Bombito | 18.03.2007 22:44

Po nedělní nečekané blamáži v utkání s Jabloncem pokračuje fotbalová liga dalším kolem. Neuběhlo ani čtrnáct dní a vyrážíme opět do hornické Příbrami. V poháru ČMFS jsme domácí Marilu porazili 2:1 a tehdy nic nenasvědčovalo, jakého výbuchu budeme svědky doma na Letné v prvním „jarním“ kole. Nevím, jak si uplynulý týden užili naši hráči, ale já bych vyměnil jejich pokuty za potupu, kterou jsem si užíval já. Ale pravděpodobně i ostatní fanoušci Sparty. Znovu se jako krysy objevili na světle božím ti, kteří se neukáží jak je rok dlouhý, ale sotva Sparta opustí první příčku ligové tabulky, vstanou jako bájný Fénix z popela. To zas bylo telefonátů, esemesek, mailů. Co vám budu vyprávět, užili si to a vlastně my také.

Takže za reparátem do Příbrami. Cesta opět velice příjemná, pouze černé mraky v dáli nevěstily nic dobrého. Celý týden slušné počasí a sotva hráči vyběhli na pěkný pažit, začalo pršet. Bohužel to nebyl žádný jarní deštíček, ale studený zimní liják doplněný silným větrem. Prostě ideální fotbalové počasí.

Před zápasem je oceněn náš gólman Jarda Blažek, který dostává cenu za nejlepšího hráče měsíce února. Sparta nastupuje v silně obměněné sestavě, s útočným duem Došek Kulič. Těsně před úvodním hvizdem rozhodčího Královce rozvinuli naši fanoušci veliký plakát s nápisem: Hrajete za Spartu! Tak bojujte! s obrázkem připomínajícím útok našich fans na autobus vezoucí hráče z nepovedeného zápasu v Jablonci před několika lety. Je to smutný příběh, že vlastní fanoušci musejí hráčům Sparty připomínat tu nejzákladnější a nejsamozřejmější vlastnost správného Sparťana. Taková situace by vůbec nikdy neměla nastat. Asi ti naši borci netuší, že v minulosti byla čest za Spartu nejen bojovat, ale i umírat!

Hra je zahájena a déšť nabírá na intenzitě. Za prvních 20 minut se neudálo téměř nic. Jedna pološance na každé straně, domácí brankář Pařízek pokračuje ve svém skvělém představení „Jak zdržovat při fotbale!“, které dovedl téměř k dokonalosti. Teprve po necelých 25 minutách přichází první skutečná šance, jenže domácí obránci odvrací na roh. Šimák na Pospěcha, ten na Kuliče a Kulič konečně zavěsí. Pařízek je bezmocný a tím končí i jeho zdržovací galapředstavení. Od té chvíle je z něj normální brankář. Následují šance domácího Huni a našeho Honzy Šimáka, ani jedna nekončí brankou. Příbramští zahrávají roh, ale místo ohrožení Blažkovy branky se do rychlého brejku dostávají Kulda s Honzou Šimákem. Ten dostává skvělou přihrávku do běhu a stylem alá Eto´o přehazuje Pařízka a dává druhý gól. Do přestávky se toho už moc neděje, stále lije jako z konve, dvě branky v domácí síti nám pomáhají tu slotu přežít.

Do druhého poločasu už nenastupuje zraněný Luboš Hušek, kterého střídá Kajo Kisel. Po pár minutách smete Tomáš Řepka domácího Rilkeho a uděluje si volno až do 16.dubna. Má stop na dvě utkání za osmou žlutou kartu. Sparta hraje jen to, co potřebuje, domácí hráče nepouští před Blážovu svatyni, ona každá střela na promočeném trávníku je velice nebezpečná. Nakonec se oba gólmani o tom mohou přesvědčit. Obránci jen s vypětím všech sil odvracejí jimi vyražené balóny. Několik střídání, ale Sparta má hru zcela ve své moci. Deset minut před koncem začínají domácí fanoušci houfně opouštět tribuny. Na zápas přišlo 7 365 diváků, Sparťanů necelá polovina. V našem sektoru jich prolilo zhruba 500, ale mnoho dalších Sparťanů dalo přednost pohodlí krytých tribun. V domácím kotli se frustrovaní fandové předhánějí v urážkách na konto našich borců, což komentuje rozcvičující se Pavel Mareš: „No koukejme, jaký tu jsou slušní a vtipní lidé!“ Abychom si té sloty užili do sytosti, nastavuje sudí Královec pět minut, což vyvolává nevoli i u domácích funkcionářů. Ale nakonec se dočkáváme závěrečného hvizdu a zaslouženého vítězství. Nepředvedli jsme bůhvíjaký výkon, ale naše vítězství je naprosto zasloužené a dovolím si tvrdit, že jasnější, než to pohárové v předminulém týdnu.

Na tiskové konferenci se oba trenéři, Jirka Kotrba i Michal Bílek téměř shodnou na hodnocení zápasu, oba viděli zaslouženou výhru našich hráčů. Jiří Kotrba vysloví přání, aby Sparta i v dalších zápasech předváděla podobný výkon, kterým se prezentovala dnes a brala body potencionálním soupeřům Marily v boji o záchranu v ligové soutěži.

Znovu se vracíme z Příbrami se třemi body. Ale tu špatnou náladu, tu beznaděj, tu bezmoc, kterou jsem cítil celý uplynulý týden, tu dnešní výhra nesmazala. Dnešní vítězství je jen malý počin, kterým si nás naši hráči malinko udobřili. Ten další důležitý krok musí udělat za 14 dní, kdy hostíme doma na Letné M.Boleslav. Těm také máme co vracet. Ale komu letos ne. Tak po reprezentační přestávce nezapomeňte přijít na Letnou podpořit naší Spartu. Ona ta Sparta totiž za to stojí.

FK Marila Příbram - AC Sparta Praha 0:2 (0:2)

Branky: 24. Kulič, 36. Šimák

Rozhodčí: Královec - Zlámal, Lhoták
ŽK: Rilke, Hunal - Řepka, Horváth
Diváci: 7 365

Sestava Příbrami: O. Pařízek - M. Lesák (46. M. Sviták), T. Hunal, J. Halama, M. Kropík - M. Jungr, R. Otepka, S. Nohýnek, D. Tesařík (59. L. Vaculík) - D. Huňa (64. M. Polodna), E. Rilke. Trenér: Kotrba

Sestava Sparty: J. Blažek - Z. Pospěch, T. Řepka, V. Drobný, M. Kadlec - D. Kolář, L. Hušek (46. K. Kisel), P. Horváth, J. Šimák (72. J. Ančic) - M. Kulič (90. R. Zabavník), L. Došek. Trenér: Bílek

Bombito | 18.03.2007 22:44 Vstoupit do diskuze