Jumbo1 | 21.03.2016 23:13

Po překvapivém postupu přes Lazio Spartu před reprezentační pauzou čekalo neméně atraktivní utkání, a to Derby proti Slavii, která se zřejmě přejmenovala, neboť na dresech chyběl Slávistický znak, a bylo tam právě jen logo majitele.

Atmosféra před derby byla po delší době zase pěkně vyhrocená, protože Slavia se po pár sezonách útlumu zase pohybuje kolem pátého místa, Číňané do ní napumpovali peníze, takže mohli přijít posily, hráčům dokonce chodí včas výplaty (!), takže se možná s vyplazeným jazykem Slavia zase podívá do předkola EL, kde jí bude čekat zajímavý dvojzápas s týmem z Balkánu, nebo Kazachstánu, přičemž dostane klepec, a bude klid. Spartě jde o mnohem víc, jde o titul a tím i papírově snazší cestu do LM, a hlavně o to ukázat západočeské prádelně, že nás nic nezastaví. Sice mají sparťané v nohách čtvrteční utkání na Laziu, ale před pauzou není nač se šetřit, tak hrrr na ně. Do zápaseu jdeme s tím, že Liberec doma prohrál, protože Bakoš těsně před koncem místo, aby sám před gólmanem Kozáčika prostřelil, přihrál mu to prsama do ruky. Inu, skvělý obranný zákrok, akorát Bakoš měl v tu chvíli na sobě liberecký dres, ten kluk má charakter, a evidentně si pamatuje, kde hrál předtím.

Mám tu čest nést jednu z vlajek, a pak oběhnout stadion do kotle, který je pochopitelně narvaný k prasknutí, a sotva zaujmu místo, kde stojím jako člověk, ta kope roh ten, koho na spartě milovali, pro fotbal vychovali, ale kdo by měl navěky viset, protože místo rudého dresu dělá šaška v cirkuse. Jeho centr ještě někdo z kamarádů od trati tečuje ke Škodovi, který si o dvě vteřiny později nejspíš radostně honí….ego. Proč? No jasně, ten somrák sešívanej dal gól… Brabec nezvládl bránění, a bohužel v 6. minutě 1:0 pro cirkus od trati. V sektoru hostí jich taky není úplně málo, můžou se zbláznit, no v podstatě se jim ani nedivím. Někteří mají na sobě černé obleky, šli prý pochod ve stylu gentlemanů, kalhoty saka. Musela být docela zábava v tomhle ohozu odpalovat pyro, vím o jednom sparťanovi, který si vzal onehdy do kotle polobotky, a pak dlouho opruzoval s tím, že mu je pyro očoudilo. Zajímalo by mě, jestli na stadion v pořádku došli i ty čtyři týpci, kteří postávali před večerkou kousek od dvou chuligánských ACS hospod, na sobě ty černé obleky, a trička Tribuny Sever. No, ale pokud ne, líto mi jich není.

Ve 12. minutě je celotribunové choreo s nápisem A-HU! (pokřik starověkých spartských válečníků), podporované hromovým A-HU! z tribun. Parádní, povedené, i proto, že při gólu jsem krom sektoru hostí neviděl nikoho se radovat. Zřejmě dost udělala strategie klubu, kdy si každý permanentkář mohl koupit na derby dva lístky navíc. Atmosféra velmi dobrá, podpora klubu se střídá s projevy nenávisti vůči Slavii a a tomu, co by měl navěky viset, má co chtěl, s*áč jeden, tohle je zrada, a za tu by ho ve starověké Spartě rovnou popravili…Domácí kotel měl v průběhu zápasu choreografií víc, pyro bylo na obou stranách, člověk se dnes opravdu nenudil.

Horší je to s hrou Sparty, po tom gólu působíme dost otřeseně, chybí rychlost, přesnot, je to taková holomajzna od vápna k vápnu, moc neútočí ani hosté, vyjma jedné střely toho, co by měl navěky viset. Navíc cirkusáci prasí, že to dál nejde. Psychopat Deli málem zlomí někomu z našich nohu, Štohanzl zase přerazí (podle mě úmyslně, bylo to loktem) Holkovi rypák – sudí nic, Holek musí střídat, do hry jde Mazuch. Ve dvacáté minutě ostrý start v lize za Spartu, já osobně to vítám (jakkoli mě mrzí, že se zranil Holek), podle mě je to hráč, který, pokud bude zdravý, bude týmu prospěšný. Sparta má sice ze hry víc, ale stojí to v podstatě za houby, nemáme jedinou střelu na bránu, nic. No první půle nic moc, ale v poslední době míváme dobré druhé= poločasy, proti Jablonci jsme navíc dokázali otočit taky, ztraceno ještě nic není.

O přestávce u stánku s občerstvením nějaký konflikt, jedna poměrně známá postava chuligánské scény si tam s někým potřebuje cosi vyřídit, a nějaký jelimánek se do toho začne montovat, nevěda zřejmě, do koho kéruje. Nakonec to pro jelimánka skončí relativně dobře, má v pořádku čepici i brejle a viditelně zraněn není, jeho aktivní kamarád se dostal do spárů druhému známému chuligánovi, ten nevím, jak dopadl, ale jejich problém, nemají se montovat do toho, po čem jim nic není. Mám ale na druhou půli možnost nechat se protáhnout na protilehlou, využívám toho, a druhou půli sleduji poblíž kamarádů ze základny. Vůbec se mi tam líbilo, klobása s křenem, víc chleba bez řečí, fronty nebyly, na ochozu jsem stál a nikdo neřval, dokonce tam dosáhne i ten zářič. Stejně mi dorůstá syn do věku, kdy občas bude na fotbal moci, tak od příští sezony budu možná psát články pohledem z protilehlé, jakkoli je mi v kotli dobře, a v podstatě mi nic nechybí.

Pokud bych měl napsat i něco o fotbale, tak ve druhé půli se toho dělo podstatě víc, než v první. Sparta se o přestávce oklepala, uklidnila, a hra podle toho vypadala, prakticky celý druhý poločas Sparta jseně dominovala. Deset minut po začátku půle hází Sparta dlouhý aut, míč se dostává k Lafatovi, ten skvěle hlavičkuje. Hostující gólman s námahou vyškrabuje na tyč, balon se odráží na malý vápno, kde nikdo není, nejrychleji je u něj Lafata, a rybičkou hlavou doráží do sítě 1:1! Euforie, detonace, peklo…Vyprodaný (ano, vyprodaný, tak to má být), stadion bouřlivě slaví, atmosféra je slušná i na protilehlé, Slavia je pod čím dál větším tlakem. Jediné, co ji málem zachránilo, jsou standardky, ty Sparta letos bránit neumí, nejdřív Latka hlavičkoval nad, pak Šural hlavičkoval do branky (do vlastní), ale Bičík vytáhl klíčový zákrok dne, a tu hlavičku vytáhl. Bičík chytil za stavu 1:1 jistý gól, někdy kolem 65. minuty, kdoví, jak by to vypadal, kdyby to nechytil. Cirkus prasí dál, Deli měl za kopnutí do ležícího Krejčího vyfasovat žlutou (a červenou, jednu žlutou už v té době měl), naštěstí už nikoho nezranili.

Zápas se přehoupl do závěrečné dvacetiminutovky, a domácí fanoušci by rádi viděli v síti nenáviděného rivala od trati ještě jeden gól. Po takovém divném autu (možná byl, možná ne, čert to vem), vybojovala Sparta roh, a balon kopnutý z rohu přeletěl celé vápno, až k zadní tyči, kde si na balon počíhal Kostěj nesmrtelný, a dal na 2:1 pro domácí. 74. minuta, Sparta vede, otáčí vývoj utkání, a v hostujícím kotli je najednou docela ticho. Za další tři minuty hostující gentlemani v oblecích asi ztuhli, jak Lotova žena. Sparta skvěle přenesla hru z levé strany na pravou a Zahustel (sice s pomocí teče jednoho z hostů, ale koho to zajímá) dal cirkusákům potřetí pocítit, jaký to je pocit, když plná Letná slaví gól, 77. minuta - 3:1. Víte, jak vypadá smutnej šašek? V hostujícím kotli jich v tu chvíli bylo asi 1500 (a 11 na hřišti), tak jste se měli podívat :-P Všichni cítí/vědí, že tohle byl definitivní úder, cirkusáci mohli dostat ještě čtvrtýho (kdyby se Dočkal trefil, z nějakých 20 metrů), a zbytek času už v podstatě jen frustrovaně panáčkují po hřišti, čekajíce na závěrečný hvizd jako na smilování (nebo ránu z milosti? :-P).

Euforie, radost, Letná bouří, když rudé pyro hoooooří, když Sparta dává góly, když hrajou šampiooooni. Vítězné pivko, panáka, a domů, zítra se jde makat, tak žádný dlouhý vysedávání v hospodě. Plzeň nám neutekla, teď je repre pauza, čas na odpočinek, regeneraci. Je sice repre a MOL cup, ale ten asi zajímá spíš soupeře z Liberce, než nás. Ideální příležitost dát šanci klukům z juniorky, aby ukázali, co v nich je. A po repre pauze zase nanovo, liga i EL, ale my to zvládneme, jsme přece Sparta.

…ptám se vás, sparťané, jaká je vaše profese? A-HU! A-HU! A-HU!