SimiX | 01.09.2009 07:25

Po vítězném zápase Spartičky proti Mariboru uteklo těch pár dní jako voda a je tu další zápas v Olomouci. Nadešlo pondělní dopoledne a my nejvěrnější jsme opět připraveni na další cestu za naší láskou, za Spartou. Těsně po dvanácté hodině nasedáme já a jen dva kamarádi do vlaku, který nás odveze na místo konání, do hanácké Olomouce. Zbytek Sparťanů přijede vlakem o hodinu později nebo po vlastní ose až na zápas.

Přesně úderem třetí hodiny odpolední vystupujeme v moravské metropoli. Všude je klid, žádná kontrola na nádraží a tak se pěšky pomalu přesouváme na stadion. Na sobě máme sparťanské dresy, u sebe kloboučky a šály, ale nikdo se nad námi nepozastavuje. Snad jen pár mladých kluků se za námi otočí. Ale kdo ví, jestli je to kvůli našemu sparťanskému vyznání:). Jinak procházíme městem naprosto v klidu. Po dobré půlhodince dorážíme ke stadionu. Okolí je prázdné, nikde nikdo. Kde jsou ty časy, kdy se fanoušci soupeře scházeli na zápas se Spartou již několik hodin předem a každý stadion byl díky naší návštěvě vyprodaný.

Na svá místa se dostaneme asi půl hodiny před začátkem zápasu. Těsně po našem příchodu se na hřišti u sektoru hostů ukáže masér Sparty Tomáš Stránský a fanouškům předá šály a kloboučky. Nutno podotknout, že tyto dárky jsou hrazeny přímo hráči Sparty, a jsou odměnou za zlepšené fandění v posledních utkáních.

O půl šesté začíná zápas. Spartička nastupuje tradičně v rudých dresech s také velmi málo změněnou sestavou, Hanáci jsou modří. Naši hrají s Hubníkem a Tomášem Řepkou na stoperu a s Vencou Kadlecem a Bonym v útoku. Jen místo zraněného Huška nastupuje od začátku nová letní posila Bělorus Denis Kovba.

První poločas se odehrává jako tradičně pod taktovkou hostů. Sparta má více za hry, je nebezpečnější. Na hrotu září mladík Bony, který je téměř u každé gólové příležitosti. Po několika pokusech centruje do vápna Martin Zeman a míč se snáší na hlavu stopera Romana Hubníka. Gólman domácích nemá šanci a my vedeme 1:0. Naši fanoušci slaví, fandění probíhá opět na dobré úrovni. Na konci první půle vbíhá na trávník fanoušek Olomouce a hra je přerušena. Od středového kruhu se pomalým tempem vydává před náš sektor a velmi nevybíravou gestikulací provokuje naše fanoušky. Trvá velmi dlouho, než je domácími pořadateli zpacifikován. Poté se již do konce prvního poločasu nic zvláštního nestane a naši hráči jdou do kabin s jednogólovým vedením a za našeho potlesku.

Proběhne rychlé občerstvení, probrání našeho výkonu a již opět přichází hráči na trávník. Začátek druhého poločasu je okořeněn zásahem pořadatelů proti skupince 5 sparťanů, kteří stojí na tribuně vpravo od nás a zapojují se do hromadného fandění. Zcela nepochopitelně jsou domácími pořadateli vyhnáni z místa a odvedeni do útrob stadionu. Během cesty jsou někteří z nich pořadateli napadáni, a to vyvolává negativní reakce mezi ostatními fandy Sparty v sektoru.

Druhý poločas je jako většina podzimních z naší strany výrazně horší. Domácí vyrovnávají hru a my si naším výkonem opět říkáme o branku do Sparťanské sítě. Také se tak děje, v 73. minutě se trefuje z vápna domácí hráč a stav zápasu je vyrovnaný i na počet branek. Sparťanští hráči se snaží, útočí, ale jejich pokusy končí buď v rukou brankáře domácích, nebo u praporku pomezního rozhodčího. Ve druhém poločase odešli ze hry naši hráči Kadlec, Zeman a Kamil Vacek. Nahradili je Kalouda, Hoheneder a Juraj Kucka. Z těchto hráčů se mi nejvíce líbil Kalouda, který měl několik slibných střeleckých příležitostí ke konci zápasu. Skóre se však nezměnilo a tak zápas končí výsledkem 1:1 na světelné tabuli.

Sparťanští fotbalisté přicházejí i po remíze k našemu kotli, tleskají a děkují fanouškům za fandění. Jaká je to změna oproti zápasům v minulých letech, kdy hráči párkrát zatleskali od půlky a šli do kabin. Snad je tento obrat k lepšímu trvalý a fotbalisté i my fanoušci budeme pokračovat v tomto dobrém směru.

Vždyť Sparta má mít vždy ty nejlepší hráče na hřišti a ty nejlepší fanoušky v hledišti!