roboACS | 04.10.2021 20:45

V neděli 3.10.2021 se na Letné hrálo ligové derby s pořadovým číslem 300. Situace před derby byla jasná. Sešívky jsme neporazili šílených pět a půl roku. Poslední 3 zápasy doma jsme ruply 0:3 a 4 zápasy po sobě jsme jim dokonce ani nedali gól. Sešívky už 54 zápasů v lize neprohráli. Kdybychom znovu prohráli patřilo by nám v průběžně tabulce až páté místo. Od rána jsem byl v očekávání nervózní. Povedl se nám zápas s Rangers, oni to moc nezvládli na Feyenordu. Navíc doma jsme lepší než venku a dáváme i hodně gólů. A v neposlední řadě nás po strašně dlouhé době požene za výhrou vyprodaný stadion. Ne tentokrát už jsme to prostě museli zvládnout.

Krátké před zápasovém soustředění v naší oblíbené hospůdce a krátce po šesté hurá na stadion. Po delší době byli vlajky na ploše. I když ne na trávě, ale jen v mezi prostoru. Ale to je tak nějak jedno. Užil jsem si to naplno. Krásný pohled na zaplněnou protilehlou tribunu, kde tisíce hrdel zpívali Sparťanskou hymnu a při tom vlála hromada modro - žluto - červených vlajek. Elektrizující atmosféra. Vítězná sestava se nemění, takže Sparta nastupuje ve stejném složení jako ve čtvrtek proti Rangers. Sestava těch sešívaných šašků nikoho nezajímá. Jen škoda, že se nestačil uzdravit ten jejich šašek v brance. Mohla být sranda...

Oba týmy začali opatrně, nikdo nechtěl udělat chybu. V šesté minutě do utkání vstoupil VAR, ale penaltu pro Spartu bohužel nenašel. I dále se pokračovalo opatrně. Byl to spíše boj než pohledný fotbal. Chvílemi měli opticky navrch hosté, ale do žádné vážné šance se nedostali. Až po půl hodině zahrozil Jakub Pešek, ale výrazného vzrůša se fandové dočkali až ve 41 minutě. To se na Lukáši Haraslínovi vykartoval Ousou a hosty z Vršovic stihl hned dvojitý trest, protože sám faulovaný fotbalista, s pomocí teče ve zdi, překonal bezmocného Mandouse a seizmografy hlásili v oblasti Letné otřesy o síle, jakou v Čechách doposud nezažili ani západní Čechy - 1:0. Já řval jako kráva. Tohle by je mohlo zlomit.

A navíc jsme i dobře vstoupili do druhé půle. Do teď nechápu, jak to tam ve vápně Lukáš Haraslín zazdil? Co tam jako vymýšlel? Já už stával, že bude gól a nebyl. Nechápu... Hosté se snažili. Chvílemi nebylo vidět, že je jich o jednoho méně. Ale měli v podstatě jen jednu šanci. Nebezpečnou střelu jedné ze dvou krys na hřišti. Ta první nastoupila hned z úvodem druhého poločasu. Druhá si užila jen několik desítek minut. Oběma jsme připravili ovace ve stoje. Čepičkář řádil a střídal jako šílenec, ale Sparta úplný závěr utkání zvládla parádně. Jo nebyl to žádnej extra pohlednej fotbal, ale na to se v derby většinou nehraje. Bylo tam i dost chyb, některá střídání, která mě úplně nesedla, ale účel světí prostředky.

Konečně jsme zase vyhráli. Já řval jako kráva. Euforie. Zase jako by dal Libor Sionko gól Realu Madrid nebo Mára Kincl Laziu Řím. Zase jako bychom je rozsekali 5:1 A slavili titul. Ano takhle jsem prožíval tohle vítězství. Ukončilo totiž dvě naprosto šílené série. Tu naší, kdy jsme je pět a půl roku neporazili a taky tu jejich, kdy 54 zápasů v lize nenašli přemožitele. Až přijeli na Letnou a Bořila málem trefil šlak. A tak teď už pokračuje jen jedna série. Jistý Srdjan Plavšič ještě nevyhrál žádné derby do kterého nastoupil. Ale koho to zajímá?

AC Sparta Praha – SK Slavia Praha 1:0 (1:0)

Góly: 42. Haraslín. ŽK: Pavelka, Dočkal, Sáček,Nita – Ousou, Kuchta, Krmenčík, Bah, Traoré. ČK: 41. Ousou. Rozhodčí: Berka – Hájek, Kříž. Diváci: 17093.

Sparta: Nita – Wiesner, Panák, Čelůstka, Hancko – Pešek, Pavelka, Sáček, Hložek (89. Pulkrab), Haraslín (72. Polidar) – Minčev (65. Dočkal).

Slavia: Mandous – Masopust (77. Traoré), Ousou, Holeš, Bořil – Bah, Ševčík, Samek (46. Stanciu), Lingr (65. Olayinka), Schranz (77. Krmenčík) – Kuchta (62. Plavšić).

Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

My chceme gól - report z utkání Sparta - Rangers

Už je to devět let, nikdy nezapomeneme, Seniore

Choreo na 300. DERBY!
- info k připravované akci na derby

Jak béčko hrálo fotbal, ale Vlašim dávala góly - report z utkání Sparta B - Vlašim