Bombito | 15.10.2005 22:42

„Přepište dějiny!“ křičel z televizních přijímačů do celého světa komentátor Robert Záruba po famózním vítězství českých hokejistů na olympiádě v Naganu.

„Přepište Slabikáře!“ mohu s troškou nadsázky křičet já po včerejším vítězství naší Sparty nad fotbalovými Blšany . K již tradičním větičkám „Máma má mísu“, „Ema má maso“, „My se máme“ můžeme přidat i slogan, který včera večer mohutně zněl nad letenským stadiónem. „Máme zase Spartu!“. Ano, tak málo dnes stačí sparťanskému fanouškovi, aby po herní a výsledkové blamáži v poslední době, slavil další ligové vítězství.

Po třech porážkách za sebou byla Sparta v ligové tabulce na nelichotivé desáté příčce, dokonce se záporným skóre. To už tu dlouho nebylo. A tak není divu, že majitel klubu byl nucen ukončit trenérské angažmá trenéru J.Hřebíkovi, který si nezískal důvěru a oblibu u značné části sparťanské veřejnosti. Co se dělo v hráčské kabině se můžeme jen dohadovat. Nastalo usilovné hledání. Griga, Sčasný, Chovanec, Hašek, Czaplár, to byla nejčastěji vyslovovaná jména adeptů pro našeho nového kouče. Po několika dnech je jasno. Novým trenérem fotbalové Sparty se stává…………………………………Stanislav Griga! Bývalá opora našeho týmu, který v rudém dresu vsítil 120 ligových branek. A také mnoho pohárových, před 20 roky dokázala Sparta před 90 000 diváků pokořit slavnou CF Barcelonu na jejím stadionu právě Grigovým gólem. Po dlouhých šestnácti létech se nyní vrací na Letnou. Buď vítán, Stando!

Po reprezentační přestávce, kdy se naši borci probojovali do baráže v kvalifikaci na MS v Německu, vítáme na Letné dalšího ligového soupeře, chmelaře z Blšan. Před utkáním, při již tradičním poděkování bývalým oporám Sparty, tleskáme skvělému levému křídlu, Václavu Vránovi. Pamětníkům se, při vyslovení útočné vozby té doby, Veselý, Mráz, Kvašňák, Mašek a Vrána, derou slzy do očí. Jó, to byla nádhera. Ale konec sentimentu, utkání začíná.

Naše sestava s jediným překvapením, místo M.Haška nastupuje v záloze v roli kapitána M.Petráš. Ono ze okleštěného kádru ani nelze mnoho vybírat. Hraje se za převahy našich hráčů před nezvykle tichými tribunami. Válka mezi kotlem a vedením klubu ještě neskončila. Když ale po necelých dvaceti minutách střílí Tomáš Poláček úvodní branku utkání, ledy roztají a opět se začíná fandit. Za dalších pár minut dává druhou branku Libor Došek a všichni zapomínají na odpornou atmosféru z posledních zápasů. Jenže chyba v obraně a hostující Šelicha snižuje na 2:1. V poslední minutě prvního poločasu uniká hostující Střihavka naší obraně a Petr Lukáš ho zastavuje až ve vápně. Bude to penalta? Dostane žlutou nebo dokonce červenou kartu? Nic z toho, rozhodčí rozpažuje a ukazuje „hrajte dál!“. Zaplať pánbůh. Vyrovnání do šatny by nebylo zrovna příjemné.

Do druhého poločasu vletí sparťané jako hurikán Katrina do New Orleans. Z.Pospěch uniká po pravém křídle, centruje před branku a dezorientovaný Vorel hlavičkuje do vlastní branky – 3:1. Následují další pohledné akce, z hráčů čiší pohoda, předvádějí i krásné technické kousky a vrcholným číslem je akce ze 61.minuty. K.Kisel vybídne M.Matušoviče ke skórování a ten nabídnutou šanci promění. Krásný gól! A za několik minut dostává v podobě Petrášovy trefy bratříčka. Vedeme 5:1 a stadión skanduje jméno nového trenéra. Sparta hraje dobře a nejlepším je Zdeněk Pospěch. 6 758 diváků si opět užívá fotbalové radosti. A dávají to najevo. Pryč je nenávist z minulých dnů, všichni se baví a projevují svou radost. „Máme zase Spartu!“ skanduje celý stadión. Tedy kromě asi 12 fanoušků Blšan, kteří i za nepříznivého stavu neúnavně podporují svůj tým. A dočkají se i druhé branky v naší síti. Opět hrubá chyba obrany a pro Polodnu nebylo problémem překonat Jardu Blažka. Když před koncem zápasu předvedou i „mexickou“ vlnu, musím před nimi smeknout svůj virtuální klobouk. Byli dobří. Ale i domácí fanoušci jsou jako vyměnění. Za skandovaného potlesku utkání končí.

Po dlouhé době jsme opět zvítězili. Před časem, proti Blšanům, začala svou skvělou ligovou bilanci Sparta vedená Frantou Strakou. Tehdy jsme po utrápeném výkonu vyhráli 1:0. Nyní, opět proti Blšanům, začíná éra dalšího nováčka na našem trenérském křesle, Standy Grigy. Bude také tak úspěšný? To ukáže čas. Také on má Spartu zarytou hluboko ve svém srdíčku. V minulosti sehrál mnoho krásných zápasů v našem dresu a dokázal nám dát hodně radosti. Je úplně jiný, než byl Franta. Chladný, odměřený, zahloubaný do sebe, pravý opak Franty. Vegetarián, jezdící meditovat do indických klášterů. Dnes nemůžeme očekávat tataráčky před derby s bezdomovci. Možná nás ale překvapí něčím jiným! Uvidíme.

Ale než nastoupí naše Spartička na Strahově, čeká ji v úterý první těžký zápas v „pohřebíkovské“ době. Na Letnou zavítá slavný londýnský Arsenal. To bude pravá zkouška pro „novou“ Spartu. První krůček jsme udělali. Blšany jsme měli jen na rozehrání. Teprve další zápasy ukáží, jak na tom ve skutečnosti jsme. Tak mnoho štěstí, Stando i Sparto!

P.S. Paní učitelky, páni učitelé!Při čtení Slabikáře, doplňte ty mámy s mísou a Emy s masem o tu naší:“Máme zase Spartu!“. Alespoň zítra, prosím!

Statistika zápasu

AC Sparta Praha - FK Chmel Blšany 5:2 (2:1)

Branky: 18. Poláček, 23. Došek, 46. vlastní Vorel, 61. Matušovič, 66. Petráš - 37. Šelicha, 69. Polodna

ŽK: Dirnbach, J. Bílek, Hottek (všichni Blšany)

Diváci: 6758

Sparta: Blažek - Pospěch, Petrouš (79. Hašek), Lukáš, Kadlec - Kisel, Petráš, Zelenka (69. Herzán), Poláček - Došek (46. Pergl), Matušovič. Trenér: Griga

Blšany: Daněk - Broschinský (30. Pleško), Vorel, Šourek, Dirnbach - Devátý, J. Bílek, Šelicha, Dort, Kolář (65. Polodna) - Střihavka (69. Hottek). Trenér: M. Bílek

Bombito | 15.10.2005 22:42 Vstoupit do diskuze