Bombito | 31.07.2005 12:33

Tak už jsme se dočkali, nový ročník Gambrinus ligy klepe na dveře. Generálkou na první ligový zápas s nováčkem z Plzně bylo dnešní přátelské utkání s 1.FC Norimberk.

Letní přestávky využili naši hráči k řádnému odpočinku, poté k herní přípravě, funkcionáři k posílení kádru a zaměstnanci odpovědní za fungování stadiónu k výměně osvětlení. První návštěva našeho letenského chrámu ukázala, že vše je tak, jak by mělo být.

Jako člen klubového programu Sparta fotbal team jsem se opět zúčastnil akce, která se koná těsně před začátkem ligové soutěže. Před slušně zaplněnou hlavní tribunu přišlo na besedu s fanoušky několik hráčů ligového týmu a trenér Jaroslav Hřebík. Téměř všechny otázky směřovaly na trenéra Sparty, který je zodpovídal s úsměvem na tváři. Nutno poznamenat, že pokládané otázky nebyly konfrontační, spíše směřovaly do budoucnosti a na případné posílení kádru po odchodu Tomáše Juna. Nezaskočily ho ani otázky na pozdní střídání hráčů při jarních zápasech, či co by se muselo stát, aby z funkce trenéra odstoupil. Pro případné zvědavce dodávám, že J.Hřebík odpověděl, že odstoupí, když se nebude Spartě dařit a nebude mít výsledky. Věří prý ale, že k této alternativě nedojde.

Po ukončení besedy následovalo hromadné fotografování fanoušků s hráči a s trenérem Hřebíkem. Největší zájem byl samozřejmě o společné foto s Karlem Poborským, ale ani Lukáš Zelenka, Tomáš Sivok, Jarda Blažek, Mirkové Slepička a Matušovič nezůstávali na ocet. Příjemným zjištěním pro mne bylo, s jakou ochotou všichni vystupovali. Že by to bylo blýskání na lepší časy a hráči si začali svých fanoušků více vážit? První krůček dnes udělali. To kluboví bossové se zachovali diametrálně jinak. Prostě nepřišli. A nejen já bych se jich rád na mnoho věcí zeptal.

Poté následovalo fotbalové utkání, ve kterém se naše mistryně utkaly s jedenáctkou sportovních novinářů. Neudělaly hanbu a uhrály remízu 1:1. Pak už nastoupil na krásně zelený trávník celý kádr ligového týmu, hráči byli divákům představeni a každý z nich kopl do hlediště fotbalový míč. Pro mnohé mladé kluky to byl krásný dárek a Sparta získala další fanoušky. Slušně zaplněná Letná poděkovala potleskem Tomáši Junovi, který přestoupil do tureckého Trabzonsporu a bývalé opoře naší zálohy, Martinu Frýdkovi.

Po nezbytném rozcvičení přišel vrchol dnešního fotbalového odpoledne, přátelské utkání s bundesligovým Norimberkem. Ten nakonec přijel bez své největší hvězdy, slovenského střelce Mintála. Přípravné zápasy nám výsledkově mnoho radosti neudělaly a tak jsem byl zvědavý na sestavu, kterou trenér Hřebík vyšle do boje. Poslal tu nejsilnější, až na lehce zraněného M.Matušoviče.
Od první minuty se bylo opravdu na co dívat. Akce střídala akci, hra se přelévala od jednoho vápna ke druhému a i šance se začaly rodit. Naši hráli s jedním útočníkem, M.Slepičkou. A ten začal svou rychlostí zlobit obranu hostí. Záloha přehrávala svého soupeře krátkými narážečkami, krásnými pasy do volných prostorů, jen to proměňování šancí chybělo. Němci nepřijeli bránit, také oni chtěli hrát útočný fotbal a tak se pěkný fotbal skutečně hrál. V 31. minutě centruje K.Poborský míč do vápna a Tomáš Sivok dává první gól zápasu. Skupina asi dvou set fandů 1.FCN na chvilku ztichne, ale pak opět neúnavně žene své borce do boje. Sparťané předvedou ještě několik ukázkových akcí a první poločas pomalu končí.

Do druhého nastoupí hosté se čtyřmi změnami v sestavě, náš trenér nestřídá. Avizovaný M.Matušovič přichází už za stavu 1:1. V osmé minutě druhého poločasu si hostující hráči postaví míč ve vzdálenosti dobrých 35 metrů od Blažkovy branky. Banovic se s pomocí teče naší zdi nádherně trefí do branky. Takové góly dával v minulosti Oldřich Urban. Ten gól byl tak pěkný, že střelci zatleskalo i mnoho sparťanů. Režie hry je v moci našich hráčů a počínají si opravdu skvěle. Jednu krásnou akci střídá druhá, německá obrana nestíhá. Jen ty góly chybějí. Takový Tomáš Sivok spálil minimálně čtyři pět šancí ke vstřelení branky. Přesto byl nejlepším aktérem zápasu, hrál opravdu výborně. Ale ani ostatní nezklamali. Jarda Blažek téměř bez práce, obrana jistá, záloha skvělá, i ten odepisovaný Martin Hašek podal výborný výkon. Nebýt jedné zbytečné přihrávky protihráči, nebylo by mu co vytknout. A až se dravý Slepička v útoku naučí dávat gól alespoň z každé druhé šance, nemusíme mít o budoucnost Sparty obavy. 10 minut před koncem zápasu píská sudí Jára přísný pokutový kop po zbytečném postrčení T.Sivoka ve vápně a hosté protestují, jako by se hrálo finále LM. K.Poborský nezaváhá a tak se Sparta ujímá vedení 2:1. Závěrečné minuty se hrají za skandovaného potlesku 7 221 diváků, kteří své návštěvy v Toyota aréně nemuseli litovat. Po dlouhé době hrála Sparta opravdu dobře.

Bylo to příjemně prožité odpoledne. Viděli jsme naše nové posily, nové osvětlení stadiónu a hlavně pěkný fotbal na sluníčku i za deště, protože během utkání se nad Prahou stáhly černé mraky. Pokud bude Sparta předvádět podobný výkon i v ligové soutěži, stáhnou se černé mraky nad ostatními týmy. Doufejme, že to v novém ligovém ročníku půjde našim borcům dobře od ruky a my z nich budeme mít jen a jen samou radost. Za týden, v Plzni, uvidíme, jestli ta první vlaštovka bude mít své následnice.