Bombito | 14.12.2005 15:29

Úkol zní jasně: Pohár UEFA! Přesně toto je napsáno na titulní straně magazínu SPARTA, DO TOHO!, vydaném k poslednímu zápasu klubu našich srdcí v letošním ročníku Ligy mistrů. Takových agitek jsme před léty četli a výsledky byly vždy nulové. Naši borci měli stejně tragickou bilanci jako před rokem a jen vítězství nad provinčním klubem ze Švýcarska nás mohlo ponechat v pohárové Evropě i v jarní části. Bohužel se tak nestalo a Sparta znovu obsadila nelichotivou poslední příčku. 16. prosince loňského roku byl odvolán trenér Straka a novým trenérem jmenován Jaroslav Hřebík. Právě on měl změnit nelichotivou bilanci Sparty v novém ročníku LM. Nyní se kruh uzavřel. Neoblíbený trenér Hřebík již dávno není na trenérském křesle, Sparta sice získala letos v LM dvakrát více bodů než vloni, ale letošní ostuda není menší než před rokem, nýbrž několikanásobně větší. Jsme pro smích celé Evropě! Zatímco některé loňské zápasy odehrála Sparta se ctí, letošní výkony byly příšerné.

A doma? Tam je to ještě horší. Před rokem vedeme ligu o parník, letos se potácíme v sestupových vodách. Titul získáváme s pachutí porážek na konci jarní ligové části, na začátku té podzimní následuje jedna morová rána za druhou. Výměna velké části kádru, konflikty s tahouny mužstva, nesmyslné zúžení kádru, válka vedení klubu s fanoušky, častá zranění některých opor a zbytečný vyhazov Karla Poborského! A na malér bylo zaděláno. Příčin tohoto stavu je mnoho, dle mého názoru bylo největší chybou angažování trenéra J.Hřebíka, kterého nepřijala nejen část fanouškovské obce, ale ani mnozí hráči.No, moc radosti jsme si letos neužili.
Tak s takovou náladou vyjíždíme k poslednímu letošnímu utkání Spartičky, tentokráte do severočeského Mostu. Nálada na bodě mrazu, případná porážka by nás zarazila ke dnu ligové tabulky. Cesta uběhla rychle, bez komplikací jsme asi hodinu před výkopem zaparkovali u místního stadiónu. Za uplynulý rok se změnil k nepoznání. Z nehezkého a neútulného betonového monstra se vyklubal pěkný, zelenobílý krasavec. Pak, že to nejde. Mostečtí, klobouk dolů!

Těsně před výkopem poděkují domácí funkcionáři své bývalé opoře, dnes nejlepšímu podzimnímu hráči Sparty, Tomáši Poláčkovi. A už se hraje! V naší sestavě se od začátku objevuje mladý Jirka Jeslínek a svou rychlostí a důrazem platí na domácí obranu. Sparta má sice převahu, ale nebýt famózního zákroku Jardy Blažka v 7.minutě při střele Horsta Siegla, už bychom opět prohrávali. Ta obrana je prostě příšerná. Za pár minut uteče Jirka Jeslínek k brankové čáře, vrátí míč do vápna a Lukáš Pitbul dává levačkou první branku zápasu. Stadión ztichne, jen kotel hostí jásá. Asi 70 fanoušků, víc nás nebylo. Zato policistů bylo jako při manévrech. Hra se vyrovnává, také domácí se dostávají do šancí. Částečně vinou vlastní nemohoucnosti, částečně skvělým výkonem Blažka vedeme po poločase 1:0. Jen o fous mě mine vylosování do poločasové soutěže, ale když vidím tu trapnou záležitost, jsem nakonec rád, že vyhrál někdo jiný.

V druhém poločase už tradičně naši hráči přenechávají iniciativu na kopačkách soupeře. Domácí tlačí, naši beci stačí sotva odkopnout a míč je opět před naší brankou. Vydržíme? Nebo soupeři vyrovnají a poté nás dorazí, tak jak je tomu letos zvykem? Vydržíme! Po hodině hry přichází Míra Matušovič místo zraněného Slepičky a hned dokáže naší hru rozhýbat. Žádné nakopávané balóny na Doška, ale pěkně po zemi a po křídlech. A hned mají domácí borci problémy. Tak je to správné, hezky roztáhnout, nabíhat do volných prostorů a chudák Jirka Novotný neví, kam má skočit dřív. Několik zahozených šancí, ale v 73.minutě se dočkáváme. Po Šimákově přihrávce dává Matuška na 2:0. A už je veselo. Asi to přišlo líto místním policistům, kteří tvrdě zasáhli v sektoru domácího kotle. Nedokáži říct, co se tam dělo, ale ničeho zvláštního jsem si nevšiml. Když už přišli, pravděpodobně si museli bouchnout. To jinde se dějí věci a policisté dělají, že nevidí. Nechci jim sahat do svědomí, ale horlivost není v jejich případě tou nejlepší vlastností.

Utkání se dohrává a v nastaveném čase dává Zdeněk Pospěch, po další povedené akci, poslední podzimní ligový gól. Vlastně on už je jarní, hrálo se přece 16.kolo. Jarní nástup se nám tedy povedl, ale na vavřínech letos spát nemůžeme. Před rokem jsme měli téměř dvakrát více bodů. V zimní přestávce nás čeká opět další obměna kádru, jedni odejdou, druzí přijdou, to abychom měli na koho nadávat. Ty odejité budeme za pár měsíců povolávat zpět a těm novým budeme nadávat do kopyt a nekopů, jak je u nás dobrým zvykem. Nebo, že by to bylo napřesrok jinak? Uvidíme, nechme se překvapit! Jarda Blažek se snad opět zaskví se staré formě, obrana potřebuje nového řízného šéfa, do zálohy se vrátí Tomášek Sivoků, Karolek Kiselů, Zelenkovi koupíme pořádné kopačky, aby neběhal v těch galoších, co nosí a do útoku pořádného střelce, např. Henry nebo Ševčenko by se hodili. To by tak hrálo, abychom na jaře ty slávistické hadrníky nepřejeli!

Cestou domů, těsně u stadiónu, potkáváme sparťanské ultras, kteří přijeli s křížkem po fůnuse. A tak si mohou místní policisté udělat čárku za další zásah. Cesta ubíhá klidně a já v duchu počítám, kolik jsem letos najel za milovanou Spartičkou kilometrů, než jsem opět vezl v kufru tři ligové bodíky. Bylo jich opravdu hodně. První „jarní“ krůček jsme udělali. Jaké budou ty další? Za dva měsíce uvidíme.

Všem pěkné prožití vánoc, úspěšný vstup do nového roku a už nikdy takový rok, jakým byl ten letošní. Na něj raději zapomenout.