Bombito | 05.02.2006 10:52

I dnešní další přípravný zápas Sparty se nese v pozitivním duchu. Konečně končí období bez fotbalu. Tedy bez fotbalu „naživo“. Jsme sice zahrnováni televizními přenosy ze všech možných i nemožných lig a soutěží, ale nic se nevyrovná pocitu být přitom. Je krásné vidět Barcelonu, Chelseu či Real Madrid, ale není to ono, je to jako si mýt nohy a nesundat si ponožky, nebo………., ale raději těch přirovnání nechám, mohou to číst i nezletilí.

V dnešním dopoledni jsme na Letné hostili 5. tým Corgoň ligy, mužstvo FC Nitra. S jejím předchůdcem, Plastikou Nitra, sehrála Sparta ve federální lize mnoho zajímavých zápasů. Federace už dávno neexistuje a tak se slovenské kluby až tak často v Praze neobjevují. Škoda.

Po „španělské“ fázi přípravy se Sparta konečně představuje na Letné. I se svou největší hráčskou posilou, Tomášem Řepkou, který se v rudém dresu objevuje na Spartě po dlouhých osmi letech. A dnes dokonce v roli kapitána. Jako pravý kapitán se představil nejen na trávníku, ale i na pozápasové tiskové konferenci. Jeho vyznání úcty ke Spartě se poslouchalo velice dobře. Nejen na Tomáše Řepku, ale i na ostatní posily, bylo zvědavo 3 068 spokojených diváků. Vlastně ono těch spokojených bylo jen 3 066, ale o těch dvou až později. Na zápas přijela i skupina asi 40 fanoušků ze Slovenska a také oni vypadali, že se jim dnešní zápas docela líbil. A jeden z nich ode mne dostal po zápase i sparťanskou šálu. Možná, že Sparta bude mít po dnešku o jednoho zahraničního fanouška více.

Už se hraje. Chytá Jarda Blažek, celý zápas bez práce, v obraně Zabavník, Hanek, Řepka a Pospěch, v záloze Karol Kisel, T.Kóňa a Honza Šimák a v útoku Maty, Došek a Slepička. V prvním poločase není skoro na co koukat, hra je neurovnaná, nepřesností více, než je zdrávo, jen Honza Šimák občas ukáže něco ze svého umění. Tak takhle by to, chlapci, nešlo, jsou pravděpodobně slova Standy Grigy v kabině. Do druhého poločasu jako by nastoupil jiný tým. Začínáme hrát i po křídlech, zapojují se do útoků i krajní obránci a najednou je to o něčem jiném. Hosté nemají prostor pro svou kombinaci, vlastně se neustále brání. Konečně! Po rohovém kopu Honzy Šimáka dáváme první branku utkání. A střelcem není nikdo jiný, než dnešní navrátilec v roli kapitána. Tak je to přece správné, tak to má být, jsou slova klasika. Za pár minut poté je ve vápně faulován K.Kisel, náš starý dobrý známý „Milánek“ Šedivý neváhá a píská penaltu. Sám postižený ji s přehledem proměňuje – 2:0. Když v 70.minutě střílí Tomáš Kóňa svým bývalým spoluhráčům nádherný gól, Letná tleská ve stoje. To byla lahůdka! Další potlesk na otevřené scéně patří rekonvalescentovi Tomášovi Sivokovi. Po těžkém zranění se vrací na zelený pažit a všichni sparťané se nemohli tohoto okamžiku dočkat. Hrozně moc nám na podzim chyběl, s ním v sestavě už bude veseleji. Ještě několik střídání, zápas končí a přítomným divákům nevadí ani zima ani padající sníh.

Závěrem krátké zhodnocení. Obrana bez chyb, ale popravdě řečeno, oni ji nitranští ani moc nevyzkoušeli. Tomáš Řepka skvělý, nejen hrou, ale především organizací hry, takový borec nám na podzim chyběl. Zabavník i Hanek dobří, Z.Pospěch dnes slabší, už jsem ho viděl hrát mnohem lépe. V záloze nejlepší Honza Šimák, na toho je radost se dívat, jen těch kliček mohlo být méně. Tomáš Kóňa dal krásný gól, Karol Kisel bojoval jako před svým podzimním zraněním. Matuška v útoku nejlepší, M.Slepička nesmí být tak zbrklý, jinak bude leštit lavičku a Libor Došek je na ní zralý už dnes. Neukázal vůbec nic a místy to vypadalo, že hrajeme v desíti. Ten má o čem přemýšlet. On ho v hledišti sledoval i Mauro Lustrinelli, který je asi poslední zimní posilou Sparty. A na Doškovo místo v útoku si brousí zuby i Jirka Jeslínek. Bude to mít Libor hodně těžké.

A teď k těm dvěma nespokojencům. Za mnou sedí tatínek s asi osmnáctiměsíčním synkem na klíně. V půlce druhé půle ten maličký sparťánek taťkovi oznámí: „Mě se chce čůrat!“ „Teď s tebou nikam nepůjdu, ještě by mě mohlo něco zajímavého uniknout. Máš plenku, tak se vyčůrej do ní!“ To není moc výchovné, říkám si v duchu. Za pár okamžiků slyším:“ Panebože, co to je?“ Otočím se za sebe a vidím promočené kalhoty tatínka, ze synkovy kombinézy to leje jako z konve a já se řehtám jako kůň. Takhle ho nemůžeš nechat, vždyť by nastydl, radím otci. Ten se zvedá a odchází pryč. Tipujeme, co udělá. Říkám:“ Koupí si dvacet klobás a zabalí ho do ubrousků, které k nim dostane!“ Už nepřijde, tvrdí někdo. Jenže za pár minut jsou zpátky. Jak jsi to vyřešil, ptám se. Došel jsem na záchod a použil jsem toaletní papír, zní odpověď. Jestli do zabalil do toho papíru jako mumii jsem už nevyzvídal, bylo mě jich líto obou. A kombinéza to milosrdně přikryla.

Ale stejně to dnes bylo hezké dopoledne.

Výsledek: Sparta - Nitra 3:0 (0:0)

Góly: 50. Řepka, 65. Kisel z pen., 70. Kóňa
Rozhočí: Šedivý
Diváci: 3068

Sparta: Blažek - Pospěch, Hanek, Řepka, Zábavník - Kisel (72. Sivok), Kóňa, Šimák (64. Hašek) - Slepička, Došek (58. Kolář), Matušovič (64. Poláček).

Nitra: Senecký (76. Tujvel) - Nečas (86. Karlik), Čeman, Farka (75. Bališ), Devečka - Hrnčár (56. Babic), Bubenko, Štajer (89. Cabaj), Farka - Hesek, Rák (80. Šimončič).

Bombito | 05.02.2006 10:52 Vstoupit do diskuze