Jumbo1 | 11.03.2016 14:24

Sparta poprvé v historii postoupila do osmifinále Evropské ligy, a los ji přidělil soupeře více než důstojného - římské Lazio. Na úkor tohoto klubu Sparta na podzim 2003 postoupila ze skupiny Ligy Mistrů, když postup zařídil v posledních sekundách zápasu z posledního přímého kopu hlavou Mára Kincl. Dnes prozatím nejde přímo o postup, jen o dobrou pozici do odvety. Sparta začíná doma, měla by se tedy sakra snažit uhrát takový výsledek, aby do Říma nejela jen na Vatikán a Koloseum, ale i se šancí na postup.

Zprávy v novinách slibovaly vyprodaný zápas, nakonec pár volných míst bylo, ale návštěva slušná. Sektor hostí narvaný, odhaduji tak 1500 ks, v tom cca 100 - 150 ks Wisly Krakow (družba s Laziem). Doma sice mají bojkot (podrobné příčiny jsem nezjišťoval), takže na domácí zápasy Lazia chodí jen cca 20-25 tisíc lidí, na AS chodí kolem 40 tisíc, ale na obrovském sedmdesátitisícovém stadionu (navíc s atletickou drahou) to není mnoho. Osobně jsem na tifosi docela zvědavý, pracuji v centru Prahy, a přes den se projevují slušně, chorály jsou slyšet na několik set metrů (na rušném Václavském náměstí). Připadá mi, jako bych je slyšet řvát něco o jakémsi Benitovi (musím se podívat na soupisku, jestli to není třeba kapitán týmu, přeci by nikdo civilizovaný neoslavoval nacistického vůdce :-P), ale to může být jen sluchový klam, přece jen, zvuk se láme o roh, a jezdí tam auta do toho, tak nevím, místo „Benito!“ mohli řvát klidně třeba „Avanti!“… Při pochodu prý o sobě dávali také vědět, jsem zvědavý, co předvedou při zápase.

Předzápasové soustředění tentokrát veselé, probíhá trénink některých chorálů, a je předveden transparent „Grande di Canio“, který pak visel i na protilehlé tribuně, a pak už následuje přesun na stadion, do narvaného kotle, který od začátku zápasu fandí velice slušně. Tifosi zatím moc neslyším, ale říkám si, že se třeba ještě rozjedou. Ve chvíli, kdy protilehlá zvedla nad hlavu celotribunové choreo, dává Sparta, konkrétně Frýdek, krásný gól, křížná střela z hranice vápna, 12. minuta, 1:0. Něco podobného dal Marco van Basten na ME 1988, jen teď nevím komu. Radost u domácích veliká, dokonce i nějaký ten ohýnek, tifosi jsou trochu skleslí, slyšet moc nejsou. Ve 24. minutě je přerušen zápas, a hlasatel po chvíli čte něco italsky, později zjišťuji, že to byla výzva hostujícím fandům, aby se zdrželi rasismu - urážky Costy, snad prý ze strany Poláků v  sektoru hostí.

Bohužel, slabinou Sparty v letošní sezoně jsou standardní situace. Bičík v průběhu první půle předvedl dva slušné zákroky, po jednom rohu pár minut před koncem první půle ale kapituloval. Po rohu hostí sice perfektně vyrazil hlavičku, ale na dorážku z metru už neměl. Ani mít dle mého nemohl, kde byli stopeři, kde byli ostatní hráči, proč je vůbec ve vápně někdo takhle sám? No nic, holt ve 38. minutě 1:1. Mimochodem, Lazio mělo 3-4 šance jen za první poločas, tolik si jich snad Krasnodar na Letné nevypracoval za celý zápas. No ale 1:1 pořád není žádná tragédie, i když při pohárové matematice ten inkasovaný gól doma pozici Sparty zrovna nevylepšuje. Ještě je ale druhá půle, tak uvidíme.

Bohužel jsme ve druhé půli nic moc neviděli. Ani jeden z týmů nepředváděl kdovíjak ý fotbal, hostům evidentně remíza se vstřeleným gólem stačila. Pokud jde o Spartu, ne že by se domácí nesnažili, nebo to zabalili, ale Lazio si to vzadu takticky hlídalo dobře, dokázalo vyvinout tlak na balon, přitom i obránci byli relativně rychlí, a technicky na tom taky nebyli úplně zle. V podstatě mě ve druhé půli nenapadá nic, o čem bych se měl nějak zvlášť zmiňovat. Poločasovým výsledkem zápas i skončil. Sparta nicméně dál zůstává v letošním ročníku EL neporažena (stejně jako Lazio), a současně jsme ve všech dosud odehraných zápasech vstřelili minimálně jeden gól, což je také dobré zjištění. Před odvetou v Římě mají samozřejmě větší šanci na postup domácí, ale neviděl bych úplně černě ani naděje Sparty, bude to však chtít odehrát zápas na hranici možností.

Spartu opět čeká nabitý týden, v neděli v Olomouci, ve čtvrtek v Římě, a další neděle, doma na Letné, od 19:30, klauni od trati s čínskými znaky na prsou…tak ať je náš všude co nejvíc, a ať Spartu doženeme ke třem výhrám během osmi dnů.

Sparta Forever!

Sparta-Lazio 1:1 (1:1)

Góly: 13. M. Frýdek - 38. M. Parolo

Žluté karty: 52. O. Zahustel -38. A. Matri

Rozhodčí: A. Mallenco (Španělsko) - R. Palomar (Španělsko) , R. Cabanero (Španělsko)

Počet diváků: 17482 (96% z kapacity 18270 diváků)

Sparta: D. Bičík - O. Zahustel , J. Brabec, M. Holek, N. Costa - B. Dočkal (59. K. Fatai ), L. Mareček, M. Frýdek, L. Vácha, L. Krejčí - D. Lafata (61. L. Juliš)

Lazio: F. Marchetti - A. Konko (46. D. Basta), M. Biševac , W. Hoedt , S. Radu - S. Milinkovič - Savič, L. Biglia, M. Parolo - A. Candreva, A. Matri (55. S. Lulič ), B. Keita

Jumbo1 | 11.03.2016 14:24 Vstoupit do diskuze