Redakce | 25.08.2006 19:20

Když los 1. kola poháru UEFA přiřkl Spartě soupeře ze skotského Edinburgu, něteří Sparťané zajásali nad slabším soupeřem, ale z fanouškovsky atraktivní země, jiní posmutněli nad ne zrovna nejsilnějším, ale o to nebezpečnějším soupeřem. Pravda bude asi někde uprostřed. Zkušenostmi a jménem by měla Sparta svého soupeře jak se říká "přejet" a rozdílem třídy postoupit. Realita je ovšem taková, že zatímco náš klub se zmítá v krizi, protivník z britských ostrovů je na tom poměrně dobře a bojuje o čelo tabulky s tradičními nejlepšími kluby z Glasgowa, tedy Celticem a Rangers. Níže v článku Vám přinášíme snad zajímavé informace k nadcházejícímu dvojzápasu, který bude pro Spartu velmi důležitý, jelikož případným postupem by Sparta alespoň částečně odčinila ligové výsledky.

Klub z hlavního města Skotska byl založen už v roce 1874, je tedy skoro o dvě desítky let starší než Spartička. V roce 1890 se stal jedním ze zakládajících členů skotské fotbalové ligy a mezi lety 1895 a 1906 vyhrál 2 ligové tituly a 4 x skotský pohár. Poté čekali hráči a fandové Hearts na další úspěch až do roku 1956, kdy vyhráli pohár a poté v letech 1958 a 1960 získali i 2 ligové tituly, žel prozatím se jim jejich sbírku nepodařilo rozšířit, dokonce 3x sestoupili z první skotské ligy. Další úspěch přišel až v roce 1998, kdy na hřišti Celticu triumfovali výsledkem 2:1 v poháru.






V Evropě se Hearts nijak zvlášť neprosadili a nejvíce si asi cení vyřazení VFB Stuttgart z poháru UEFA v roce 2000 nebo výhry na hřišti Girondins de Bordeaux.

S českými kluby mají Hearts remízovou bilanci, v sezoně 1986/1987 nestačili v prvním kole poháru UEFA na pražskou Duklu, naopak v sezoně 1992/1993 vyřadili ve stejné soutěži pražkou Slavii. Sparta bude tak třetím pražským klubem, který se v poháru UEFA s tímto týmem utká a snad převáží úspěchy na tu správnou stranu.

Tradiční ostrovní klub zažil v posledních letech velký obrat na východ, když poté co jej koupil litevský mecenáš Vladimir Romanov a kromě několika hráčů si přivedl do klubu i trenéra. Ani čeští hráči neudělali v klubu ostudu několik jich prošlo vínovým dresem Hearts. Nejlépe se vedlo v minulé sezóně asi Skácelovi, který ale po jejím skončení posepsal anglickému Southamptonu. Z české kolonie zůstali v této sezoně pouze Roman Bednář a Michal Pospíšil.








Klub hraje své ligové zápasy na stadionu "Tynecastle stadium" s kapacitou 18.000 diváků, a to už od roku 1886. Adresa klubu je:
Tynecastle stadium
McLeod street
GB-Edinburgh EH11 2NL

Pro zápasy evropských pohárů je ale důležitým stadion "Murrayfield stadium", což je rugbyový stadion s kapacitou 67.000 diváků, který má větší kapacitu a vyhovuje všem přísným normám na evropské poháry.

Oficiální stránky v angličtině můžete najít pod tímto odkazem:
www.heartsfc.premiumtv.co.uk/page/Welcome

Nový ligový ročník mají Hearts dobře rozjetý a z 5 zápasů vydolovali 3 výhry, 1 remízu pouze 1x prohráli s Rangers, což je vyhouplo na 2 příčku tabulky.






Se Spartou se Hearts utkají 14.9. a v odvetě na Letné dne 28.9. tohoto roku. Pokud máte zájem navštívit venkovní utkání, Sparta pořádá dva druhy zájezdů na toto utkání ve Skotsku. Letecký zájezd se uskuteční ve čtvrtek 14. září. Cena 10 000,- Kč zahrnuje i vstupenku na utkání. Fanoušci se mohou hlásit do středy 6. září do 14 hodin na e-mail: football@sparta.cz. Další možností je autokarový zájezd do Skotska, a to ve dnech 13. - 16. září 2006. Cena 4600,- Kč zahrnuje i vstupenku. Informace na tel. číslech 608/251197 a 602/166749. Pokud byste se chtěli vydat po vlastní ose, ceny vstupenek jsou od 12 liber výše.

Snad jsme dostatečně představili soupeře Sparty a teď už jen nezbývá nic jiného, než držet našim klukům palce, aby oproti Spartě fotbalového trpaslíka zašlapali do trávníku.

Redakce

fotografie převzaty z www.uefa.com

Redakce | 25.08.2006 19:20 Vstoupit do diskuze
2