martinS19 | 08.08.2011 17:01

Vzhledem k minulému reportu ze zápasu se Sarajevem, kdy jsem se zde dočkal pozitivních reakcí, které mě mile potěšily, rozhodl jsem se napsat další ze zápasu s Jabloncem. :-)
Vstup do ligy se nám v Budějovicích povedl, stejně tak odveta v Sarajevu proběhla v poklidném tempu, bez komplikací. Nyní nás v druhém kole čekal na Letné zřejmě první opravdu těžký soupeř, který nás měl prověřit, FK Baumit Jablonec. Ten se prezentoval velice sympaticky v předkole Evropské ligy s nizozemským Alkmaarem a přesto že se Jablonci nepodařilo přes těžkého soupeře postoupit, ostudu oproti loňskému roku rozhodně neudělal a napravil si reputaci, v odvetě si zasloužil vyhrát, nikoliv remízovat.

Na zápas jsem tentokrát vyjel s tátou a bráchou kterému jsem za pěkné vysvědčení z první třídy, slíbil Spartu. :-) Mimochodem, v minulé sezoně viděl Spartu naživo třikrát, v Hradci, doma s Plzní a Teplicemi a pokaždé se prohrálo... Doufal jsem že nepříznivou bilanci neprodlouží.

Počasí přes den moc hezké nebylo, pršelo a docela jsem se bál co to udělá s návštěvou. Ale do začátku zápasu se to docela vybralo a ačkoliv bylo mírně chladno, podmínky byly nakonec příjemné jak pro hráče, tak si myslím že i pro diváky (v druhém poločase jsem chvíli nevěděl jestli sledovat fotbal, nebo krásně oranžovou oblohu nad Letnou, pohled to byl nádherný).

Nakonec dorazilo téměř deset tisíc diváků, což je přeci jen docela zklamání, na to jak zajímavý zápas se hrál. Ale televize byla asi pro některé větší lákadlo.

Potěšující zprávou byla z etéru ohlášená prohra mistrovské Plzně ve Vršovicích s Bohemians 1905. O další důvod víc proč vyhrát a mít před konkurentem náskok po dvou kolech pět bodů. Před začátkem zápasu se dočkalo zaslouženého potlesku vestoje šestice mladých sparťanů, kteří nás úspěšně reprezentovali na ME "19" a poté už se šlo na to!

Nástup do zápasu nám vyšel výborně, už v první minutě kdo jiný než Leo Kweuke, protáhl tečovanou ránou Špita, který s námahou míč vytáhnul nad břevno. Pěkný moment, další přišel o minutu později, Vidlička krásně centroval a opět se k hlavičce probil Leo a mířil těsně vedle tyče. Naši borci hráli opravdu výborně, kombinace po zemi, žádné nakopávání, radost pohledět. Tohle se fanouškům líbí.

Ve dvanácté minutě přišla zasloužená odměna, Vacek uvolnil Sionka, ten si výborně míč patičkou zpracoval a hodil do běhu a následně poslal přihrávku na malé vápno kde číhal Leoš Kweuke a pohlednou akci zakončil - 1:0. Sparta dál Jablonec jasně přehrávala a ve třicáté minutě opět přišla sklizeň. Kweuke vysunul Sionka, ten se ve vápně dobře zorientoval i přesto že nebyl ve snadné pozici a poslal přesnou přihrávku na hranici velkého vápna kde byl Marek Matějovský. Ten technicky po zemi ke vzdálenější tyči nedal Špitovi šanci - 2:0. Letná byla na nohou a schylovalo se k další exhibici. Ale Jablonec se dokázal dostat o čtyři minuty později zpátky do zápasu a udělat z toho drama až do konce. Po sérii rohových kopů kdy to vypadalo že jsme se dostali z tlaku přišla další ztráta míče, ten se dostal ke Kovaříkovi, který přesně našel hlavu nabíhajícího Lafaty - 2:1. Jablonec byl poté až do konce poločasu lepší a naopak sparťané znervózněli a poločasová pauza byla vysvobozením.

Druhý poločas začal podobně jak ten první skončil. Jablonec byl lepší, Sparta se jen bránila. Jablonec zahrával jeden roh za druhým, k našemu štěstí ale netrestal. Poté přišly i šance Sparty v závěrečnýh minutách zápasu. Střídající Jakub Podaný předvedl neskutečné zrychlení, prohnal se kolem obránce, ale bohužel z úhlu před Špitem vystřelil kus vedle. Největší šanci uklidnit pracující nervy všech sparťanů měl Kamil Vacek, na malém vápně měl spoustu času na zakončení, ale trefil pouze boční síť. A následně mohl Lafata vyrovnat, ale v solidní šanci mířil naštěstí vedle. Velká úleva. Další dvě šance, která aspoň jednou měla skončit brankou, měl Václav Kadlec, ale jednou mu střelu zblokoval obránce, podruhé netrefil balon. Sudí Královec měl asi pro nás v hledišti pochopení a nastavil jen jednu minutu navíc a zápas následně ukončil, což bylo pro naše těžce zkoušené nervy osvobození. Zápas mohl klidně skončit 4:1, ale i remízou 2:2, nakonec jsme uhájili těsnou výhru a připsali si důležité tři body. Jablonec potvrdil že je silný mančaft a výhra nad ním patří k těm nejcennějším.

Sezona se pomalu rozjíždí na plné obrátky, dál nás v lize čeká zápas na Slovácku, doma s Hradcem a poté zápas podzimu v Plzni, kde bych nerad chyběl. V předkole EL nepříjemná Vaslui. Věřme, že budem dál pokračovat na vítězné vlně i v zlepšeném herním projevu.