roboACS | 28.07.2016 18:22

Sezonu 2016/2017 odstartovala Sparta minulý týden bezgólovou remízou s Fenerbahce Istanbul. První soutěžní utkání čekalo naše kluky před domácím publikem v úterý 26.7.. kdy jsme v před kole Ligy mistrů hostili Rumunského více mistra Steaua Bukurešť. Období příprav skončilo, začínáme pěkně zostra. Ligu mistrů jsme nehráli už ani nepamatuji kolik je to let. Na úvod máme sice nepříjemného, ale podle mě hratelného soupeře a doufám, že postoupíme do další fáze milionářské soutěže.

Jako vždycky ve vyřazovacích fázích evropských soutěží, by to chtělo uhrát doma co možná nejlepší výsledek. Počítá se jakákoliv výhra a nejlépe ještě neinkasovat. Jenže ani jedno se tentokrát bohužel Spartě nepovedlo.

Sparta nastupuje o proti jaru s několika změnami v sestavě. Celé léto jsme zase trénovali rozestavení 3 - 5 - 2. V obraně nezbylo místo na Costu, překvapivě nastoupil Mário Holek a samozřejmě i letní posila Michal Kadlec. V záloze by jste marně hledali Ladislava Krejčího, který přestoupil do Itálie, Lukáše Marečka, zraněného Lukáše Váchu nebo nedej bože snad Marka Matějovského. Místo nich se o své místo v základu a o slávu klubu rvali z hostování se navrátit vší Aleš Čermák a v minulé sezoně opomíjený Tieomoko Konaté.

Utkání mělo výkop ve 20 hodin. A začalo se pěkně svižně. První šanci si vypracovali hosté, ale Sparta odpověděla hned z protiútoku. Skóre však zůstávalo 0:0. Postupně hru více a více ovládala Sparta. Po první půli jsme klidně mohli vézt dva nebo tři nula. Ale museli jsme se spokojit "jen" s vedením1:0. Gól padl po standardní situaci ve 35 minutě. Na Dočkalův rohový kop si parádně vyskočil Pepík Šural a svůj první pohárový start v nejkrásnějším dresu zhodnotil vedoucím gólem.

Poté jsme rumunský klub pěkně zmáčkli a hoši chvílemi nevěděli, kam dřív skočit. Občas v obraně hořeli jak naši kluci loni v Thunu. Ale dvě mega šance kapitána Davida Lafaty a povedená střela Timiho Konatého zůstali nevyužity a tak se na poločasový párek v rohlíku, klobásu a nealko šlo opravdu "jen" za stavu 1:0.

Kluci si prej v kabině řekli, že do druhého poločasu vlétnou stejně jako do závěru toho prvního, jenže realita bohužel byla hodně jiná. Zbytečně brzy jsme se zatáhli do defenzívy a snažili se držet míč a hrát na protiútoky. Jenže to se třeba střídajícímu Markovi Matějovskému příliš nedařilo. Do brejkových situací se měl dostávat hlavně rychlý Kehinde Fatai, ale ten byl ovšem opět spíše tragický než nebezpečný pro soupeře. A tak se stalo to co se muselo stát. Hosté z parádně zahraného přímáku kousek za vápnem vyrovnali na konečných 1:1.

V hledišti se sešlo pouze 13257 platících diváků, což je zase hodně smutná návštěva. Na sociálních sítích si samozřejmě nezapomněli rýpnout sešívky, že v Edenu bylo na Tallin o dva tisíce lidí více... Kde jste fanoušci? Ale fanoušky kteří přišli musím pochválit. Vytvořili jsme na Letné hodně solidní atmosféru. Ve druhé půli po vyrovnání to bohužel jako tradičně trochu uvadlo, ale celkově myslím, že jsme byli slyšet docela dost.

Za úterní výkon musím speciálně pochválit náš kotel. Ten byl hodně solidně zaplněný a support byl hodně kvalitní. Vypadalo to, že většině lidí v kotli se tentokrát chtělo fandit a že těch co tam přišli jen kvůli levnějšímu vstupnému, kouknout na fotbal a neotevřít hubu, bylo minimum. Kotel si tentokrát vystačil s kvalitním supportem. Jedinou optickou prezentací bylo ve druhé půli fandění nahoře bez, do kterého se v příjemném letním večeru též zapojili skoro všichni.

Výsledek 1:1 z domácího hřiště sice není nic moc, ale zároveň to není žádná tragédie. Prostě musíme dát v Bukurešti minimálně jeden gól. A že to umíme jsme v minulé sezóně v Evropě několikrát dokázali. Zúročme nasbírané zkušenosti k postupu do další fáze Ligy mistrů!

AC Sparta Praha - FC Steaua Bukurešť 1:1 (1:0)

Branky: 35. Šural - 75. Stanciu

ŽK: Matějovský, Zahustel, Frýdek, Kadlec - Stanciu, Aganović, Tamas, Pintilii, Enache

Sparta: Bičík - Holek, Brabec, Kadlec - Zahustel (80. Costa), Dočkal, Frýdek, Čermák (63. Matějovský), Konaté - Šural (59. Fataioi), Lafata.

Steaua: Nita - Enache, Tamas, Tosca, Momčilović - Stanciu, Achim (89, Popescu), Pintilii, Agamović (62. Sulley) - Tudorie (55. Popa), Golubović.

Rozhodčí: Siebert - Seidel, Achmüller.

Diváci: 13257.

roboACS | 28.07.2016 18:22 Vstoupit do diskuze