alvaro_recoba | 15.05.2007 09:43

Utkání roku, rozhodnutí o titulu, pro některé hráče zatím životní zápas... V podobných frázích se již dlouho dopředu mluvilo o včerejším souboji naší Sparty s Libercem, který mohl z velké části rozhodnout o novém mistru nejvyšší české soutěže. Nakonec se tyto charakteristiky posouvají na příští zápas - rozhodne se až za týden v Olomouci. Přes velkou snahu se včera naším hráčům nepodařilo vstřelil vítězný gól, a více než 18 500 diváků tedy odcházelo domů se smíšenými pocity. A tak se čtrnáctý květen, pro historii naší země černý den, nakonec nestal černým ani pro jednoho z největších adeptů na titul a liga bude skutečně zajímavá až do posledního kola.

V naší sestavě opět citelně chybí Michal Kadlec, jehož původně několikadenní zranění z derby se protahuje již pěkných pár týdnů. Radek Zabavník nehraje na jeho postu vůbec špatně, ovšem je znát, že to má "přes nohu." Sestava je jinak očekávaná, napravo nastupuje opět Dan Kolář, který prakticky rozhodl předchozí dvě utkání, do útoku se po trestu za čtyři žluté karty vrací Libor Došek a svůj střed zálohy dostal na starost Pavel Horváth. Hned ve třetí minutě však přišla studená sprcha, když po rohu Liberce zůstal v pokutovém území nikým nehlídán Jan Nezmar a ten se z takových pozic nemýlí - 0:1. Skutečně trestuhodná chyba defenzívy, soupeř má jediného útočníka, navíc skvělého hlavičkáře, a on dostane při standardce tolik prostoru... Na první pohled vypadal viníkem Daniel Kolář, který u něho stál nejblíž, ovšem přijde mi divné, že by nejnebezpečnějšího hráče hostů měl hlídat právě on. I dalších pár minut se odehrává podle scénáře Vítězslava Lavičky a jen zázrak, spojený s vychýlenou střeleckou muškou střelce první branky nás uchrání od druhého gólu v Blážově síti. Zlom ve vývoji utkání nastal poté, co přetažený centr našel Míru Matušoviče a ten s trochou štěstí překonal Hauzra. Skvěle jsme využili zranění pravého obránce Petera Šinglára, který byl chvíli poté navíc donucen ke střídání. Od té chvíle, až do konce poločasu, hrála Sparta takový fotbal, který bychom od ní nejraději vídali každý zápas, a nejlépe celých 90 minut. Chyběly tomu "jen" góly. Nejblíže k nim měli Mára Kulič, Dan Kolář a opět Matygól. Když pak krátce před koncem poločasu odešel ze hřiště zraněný Ivan Hodůr, možná nejlepší záložník v celé lize, byl jsem přesvědčen, že ve druhé půli dokonáme obrat v utkání.

Bohužel, jak už je téměř zvykem, z kabiny jakoby vyběhla úplně jiná Sparta. Naštěstí zatím stále ještě máme Jardu Blažka, který přišel s parádním zákrokem proti střele Pudila. Sparta však v těch chvílích nehrála dobře, liberečtí se navíc rozhodli ke zdánlivě nemožnému úkolu - překonat rekord v minutách, proležených na hřišti, který letos drží suverénně Příbram. Podle mě se jim to nakonec s vypětím všech sil skutečně povedlo. Zejména brankář Hauzr zahrál dvakrát dost nechutné divadlo... Ačkoliv jsme si nevytvořili žádný souvislý tlak, šancí ke vstřelení gólu bylo hned několik. Zejména ta Marka Kuliče, který šel z úhlu sám na libereckou branku, a Libora Doška, jehož střela skončila na tyči, po gólu hlasitě volaly... Stav 1:1 se však do konce utkání nezměnil a boj o titul tak zůstává stále otevřený. Nezaujatému fanouškovi se utkání muselo líbit, i atmosféra na stadionu byla, zejména během první půle, senzační. Diváků z Liberce mnoho nepřijelo, ovšem přišlo mi, že byli o dost hlasitější, než nedávno slávisté, jichž byly plné sektory.

Stejně jako při derby, i včera přispěl k poklidnému průběhu utkání rozhodčí, kterým byl tentokráte p.Jílek. Jediné, co bych mu vyčetl, je posuzování soubojů Libora Doška s obránci hostů. Tam bychom si vlastně mohli zavést nový pojem - Doškofaul. Ten nastane v situaci, kdy útočící hráč chytne obránce soupeře svým dresem za ruku...

Na závěr jen malá perlička o trapném vystoupení redaktorů Deníku Sport na tiskové konferenci. Novináři se, stejně jako obvykle, ptali na různé situace ze zápasu - góly, šance, zranění, střídání... Jen dva pánové z Deníku Sport neustále narušovali její průběh jedním dotazem v různých podobách. "Proč nedostal Řepka žlutou? Z mého pohledu to vypadalo, že měl dostat Řepka kartu. A víte, že by byla dvanáctá?" U podobných otázek však jejich doslova komické vystoupení také končilo, protože Víťa Lavička ani jeho hráči si situace, kdy se mělo podle objektivních očí těchto novinářů před Tomem Řepkou zažlutit, ani nevšimli.

Suma sumárum, bod pro nás sice není vyloženě ztrátou, ale Liberec v jeho včerejším složení neporazit, to byl tak trochu malý hřích...