Bombito | 17.05.2006 07:54

Dnešní výkon naší Spartičky v semifinále poháru ČMFS proti Brnu byl jasnou odpovědí všem škarohlídům, pomlouvačům a pochybovačům, kteří podezírali naše borce z prodání posledního ligového zápasu se „Strakovou“ Plzní. Jejich dnešní výkon byl téměř stejný, jakým se prezentovali uplynulou sobotu. Jediný rozdíl mezi těmito dvěma zápasy byl ve výkonu hostujícího týmu. Zatímco fotbalisté Plzně dali rychlý gól, který je posadil do sedla a šli nečekanému vítězství naproti, dnešní výkon brněnských fotbalistů byl dost ubohý, nebojím se říci zbabělý. Je smutnou pravdou, že pro vítězství nad kdysi železnou Spartou nemusí na Letnou přijet zrovna Real Madrid nebo CF Barcelona. Těch domácích porážek jsme si letos užili až až.

S kamarády jsme zhodnotili náš sobotní tragický výkon proti zachraňující se Plzni, vypili něco piv, džusů, vinných střiků a káv, snědli nějaký ten gulášek, řízeček či bramboráček, shlédli nepodařený výkon našich hokejových reprezentantů na MS v Lotyšsku, zaplatili účet a společně jsme se vydali na Letnou, podpořit naše borce v boji o finále poháru ČMFS proti brněnským bobíkům. Čeká nás rehabilitace našich borců, nebo se dočkáme podobného výkonu jako proti Plzni, Příbrami, Zlínu, Mladé Boleslavi a dalším? Nebudu vás napínat, bylo to podobné, tentokráte se šťastným koncem. Hosté totiž byli ještě horší.

Bez potrestaného Honzy Šimáka, bez děkovačky sparťanovi století – Andreji Kvašňákovi, který oslaví v pátek neuvěřitelné sedmdesátiny, nastupuje Sparta k možné rehabilitaci za zpackanou Gambrinus ligu. Jen vítězství v domácím poháru nám může přinést účast v podzimních evropských soutěžích. Máme o ní vůbec zájem? Zatímco jinde v Evropě praskají stadióny ve švech, na tento zápas je zvědavo pouze 3 016 diváků. Smutná historie. Zažil jsem nájezd brněnských fanoušků, kterých přijelo do Prahy více jak 10 000, dnes se těch několik desítek nejvěrnějších vešlo do jednoho autobusu. I tak vám děkuji, Brňáci, podporovali jste své koně více než zdatně. Věčná škoda, že ti vaši borci neodvedli na hřišti takový výkon jako vy, na tribuně. Zažil jsem už na fotbale leccos, ale stále jsem překvapen novými zážitky. Například dnes, kapitán Brna asi v 15.minutě utkání zjistil, že nemá na ruce kapitánskou pásku a musel si ji ze střídačky vyžádat. Tak to je připravenost k utkání jako hrom!

Samotný zápas žádný vynikající zážitek nepřinesl. Sparta má sice územní převahu, ale na branku Lejsala vystřelí až po dvaceti šesti minutách. To není dobré vysvědčení. A hosté? Ti jsou ještě horší. A tak jediné, čím mě zaujmou, jsou nadávky vůči protihráčům a rozhodčím. Je neuvěřitelné, co všechno slyším. Jsem zvědav, zda-li novinářské ucho, které slyšelo Řepkovy výroky v Jihlavě bylo i dnes tak bystré. To se dozvím už zítra ráno, až otevřu deník Sport. Konečně se projevuje naše převaha i ve skóre. Zabavník nepřesně vystřelí, naštěstí Lustiho koleno je na správném místě a Sparta vede 1:0. V poslední minutě krásně nacentruje Michal Kadlec a Zdeněk Pospěch z voleje trefuje tyč Lejsalovy svatyně, jinak bída s nouzí. V druhém poločase se obraz hry výrazně nemění, Sparta má jakousi převahu, ale k dobrému fotbalu má tento zápas hodně daleko. Rozhodčí Paták rozděluje žluté karty na potkání a utvrzuje mě v přesvědčení, že naši sudí neovlivňují zápasy úmyslně, oni prostě pískat neumějí. Naprosto bezproblémový zápas a rozhodcovská trojice z něj dokáže udělat guláš. Obráceně odmávané auty, otočené fauly, nesmyslné karty, karetní zákroky nepotrestány, prostě sudí jsou největší slabinou našeho fotbalu. Ale nedovolil bych si je podezírat, že zápasy chtějí úmyslně ovlivňovat, jednoduše neumějí pískat! V 63.minutě trma vrma před brněnskou brankou a Tomáš Kóňa dává druhý gól. Je rozhodnuto, utkání se jen dohrává. Svatý Petr se na tu bídu nevydrží koukat a snese na Letnou silný liják. Jelikož do konce utkání už chybí jen pár minut, rozhodčí zápas nepřerušuje a utkání se v klidu dohrává. Je zajímavé, že se závěrečným hvizdem rozhodčího lijavec ustává. Že by znamení ze shora? Nevím, ale podívaná to rozhodně dobrá nebyla.

V pátečním finále by nám dnešní výkon na vítězství nestačil. Hráči Baníku Ostrava se potřebují také revanšovat svým příznivcům za nepovedenou sezónu. Kdo bude úspěšnější, kdo bude šťastnější? To se uvidí už tento pátek v libereckém finále. Prodloužíme naší neskutečnou sérii a budeme opět v osudí evropského poháru i letos? Nebo po dlouhých, více jak dvaceti letech se na pohárové zápasy podíváme jen v televizi? Za tři dny budeme moudřejší! Dnes ale naprosto jistě vím, že v sobotu jsme Plzni zápas neprodali, neporazili bychom ji ani dnes.

AC Sparta Praha - 1. FC Brno 2:0 (1:0)

Branky: 38. Lustrinelli, 63. Kóňa
Rozhodčí: Paták - Lhoták, Pospíšil
ŽK: Lustrinelli, Řepka, Došek - Zelenka, Baláž, Černý, A. Besta