Ludva | 12.02.2006 23:13

V generálce na první jarní kolo, které se hraje příští týden s Libercem, si Sparta pozvala polského soupeře Górnik Zabrze. Tento tým je v současnosti zmítán krizí, čemuž odpovídala i předvedená hra na úrovni naší 2. až 3.ligy a diváci čekali asi atraktivnějšího protivníka, avšak podle mého názoru splnil tento soupeř akorát účel posledního přípravného zápasu a hráči nabrali potřebné sebevědomí. Když se níže podíváme, kdy padly góly a jak se vystřídala sestava, je jasné, že to byl zápas dvou rozdílných poločasů.

Do zápasu vstoupila Spartička s pravděpodobnou základní sestavou pro zápas s Libercem, samozřejmě s Řepkou a i Švýcarem Lustrinellim na trávníku. Ze zápasů s Thunem jsem si tohoto útočníka příliš nepamatoval, ale pokud mu to půjde tak jako v zápase sobotním, nebojím se o další gólové hody, které si budeme moci užít.

V prvním poločase Sparta svého soupeře jasně přehrávala a snad pouze 1x se nebezpečně dral dopředu brazilský útočník v dresu Poláků, kdy byl zastaven až ve vápně Jardy Blažka. Jinak se náš gólman musel celý poločas značně nudit, protože si opravdu nezachytal vůbec. I jeho kolega na druhé straně pažitu si moc nezachytal, protože mu tam běhěm druhých 20ti minut první půle spadly hned 4 góly. Nejprve se trefil kapitán Tomáš Řepka, který využil jeden z mnoha rohů Sparty. Kupodivu padl gól nohou, i když Tomáš několikrát nebezpečně hlavičkoval. Doufám, že také něco ze svého umění naučí o hlavu vetšího Doška. Následoval nádherný gól Poláčka, který se trefil krásnou střelou snad z 25 metrů, gól Matušoviče a nakonec se představil Mauro Lustrinelli, který střílený centr umístil přesně hlavou k tyči "hornické" branky. Měl ještě jednu dobrou příležitost, ale mířil nad. Pospěchovu střelu zase vychytal polský gólman. Výkon Sparty lze hodnotit jednoznačně pozitivně, hráči si dokázali přihrát na 5 metrů a vymýšleli zajímavé herní situace nespoutáni "kosočtverečnou" teorií. Velký vliv na ofenzivní stopu prvního poločasu měl samozřejmě herní systém 4:3:3...jaký to rozdíl hrát na 3 útočníky a na 1...

V druhé půlce značně obměněná sestava už nepředváděla takový lehký a koukatelný fotbal a i když přece jen svého soupeře Sparta přehrávala, určitě to nebylo rozdílem třídy jako v půli první. Na obou stranách bylo vidět mnoho nepřesností a nelze věřit, že by na tom svou vinu mělo zhoršené počasí - chumelenice nebo rozhodnutý výsledek. Velmi sympatické se mi jevily výkony Koláře a Drobného, naopak bohužel tradičně slabý byl Libor Došek a i přes vstřelený poslední gól zápasu bude mít co dělat, aby nějak rozšířil konto odehraných minut. Stejně tak Slepička podle mě rozhodně nebude mít místo v sestavě předplacené a bude muset máknout. Druhá půle byla už ospalější a tak o vzruch se postarala zejména umístěná střela Matina Haška, která tak tak že neskončila ve Stromovce, a dále pak nepovedený odkop Jardy Blažka a nebo taky třeba zahozená tutovka Lustrinelliho, když se tento netrefil na malém vápně do míče. Ale i to se stane a za stavu 5:0 jako by se snad ani nestalo. Nunto ještě zmínit, že před solidní návštěvou 5 tisíc lidí se na 20 minut ukázal i Tomáš Sivok, který se snad fit brzo vrátí do regulérního herního zatížení.

Bylo to příjemně strávené odpoledne okořeněné 5 góly a také zadarmo rozdávanými preclíky, koláčky a sušenkami - jako správný Homolka co jsem si prosadil fotbal jsem samozřejmě držel dietu a vůůůbec jsem nešel k příslušnému stolečku kde se rozdávaly víckrát - které společně s teplým nápojem byly připraveny jako servis pro diváka. Kéž by ve stejném duchu vše pokračovlo i o týden později, ale docela se mi tomu i chce věřit. Zda-li hra v podání Sparty je skutečně filharmonie, na to si budeme muset počkat do příští soboty 18.2.2006, kdy hostí letenský tým lídra tabulky z Liberce.