Jumbo1 | 17.09.2010 10:01

Až budete číst dnešní článek, doufám, že se nenajde nikdo, kdo by si o mě snad myslel, že neumím sčítat jednoduchá čísla. Název dnešního článku je taková zvláštní matematická rovnice. Jsou v něm obsažena čísla hráčů, kteří dali gól našemu včerejšímu soupeři, a těmi góly zajistili Spartě zisk tří bodů? Víte zpaměti, kteří to jsou? Pokud ne, dozvíte se níže.

Itálie je krásná země, která dala světu mnoho věcí a lidí. Některé bohužel negativní (proslulá italská mafie Cosa Nostra), ale víc toho bylo pozitivního. Namátkou třeba římské právo, parmazán, opera. V Itálii se ovšem také hraje skvělý fotbal, italská liga je jednou z nekvalitnějších na světě (dle některých vůbec nejkvalitnější), a tak je pro týmy z ostatních zemí zápas s italským soupeřem vždy tak trochu svátkem. Jeden takový svátek se včera večer uskutečnil i na Letné. K zápasu prvního kola Evropské ligy přijelo U.S. Palermo, pátý tým loňského ročníku Serie A. Je to tým ze Sicílie, domova právě oné Cosy Nostry, jinak ale krásného ostrova s příjemným klimatem a pokud mám informace od známých, tak i velmi příjemnými a pohostinnými místními obyvateli. Je krátce před sedmou hodinou večer, hlasatel už hlásí sestavy, pojďme tedy do ochozů. Trochu mě překvapila síť natažená před domácím kotlem, asi zase výmysl někoho ze ctihodných pánů papalášů na svazu. No nic.

Sparta nastoupila nejen bez Kucky, Matějovského a Vachouška, ale na tréninku se zranil i Vacek, se kterým bylo počítáno. Trenér Chovanec musel tedy trochu improvizovat a v záloze zbylo místo v základu na mladíka Podaného. Zápas začal, a Sparta to vzala pěkně od poldahy. Soupeři nedovolila téměř nic, tlačila v obraně si dělala téměř co chtěla, a dobrý nástup korunoval gól, kdy si Bony naskočil na centr a křížnou hlavičkou přehodil gólmana hostí - 1:0 a ruce 13 tisíc diváků letí nahoru poprvé. Za pár minut mohlo být ještě veseleji, ale hosty při Kadlecově střele spasil brankář. Sparta pak trochu ubrala, což asi neměla dělat, protože Palermo se dokázalo sebrat a po necelých 40ti minutách hry i vyrovnalo. Střelu Pastoreho sice Blažek ještě vyrazil, avšak pouze k Maccaronemu (co dělal úplně volný před naší brankou?), pro kterého nebyl problém dorazit balon do branky - 1:1.

Přestávka probíha standardně, mezi diváky vidím spíše převažující spokojenost, i když pár odvolávačů se našlo, byli ale v menšině, a nikdo je nebral moc vážně. Začátek druhé půle na hřišti nebyl ze strany Sparty zdaleka tak razatní, jakozačátek půle první. Blažek se vyznamenal podruhé v zápasu, když gólovou střelu jendoho z italských hráčů vytáhl na břevno. Palermo se už už začínalo pomalu chystat k tlaku na domácí hráče, když Pamič předvedl rychlý výpad, a krásný centr. Náš záložník a občasný tiskový mluvčí Jirka Kladrubský si skvěle na onen centr naběhl a nikým nehlídán tvrdou hlavičkou zakončil - 2:1 pro Spartu.

Tenhle výsledek se divákům zamlouval, chvílemi se i slušně fandilo, a to z mého pohladu jak v kotli tak na tribunách. Sparta na tenhle zápas představila v kotli novinku, nové uzvučení. Místo megafonu stačí předříkávačovi mikrofon, a může i koukat na fotbal, a přece je všude dobře slyšet. Za sedm minut je ještě veseleji, fandění je ještě lepší, protože Vašek Kadlec se dostane k míči, dokáže se prosadit přes dva hráče a důrazem se dostane k dorážce, která končí v bráně - 3:1.
Gól naplnil všechny na stadionu optimismem, snad s výjimkou italských fanoušků. Bohužel závěr zápasu byl dramatický, protože po rohovém kopu hostí nikdo z našich obránců míč neodkopl a hostující Hernández snížil - 3:2. Závěr zápasu tak ještě trochu zvedl adrenalin všem sparťanům, ale vše dopadlo dobře, a Sparta (dle mého názoru zaslouženě) získala první výhru a tři body do tabulky.

V pondělí nás čeká derby proti odvěkému sešívanému rivalovi, a to dokonce na jeho půdě. Vzhledem k tomu, jaké je v současné Slavii situace, dělají některá média ze Sparty favorita. Říká se, že favorit v derby nevyhrává. Vzhledem k tomu, že se dají letos poprvé koupit lístky na derby i přes internet, doufám, že tam bude dost sparťanů, kteří pomohou změnit ono zaběhnuté pořekadlo, aby favorit v derby vyhrál. Docela rád bych si zase v Edenu zakřičel (už se nám to povedlo na úplně prvním derby) dělený pokřik Sparta - Praha! A pořádně nahlas, ať slávisti mají vztek! A co vy? Nechcete se přidat?

AC SPARTA PRAHA - U.S. Palermo 3:2 (1:1)

Branky: 17. Wilfried, 68. Kladrubský, 75. Kadlec - 38. Maccarone, 83. Hernández

Rozhodčí: Karkos - Bozatzidis, Baltas (Řecko)
ŽK: Kladrubský, Řepka, Adiaba - Kasami
Počet diváků: 13 766

Sestava Sparty: Blažek - Adiaba, Řepka, Brabec, Pamič - Sionko (90. Kadeřábek), Hoheneder, Kladrubský, Podaný, Kadlec (83. Třešňák) - Wilfried (90. +1. Kweuke). Trenér: Chovanec.

Sestava Palerma: Sirigu - Darmian, Glik, Bovo, Balzaretti - Migliaccio (58. Kasami), Pastore, Liverani, Rigoni (78. Pedro) - Maccarone, Hernández. Trenér: Rossi

Jumbo1 | 17.09.2010 10:01 Vstoupit do diskuze