Bombito | 18.07.2010 11:04

1. kolo nového ročníku Gambrinus ligy zavedlo Spartičku k ligovému nováčkovi do Hradce Králové. Tyto premiérové zápasy bývají vždy těžší, než potkat některého ze spolufavoritů soutěže. Nováčkovské nadšení, plný stadión a podcenění soupeře jsou ty správné ingredience k uvaření stravy, která nám zhořkne v ústech. Krátký pohled do minulosti mi dává zapravdu, i v Hradci jsme to už zažili. Celý týden před zápasem se řeší velký problém. Co s diváky, kteří by rádi toto utkání viděli. Hradecký Všesportovní stadión má velmi omezenou kapacitu, počet předepsaných sedaček i přes poslední navýšení nepřesahuje 6 000 míst. A zájem je obrovský.

Je třeba přičíst pořadatelům ke cti, jak se s problémem vypořádali. Kdo měl zájem, vstupenku si mohl zakoupit. Hlášení o počtu diváků vzbudilo všeobecné veselí. „Dnešní utkání sleduje………… vyprodaný stadión!“ Dle mého názoru 12 až 15 tisíc fanoušků. A většina z nich se bavila skvěle.

Sparta nastupuje v předpokládané sestavě, tedy bez zraněného Ondry Kušníra a potrestaného Tomáše Řepky. Ten si zápas protrpěl jako divák. V domácí jedenáctce polovinu borců vidím poprvé v životě.

Od úvodní minuty se diváci nestačí divit! Votroci hrají jako o život, jsou rychlí, důrazní, vycházejí jim kombinace na jeden dotek, ani náhodou to nevypadá, že hraje nováček s mistrem. Obrana má plné ruce nohy práce s domácími útočníky, je zřejmé, že díra po Ondrovi Kušnírovi je větší, než jsme si ochotni připustit. Krajní bek není to pravé místo pro Kládu! A Řepa by se dnes také hodil! Už jen pro to, aby seřval hráče před sebou! Mnohým nějak nedocházelo, že se už hraje o ligové body.

Po 15.minutách přichází zasloužený trest. Centr do vápna nadzvedne domácí hráč před Blážu a nikým atakovaný Rezek zblízka hlavou skóruje. Diváci jsou u vytržení. Za chvíli může být ještě hůř, ale Pavel Černý z bezprostřední blízkosti přestřeluje.

Hradečtí nás dále válcují, nováčkovský ostych nechali v kabině a hrají jako z partesu. Když už se dostaneme k míči, směřuje většinou k Liborovi Slonkovi, který nemá komu přihrát. A hned se valí další rychlý protiútok na Blážovu branku. Náš kotel se snaží hráče burcovat svým „Bojujte za Spartu!“, ale hráči to zřejmě neslyší. Naše dva rohy v poslední minutě prvního poločasu na skóre zápasu vliv nemají a tak poločasová klobása více chutná domácím divákům.

Do druhé půle střídá dnes chybujícího Nikiho Hohenedera Kamerunec Kweuke. Úvodní minuty naznačují, že by mohlo být lépe. Zvláště, když Bony zužitkuje kolmou přihrávku Marka Matějovského a vyrovnává na 1:1. Kotel jásá a s ním i stovky sparťanů na ostatních tribunách. Bohužel, je to první a zároveň i poslední naše radost v tomto utkání. Po pár minutách se utápí naše převaha v elánu domácích hráčů. Ten je umocněn krásným gólem V.Pilaře. Jak jednoduché – převzetí míče, klička do středu pole a umístěná přesná střela k tyči. Podobnou dal Jura Kucka na jaře v Liberci. Nyní se však mohou radovat domácí diváci. A také se radují! Série střídání na obou stranách nic zásadního nepřináší. Domácí bojují jako o život, náš profesorský fotbal sem tam nějaký náznak šance ukáže, ale na vyrovnání to není.

Po závěrečném hvizdu rozhodčího Fraňka sparťané rychle mizí v kabinách a domácí hráči si užívají dlouhé minuty zasloužených ovací tribun. Zvítězili zaslouženě, podali výborný a bojovný výkon.

Meteorology slibovaný liják a vichřice nakonec nepřišli, pevně doufám, že do naší kabiny po zápase nějaká bouře dorazila. S podobným výkonem nemohou být naši trenéři spokojeni.

Nechci dělat nějaké unáhlené závěry po prvním zápase, domnívám se, že je lepší dostat pořádnou facku v Hradci, než knokaut v kvalifikaci o Ligu mistrů. Pevně věřím, že se z dnešní porážky poučíme. Je před námi mnoho možností dnešní nečekanou ztrátu nahradit. Famózní série bez ligové prohry skončila. Nic netrvá věčně. Je na řadě započít novou. Jedno je jisté. Mistrovská trička TITUL PATŘÍ NEPORAŽENÝM na konci sezóny neoblékneme. Je i na nás, abychom hráčům svou přízní pomohli vybojovat jiná. Příležitostí budeme mít dost. Do Hradce dorazila nečekaně početná ekipa našich fanoušků, fandila neúnavně, byla tím skutečným 12.hráčem.

Takže asi tím nejlepším okamžikem dnešního podvečera byl návrat pro jednoho zapomenutého výjezdníma. Když jsme ho, opuštěného trosečníka, konečně našli, tak na otázku, jak se mu zápas líbil, odpověděl: „My jsme prohráli????“ ;-))) Šťastný to člověk.

Slibovaný lijavec nás zastihl až po cestě domů. Ty nejhorší zážitky z našich myslí smyl déšť už na dálnici a já se těším, že ve středeční odvetě kvalifikace o LM nám ti kluci ušatí vystaví omluvenku za nepodařenou ligovou premiéru! Přijďte všichni!

FC HRADEC KRÁLOVÉ - AC SPARTA PRAHA 2:1(1:0):

Góly: 16. Rezek, 60. Pilař - 55. Wilfried.

ŽK: Fischer, Lindr - Pamić, Kladrubský

Rozhodčí: Franěk - Pospíšil, Kovařík.

Diváci: 6000.