Bombito | 07.08.2005 20:00

Tak nám to začalo. Ptáte se, co? No přece naše milá Gambrinus liga. A začala tak, jako ta přechozí skončila. Zmatkem!

Posledním kolem minulého soutěžního ročníku bylo 29.ligové kolo. Prvním zápasem nového ročníku měla být televizní předehrávka ligového nováčka z Plzně s posledním mistrem, naší milovanou Spartičkou. Dlouhé týdny jsme o tom byli ujišťováni. Jenže ouha. Pár dní před tímto utkáním dochází ke změně. Liga nezačne v Plzni, nýbrž na Strahově. Slávie si potřebuje svůj zápas s dalším nováčkem, Jihlavskou Vysočinou, předehrát. Nic proti tomu, ale to nevěděli odpovědní činovníci fotbalového svazu dřív, že budou sešívaní hrát třetí kolo kvalifikace Ligy mistrů? Asi nevěděli. Tak jsem na první ligový mač tohoto ročníku vyrazil nikoliv do Plzně, ale na Strahov.

Překvapila mě pěkná návštěva, téměř 7 000 diváků. Větší návštěva byla na větrné hůrce naposledy na pražském derby. Druhým překvapením byl výkon borců z Vysočiny. V prvním poločase byli domácím favoritům vyrovnaným soupeřem, když se úvodním gólem nového ročníku dostali do vedení, začal jsem tušit senzaci. Hráli jako zkušení mazáci, ačkoliv měli dohromady za sebou méně ligových utkání než mnozí jedinci v sešívaném dresu. V druhé půli domácí zužitkovali svoji velkou převahu vyrovnávací brankou, ale ve finále mohli být rádi za remízu. Šance hostí z 88.minuty se musí proměňovat.

Takže, remíza a první ztráta našich největších rivalů. Mám rád Herkules, Lovecký salám mě také chutná, od včerejška můžu i Vysočinu. Ty dva uloupené bodíky mě zlepšily apetit. Ještě jedna věc mě zaujala. Zakomlexovanost sešívaných fanoušků. Vyslechl jsem mnoho nářků, stížností a urážek. Téměř vše na adresu Sparty. Je mi jich líto ;-))

Na první zápas naší Spartičky jsem vyrazil z našeho tradičního výjezdního místa spolu se svými přáteli s dostatečným časovým předstihem. Bohužel, za pár minut jsme stáli na parkovišti s názvem „Jižní spojka“. Nevydrželi jsme a na prvním možném únikovém místě jsme tuto rychlostní komunikaci opustili a vydali se na vyhlídkovou jízdu Prahou a jejím okolí. Krč, Novodvorská, Libuš, Modřany, Komořany, Zbraslav, Radotín, Lochkov, Slivenec a pak už vytoužená dálnice směr Plzeň. Cestou jsem vzpomenul na svého tchána, fanouška plzeňské Škodovky, který sní svůj věčný sen na Hvožďanském hřbitově. Asi by rád navštívil Štruncovy sady, kde „jeho“ chlapci hostí „moje“ chlapce. Rádi jsme se v minulosti na toto téma špičkovali.

Do Plzně jsme dorazili včas a v pořádku. Náš skoroplzeňský kamarád nám zajistil vstupenky a po ponižující osobní prohlídce jsme se konečně dostali do ochozů plzeňského stadiónu. Překvapuje mě nedůstojné prostředí. Část ochozů zakryta odpornými plachtami, v dalších prostorách ploty, které znemožňují vstup. Hlavní tribuna je zaplněná do posledního místa, všichni se těší na ligovou premiéru domácího ligového nováčka. V sektoru hostí opět síť, znemožňující dobrý výhled na hřiště. Opravdu „skvělé“ prostředí, které naláká další tisíce zájemců do ochozů. Jako zvěř v kleci. To v pražské ZOO se i opice mají lépe.

Mužstva nastupují a naši v „tradiční“ sestavě s jedním útočníkem a hlavně v úplně nových dresech. Právě v Plzni pokřtili naši hráči sadu rudo-bíle pruhovaných dresů, které jejich předchůdci nosili před 100 lety. Nevím, jak komu, ale mně se líbily. Od ůvodního hvizdu rozhodčího mají naši borci převahu a v 7.minutě dává Karolko Kisel nádherný gól. Vedeme 1:0. Velkou převahu potrvrzujeme druhou brankou, tentokrát se z voleje trefuje Lukáš Pittbul Zelenka. Na oslavu vylétne z našeho sektoru dýmovnice, ale raději bych se obešel bez takového slavení. Ten zápach je hrozný. Ještě, že vítr rychle odvál kouřovou clonu.

Hrajeme dobře, domácí se jen brání a za našeho potlesku odcházejí hráči k poločasovému odpočinku. V přestávkovém programu pobaví přeřeknutí místního hlasatele, který uvede místní žáčky jako naděje ročníku 1966. Klukům je to ale jedno a na ligovém pažitu hrají jako o život.Prvních patnáct minut druhého poločasu je obraz hry stejný jako v poločase prvním. Sparta má převahu, ale zahazuje několik vyložených šancí. Aby z toho nebylo nakonec drama, říkám svému kamarádovi. Asi jsem to přivolal. Ligový novic, jakýsi Smejkal, dává po třech minutách na trávníku kontaktní gól. Už vedeme jen 2:1 a domácí jsou na koni. Opět branka po standartní situaci. Kdysi naše silná stránka, nyní slabina.

Najednou je domácích plné hřiště a ta tam je naše převaha. Bráníme se zuby nehty, místo jasného vítězství je tu obava o tři body. Ty nakonec uhájíme, ale našich posledních 30 minut je nedobrých. Kulantně řečeno. Ale co, první tři ligové bodíky jsou doma a my se můžeme spokojeni vydat na zpáteční cestu.

Ještě jedna malá zmíňka o návštěvě. Hlasatel ohlásí 7 968 diváků, vyprodáno! Nevím, zdal-li se mám smát, nebo brečet. Polovina ochozů zakryta plachtami, další sektory poloprázné, ale vyprodáno. Na iDnes píší: 102% z kapacity. Že by novodobé Potěmkinovy vesnice? Proč si lžeme do kapsy? V minulosti chodilo do Štruncových sadů skoro 30 000 diváků, dnes jsou vyprodané při necelých osmi tisícovkách? To byla taková malá skvrna na jinak pohledném utkání.

Cesta domů uběhla rychle, se třemi body se jezdí dobře. Již se těším na další ligový zápas, kdy v letenském chrámu přivítáme dalšího ligového nováčka, SIAD Most. Ten přiveze sparťanské legendy, Jirku Novotného a Horsta Siegla. Může být lepší pozvánka, než návštěva těchto borců? Nemůže! Tak neváhejte a v sobotu přijďte pomoci skutečně Toyota arénu vyprodat. Oni dva a naši borci si to zaslouží!