gólu nás ale dobrá nálada málem přešla, a Bičík nejdřív vytahoval na břevno skvělou střelu hostí, aby vzápětí stejně skvěle zneškodnil i nůžky, onu střelu totiž vytáhl na břevno, a balon se dostal zpátky k hostujícím hráčům. To ale taky byla jediná výraznější chyba obrany v celém zápase. Jinak obrana v pohodě, a to včetně Marečka, který se zdá se, nad sebou trochu zamyslel, zklidnil se, viděl jsem ho dokonce několikrát vyhrát souboj, poslední dva zápasy se podle mého zlepšil. Sice do jisté míry může být kvalitou soupeřů, nicméně, pokud by hrál takhle pořád, asi by mě z něj časem přestala naskakovat husí kůže pokaždé, když se dotkne míče. Je pravda, že hosté se nepodělali, nepřijeli jen bránit, a v některých momentech poměrně úspěšně presovali, takže na rozdíl třeba od zápasu se Sigmou, museli hráči Sparty vynaložit (byť to podle výsledku tak nevypadá) na výhru i nějaké to úsilí, což je jedině dobře. O osudu zápasu se v podstatě rozhodlo sedm minut před koncem půle. Levý obránce Frýdek, který dokáže být všude, centroval z pravé strany podle brankové čáry, a hostující útočník dorazil balon do brány. Bohužel pro něj to byla brána, ve které stál jeho vlastní gólman. Nicméně, vzhledem ke známému pravidlu, že není důležité jak, ale že, i vlastní gól bereme - 2:0. V tu chvíli bylo v podstatě jasné, že tři body zůstanou na Letné.

Ve druhé půli nejprve pokračuje výkon odpovídající tomu, že Sparta vede 2:0, až ve dvaasedmdesáté minutě se balon po ose Dočkal - Lafata dostává k Fataiovi, a ten dává svůj druhý gól v zápase, rovněž do prázdné - 3:0. Je jedině dobře, že dává góly i někdo jiný, než Lafata, protože na tyhle dorážky do brány musí mít hráč dobrý výběr místa, musí předvídat hru, nebát se jít do souboje. Pokud se jednou začas zápas Lafatovi nepovede na jedničku (což byl třeba včerejší případ, tam tak výrazný nebyl), je dobře, když ho má kdo zastoupit. Čert vem to, zda hraje jako druhý útočník, nebo z kraje zálohy, pokud to bude takhle fungovat, je to jedno. Závěrečných 20 minut už je domácí exhibice, a v poslední minutě přidává Krejčí ještě čtvrtý gól, dává ho opět hlavou - 4:0.

Po gólu okamžitý úprk k pokladně, kde zjišťuji, že a/ musím čekat na kamaráda, který má vouchery, neboť k mému překvapení 12. hráč má rezervované okénko extra (vedení palec nahoru), za b/ prodej ostatních lístků je mírně řečeno komický. Pokladnu totiž obléhá hrozen lidí, dle mého klidně cca 100 hlav, ale lístky skoro nikdo nekupuje. Záhy zjišťuji proč. Doprodává se totiž posledních pár desítek lístků za 610 Kč (dle informací z fronty cca 20ks), které by si asi někteří lidé koupili, kdyby byly aspoň nahoru. Chápu ale, že dát za lístek skoro dvojnásobnou cenu, než platím já, a ještě hůř vidět, to se nikomu nechce. Takže pokud někdo má o ten lístek zájem (nechce/nemůže čekat, protože není z Prahy a jede mu vlak, popř. je mu to jedno, kde bude), jde rovnou k okénku, zatímco fronta čekajících narůstá.

Otázka je, zda tohle nešlo předvídat, a zda se nedalo domluvit se Schalke, že v takovém případě by se těch pár desítek lístků použilo jako železná rezerva. Z balíků lístků nahoru se pak mohlo oddělit to, co je třeba pro sponzory a pro klub, zbytek těch lístků se mohl pustit na pokladny rovnou, a až by došly, tak by si holt ti, kdo přijdou pozdě, koupili ty zbylé lístky dolů. Jak říkám, třeba se Schalke nebyla možná domluva, ale představoval bych si, že nejdražší lístky na nejhorší místa (v rámci nabídky samozřejmě) budou k dispozici až pro ty, kdo to budou nechávat na poslední chvíli, a přijdou pozdě - nikoho ale neobviňuji, že se to nesnažil zařídit, jen mi tenhle systém přijde trochu mimo.

Osobně bych třeba radši lístek nahoru, i když je dražší, na druhou stranu je ale třeba ocenit přístup vedení, které rezervovalo pro busy ty nejlevnější lístky (a z rohu je vidět slušně), a nesnažilo se např. (když je to vlastně bokem, přednostně apod.) nacpat busům a fanklubům ty za těch 610,- „nikdo nechtěl“. Vzal jsem tedy na voucher ten rezervovaný, protože při představě, že tam čekám kdovíjak dlouho na lístek nahoru, a třeba bez úspěchu, se mi dělalo nevolno. Pokud někdo ví, jak celá situace dopadla, zda se ti lidé dočkali, nebo zda jim třeba kasa zavřela v určitou hodinu, protože nebyly doprodány vstupenky za 610,- Kč, budu rád, když napíše do komentářů, zajímalo by mě to.

Čeká nás reprezentační pauza, pak zápas v Příbrami. Ten se hraje venku, kde máme zatím tristní bilanci, navíc před výjezdem roku, tak jsem zvědavý. Doufám, že prolomíme tradici ztrácení před pohárovým zápasem Dál následuje výjezd na Schalke, a hned poté doma souboj s druhou chátrou z Vršovic, tři zápasy během osmi dnů. Tak naberte síly, ať ten nabitý program zvládneme.