Bombito | 27.11.2005 15:47

Jsem velikým obdivovatelem a zastáncem různých tradic. Z některých na nás dýchá doba dávno minulá, dodržují se i mnoho století a nikoho by ani nenapadlo je měnit. Různé čaje o páté, golfové kluby, rituály a ceremonie, vánoční nebo velikonoční oslavy, londýnské patrové autobusy (ty letos končí), tradiční výrobky tradičních firem. O takových historických záležitostech by se dalo psát dlouhé hodiny. Kdo si váží minulosti, dávných zvyků našich předků, má naději na skvělou budoucnost.

Jsou ovšem i jiné tradiční události, které by již bylo lepší ukončit a přivést k životu skutečnosti, ze kterých by mohla vzejít tradice nová. Takovou tradicí se během posledních let staly i výsledky naší Sparty ve městě bot, v Baťově Zlíně. Celý týden zdůrazňovaly média, jak dlouho Sparta na horké zlínské půdě nevyhrála.

I proto, abychom pomohli změnit kolo dějin, vyrazili jsme s přáteli před sobotním polednem do města obuvi, podpořit naše borce v lítém boji s tradicí i se soupeřem. Cesta ubíhala poměrně rychle, žádné kalamity ani havárie nás nepotkaly a již okolo 14. hodiny jsme zaujali svá místa v útulné zlínské pizzerii U čápa. Dobrý oběd, káva i zákusek, nealko jako křen, jen ta plzeňská dvanáctka zapříčinila u jednoho z výjezdníků takovou běhavku, že i sprintující Libor Došek proti němu vypadal jako socha na Karlově mostě. Shlédli jsme další vítězný zápas Liberce, zaplatili útratu a vyrazili na Letnou, tentokráte tu zlínskou. První problém, leje jako z konve. Jsme připraveni na zimu. Čepice, šály, rukavice, zimní baťovky na nohou, to všechno máme, ale deštník mám jen já jediný. Ale i obavy, zda mě s ním do hlediště místní pořadatelé vpustí. Zkušenosti z let minulých nejsou moc dobré. Ale procházím turnikety bez problémů, bez fotografování, bez ponižující osobní prohlídky. Také cena vstupenky mě šokuje-40 peněz za Spartu je opravdu málo. Prosím případné vtipálky, aby se oprostili od narážek na cenu vstupného na úřadujícího mistra ligy.

Zlínský stadiónek se slušně zaplňuje a již obě mužstva nastupují k utkání. Domácí bez svého lídra Edvarda Lasoty, my opět bez Lukáše Zelenky a Mirka Matušoviče, zato v tradičních dresech, rudých tílkách a bílých trenýrkách. Okamžitě si vzpomenu na poslední zápas, kdy jsem naše hochy viděl takto oblečené. Bylo to v Lyonu, ale okamžitě chmurnou vzpomínku na totu utkání zavrhuji. Do Zlína jsme prohrát nepřijeli, tuto tradici dnes zlomíme. Od úvodních minut mají naši hráči znatelnou převahu, domácí jen s obtížemi odvrací nájezdy našich borců. Hra na mokrém trávníku je velice rychlá, jen té přesnosti by mohlo být trochu víc. Mnoho přihrávek skončí v autu nebo na kopačkách soupeře. Po 25 minutách se konečně dočkáváme, Poláčkův roh, Doškova hlavička a míč končí v síti. 0:1 a asi stohlavý kotel hostí poprvé vyvolává jméno střelce Doška. Pravděpodobně ti moravští chasníci netuší, co se na našeho útočníka křičí v Praze. Ti pražští fanoušci se dají spočítat na prstech dvou rukou. Poločas končí, stále leje jako z konve a já se chci projít, abych zahřál ztuhlé tělo. Ale ouvej, sektor hostí je uzamčen na sedm západů. Nechám si zavolat pořadatele, chci aby zjednal nápravu a sektor otevřel, ten se vymlouvá na příkaz velícího důstojníka policie majora Málka. Chci s ním mluvit, ale prý až po zápase. Byl jsem už na mnoha stadiónech, na více jak tisíci zápasech, ale ještě nikdy jsem nebyl na stadiónu zamčen v kleci jako divoká zvěř. Ani si nechci představit, co by se mohlo stát při nějaké nečekané události, při zranění některého z účastníků utkání, při požáru, při úderu bleskem či jiné přírodní katastofě. Copak těch tragických událostí při fotbalových zápasech bylo málo? To si opravdu hrajeme s otevřeným ohněm. Nejen, že je u místního stánku k dostání pivo, to je asi v pořádku, k fotbalu nějaké to pivko patří, ale on teče plným proudem i tvrdý alkohol. Vodka, Fernet, Rum, dle libosti. A někteří promrzlí fanoušci této nabídky využívají. Korunu všemu ale dává policista, kterému tento problém po ukončení zápasu vytýkám. Nejprve se snaží odpovědnost shodit na pořadatelskou službu, poté mě sděluje šokující sdělení. „Být dle mého, tak do té klece ještě pustím 220 V!!!!“ Jsem z jeho výroku tak zděšen, že si ani nestačím přečíst jeho identifikační číslo. Tak takové lidi já platím ze svých daní? Oni nás mají chránit, místo toho chtějí pouštět do diváků elektrický proud. Ještě dnes napíšu o této události dopis vedení policie, ČMFS a vedení klubu FC Tescoma Zlín.

Na začátku druhého poločasu začínají domácí hru vyrovnávat, vyrovnávají i skóre, ale za pár minut dává Libor Došek druhý gól. Obtočí se okolo svého strážce jako Thiery Henry a nezadržitelně pálí balón do břevna a od něj do branky. Náš kotel skanduje pokřik „Došek hattrick! Došek hattrick!“ a já mám pocit, že konečně tu nedobrou tradici zlomíme. Zbývá 30 minut, vydržíme? Nevydržíme! Od těchto okamžiků začínají mít domácí navrh, my se ze hřiště úplně vytrácíme. Necelých 15 minut před koncem domácí Kraus vyrovnává a já se modlím, aby už byl konec. Musíme si ovšem kalich hořkosti vypít až do dna. V 84. minutě po další z mnoha chyb obrany i Jardy Blažka střílí Kroča vítěznou branku utkání. Zápas končí, já si uvědomuji, že znovu a znovu proběhl letošní scénář. Začátek jakžtakž slušný, ale konce zápasů nezvládáme. Je to ve špatné kondici, v sebevědomí hráčů, ve špatné taktice? Jsem v koncích, nedokážu si letošní sezónu vysvětlit. Hledám pomoc všude možně a ona stále nepřichází. Vzpomenu i na reklamní akci firmy NIKE, kdy hráči Sparty propagují novou tajnou zbraň sportovců, triko NIKE Pro Vent Tight, které údajně poskytuje příjemný pocit neporazitelnosti. Hned zítra si ho dojdu koupit, to by v tom byl čert, abych tu letošní hrůznou sezónu nezvládnul.

Cesta domů už nebyla tak příjemná, pochmurná nálada z další porážky, déšť, mlha, hustá chumelenice a šílení řidiči, kteří hazardují nejen se svým zdravím. Jen zázrakem nevidíme na dé jedničce žádnou nehodu, chování některých šoférů je nepochopitelné. Kolem půl dvanácté jsme konečně doma, spokojeni však jen s tím, že jsme bez úhony zvládli zpáteční cestu. Zkaženou náladu z další ligové prohry to však nenapravilo. Napravíme si ji už příští sobotu v dalším utkání, tentokrát na pražské Letné s příbramskou Marilou? A kolik nás přijde? Uvidíme. Já ano, přijdete podpořit naší Spartu v její nelehké sezóně i vy? Musíme umět nejen vyhrávat, oslavovat tituly, ale i prohrávat. Nesmíme v tom nechat ty naše kluky samotné! Prosím, přijďte!

P.S. Dnes slaví padesáté narozeniny sparťanská legenda Honza BERGER. Tak všechno nej! Hóóónza Berger!!!!!

Tescoma Zlín - Sparta Praha 3:2 (0:1)

Branky: 53. a 75. Kraus, 83. Kroča - 24. a 60. Došek
Rozhodčí: Matějek - Wilczek, Kordula
ŽK: Janíček - Pospěch, Herzán