Bombito | 28.10.2006 22:23

Měl jsem dnes, ve sváteční den, několik témat, v jejichž duchu bych mohl napsat referátek z dnešního ligového utkání naší Spartičky.
28.říjen 1918 - Den vzniku samostatného československého státu
28.říjen 1945 - Den znárodnění
28.říjen 1968 - Schválení zákona o československé federaci
28.říjen 1989 - manifestace na Václavském náměstí proti bývalému režimu
28.říjen 2006 – oslava státního svátku České republiky, slavnostní přísaha nových vojáků, návštěva nádherných malostranských paláců - sídla Parlamentu, Senátu i vlády České republiky v rámci akce otevřených dveří těchto úřadů. Kdo neviděl-doporučuji! Ve skutečně nádherných prostorách pracují naši volení zástupci. V neposlední řadě mnohé z nás čekalo i 2.kolo senátních voleb. Bylo toho dnes na výběr skutečně požehnaně. Ale pro nás, pro Sparťany, to nejlepší čekalo na našem letenském stadionu. Další vítězný zápas v soutěži Gambrinus ligy.

Předzápasové setkání s přáteli, naladěnými na podobnou notu, probíhalo v poklidu. V přátelské atmosféře jsme zhodnotili a ocenili naše pondělní vítězství na Slovácku, dohodli jsme se, že ani dnes neporušíme vítěznou ligovou šňůru, když došlo na jídlo. Stačilo pár poznámek jedné z přítomných dam na účet hodujícího, který obyčejně nevyniká hovorností. Se zlým pohledem v oku, snad ze strachu, že o svůj řízeček přijde, zapomněl na chování doporučené ctihodným panem Guthem-Jarkovským jí odvětil:“Kuš, babo!“ Kdybych čekal cokoliv, tak toto ne! Málem jsem smíchy spadl pod stůl. Takovou reakci jsem vskutku nečekal!

Okolo druhé hodiny se plní prostory před naším fotbalovým chrámem. Ale již z prvního pohledu je zřejmé, že dnes náš skvělý návštěvnický průměr nezvedneme. Na tribuně říkám své sousedce:“ Dnes to vidím na osm a půl tisíce!“ A nespletl jsem se o moc. Čtyřdenní prázdniny a dušičkové návštěvy hřbitovů udělaly své. Ale, co by dali za takovou návštěvu jinde! Děkovačka Pepíkovi Pešicemu, který hájil naše barvy v ne zrovna úspěšné epoše Sparty a již jsou hráči na ploše. Spartička v nezvyklé sestavě. Chybí Jarda Blažek, Jirka Homola, Ludovic Sylvestre i Tomáš Junů. V týmu hostí naopak nechybí Luděk Zelenka ani René Wagner. Ale že byli na hřišti jsem si všiml, až když byli střídáni. Naši borci se od úvodního hvizdu rozhodčího Královce vrhli na soupeře jako dravá zvěř. Nepouštěli je vůbec k ničemu, natož před domácího brankáře. Skoro celý první poločas se odehrával před brankou skvělého Lejsala. Ale ani on neodvrátil křížnou střelu vynikajícího Matušky, ta se odrazila od tyče před Maura Lustriho a ten jen zasunul balon do branky. 7.minuta - 1:0! Jeden útok za druhým se valí na brněnskou branku. Z tlaku je jen pár rohů, několik střel, ale vyložené šance nepřicházejí. Také dílem prachmizerného výkonu rozhodcovské trojice. Jejich dnešní práce byla otřesná. Až pět minut před poločasovým hvizdem našly červené kopačky kopačky modré a ty udělaly radost celému stadionu. Tedy až na kotel Brňáků. Prostě Matuška přihrál Doškovi přesně tam, kam chtěl a Libor prostřelil gólmana Lejsala.

Klobáska, bramboráčky, pivečko, limonáda a souboj malých Sparťánků se vešlo do poločasové přestávky a již vzhůru k dalšímu triumfu. I ve druhé půli mají naši hráči velkou převahu a podobně jako v utkání s Baníkem bez brankového efektu. Hosté dnes v Praze neukázali vůbec nic. Naši borci opět zahazují mnoho brankových šancí, některé akce byly opravdu pěkné a není divu, že je v posledních minutách doprovázel skandovaný potlesk. Zvítězili jsme 2:0, ale mohli jsme vyhrát mnohem větším rozdílem. V některých pasážích jsme soupeře přehrávali o třídu. Je otázkou, bylo-li to naší skvělou hrou nebo slabých výkonem hostí. Pravda je asi někde uprostřed. Stále je co zlepšovat.

Krátce k hodnocení hráčů. Grigar bez práce, v obraně opět skvělý Tomáš Řepka, ale hosté nás moc neprověřili, to snad byli častěji lidé na Měsíci, než brněnští útočníci v našem vápně, v záloze velmi dobrý Pavel Horváth, slabší Tomáš Sivok, ale zdaleka nejlepším borcem byl Míra Matušovič. Začíná se dostávat do „ostravské formy“! Jen tak dál. Oba útočníci dali po brance, tudíž mohou hlásit:“ Trenére, úkol byl splněn!“ Střídající hráči, Rezek, Jun i Honza Šimák zapadli do dobře fungujícího soustrojí.

Dnešní výhra je dalším kamínkem do mozaiky zlepšených výkonů, na jásání to stále ale není. Musíme mít na paměti prohru s barcelonským Espaňolem, nesmíme usnout na vavřínech. Již ve čtvrtek nás čeká další evropský soupeř-belgický Zuelte Waregem. Ten nebude tak slaboučký, jako byli dnes Brňáci. Nechceme-li udělat v Belgii ostudu, musíme se stále zlepšovat. Vítězství můžeme střídmě oslavit, tato noc bude o hodinu delší. Takže, Na vítězství!, přátelé! Ale opatrně, dnešní výhra je jen další malý krůček ke slávě. Tak to nepřežeňte!

AC Sparta Praha - 1. FC Brno 2:0 (2:0)

Branky: 7. Lustrinelli, 41. Došek

Rozhodčí: Královec - Filípek, Jiřík
ŽK: Sivok - Švejnoha, Polách, Střeštík
Diváci: 8612

Sestava Sparty: Grigar - Pospěch, Řepka, Kadlec, Zabavník - Kolář (73.Šimák), Horváth, Sivok, Matušovič (84.Jun) - Došek, Lustrinelli (68.Rezek). Trenér: Bílek

Sestava Brna: Lejsal - Švejnoha, Trousil, Mazuch, Siegl - Střeštík, Polách, Pavlík, Besta - Zelenka (64.Okleštěk), Wagner (73.Nosko). Trenér: Mazura

Bombito | 28.10.2006 22:23 Vstoupit do diskuze