Ondra | 07.05.2012 13:12

Po středečním neúspěšném pohárovém intermezzu si nervy sparťanského fanouška odpočinuly jen tři dny a čekal je další bohatý den rudých barev. V odpoledních hodinách si moravští fanoušci mohli v Brně ověřit stoupající formu našich juniorů, v Praze nás pak čekala dvě veledůležitá domácí derby v boji o titul. Ano, o titul! V pátek nám totiž zvedla náladu zpráva z Liberce, kde hráči Slovácka bojovali na hranici svých možností za Prahu, Plzeň a především svou čest podobně, jako v ten samý den před 67 lety americká armáda. Udolaná remíza 0:0 dává při formě plzeňských fotbalistů v závěru sezóny naději především nám - SPARTĚ. Tedy za podmínky, že si tu naději my sami sparťané vybojujeme. Při současném herním rozpoložení je boj na hranici fyzických možností zřejmě jedinou cestou, jak si tým Jaroslava Hřebíka může říci o důvěru a šanci na lepší zítřky.

Jak se má bojovat o titul ukázaly už poněkolikáté na jaře našim hráčům jejich kolegyně z ženského týmu. Na Strahově se hrál první zápas nadstavbové části a hned ten nejdůležitější a nejprestižnější, derby se slávistkami. Před slušnou návštěvou začalo derby nejhorším možným způsobem, Lenka Gazdíková, která se ve středu v poháru celý zápas nudila, neodhadla pohyb Divišové a z nařízené penalty Sparta prohrávala ve 2.minutě 0:1. Sparťanští fanoušci, kteří si pro holky připravili choreo s heslem „SPOLEČNĚ TO ZVLÁDNEME!!!“, se dočkali vyrovnání v 16. minutě a úspěšné střelkyni Lucii Ondrušové stálo za to přeběhnout skoro celé hřiště, aby gól oslavila u svého kotle.

Ve druhé půli sparťanky přimáčkly soupeřky v sešívaném na vlastní polovině a hladově šly za vítězstvím. Trpělivost se vyplatila deset minut před koncem, kdy Lucka Martínková z posledních sil přesprintovala dvě slávistky, předložila míč Lucii Ondrušové, která obětavě dopravila míč do odkryté brány a stala se tak hrdinkou derby. V poslední minutě ještě přidala třetí razítko na slávistickou bezmoc Lucka Martínková, když sporně využila nejistotu jejich brankářky, která neudržela míč v rukou na kluzkém terénu. Holky udělaly důležitý krok za titulem!

Večernímu derby s Bohemians 1905 předcházela autogramiáda dvou sparťanských legend, Václava Vrány, člena útoku Sparty, který by rozkopal i Real Madrid a Lumíra Mistra, oblíbeného Máni, který byl o pár chvil později slavnostně uveden do Sparta Plejer Clubu. Pro každého fanouška Sparty by mělo být ctí setkání s takovými borci a jejich přijetí na hrací ploše by asi zasluhovalo hlasitější odezvu.

Dovršení vzpomínky na doby minulé představovalo nastoupení hráčů v černých retro dresech s bílým S na prsou. Je dobře, že se na Spartě nezapomíná na tradice. Pevně věřím, že bude tradiční Sparta i na hřišti, tedy nesmlouvavá, hrdá, bojující o každý balon a se vztyčenou hlavou kráčející za vítězstvím.

Od úvodního hvizdu jsme u všech míčů o krok dřív než soupeř bojující o záchranu, především Tomáš Přikryl si užívá návrat do zálohy a probíjí se do několika slibně vypadajících úniků. Také Mario Holek se asi dobře vyspal a předvádí zatím svůj nejlepší výkon v rudém dresu. Bohužel ale hraje Sparta dobře jen po vápno, v něm chybí touha po vstřelení branky, hráči si spíše dávají přednost a chybí hráč, který by vzal zodpovědnost na sebe. První poločas tak končí bez branek a poločasovou přestávku většina stráví v obavách, co přinese druhé dějství dalšího klíčového zápasu.

V něm Sparta už klokany přišpendlí k velkému vápnu, jak se na rudou mašinu sluší, ale Přikryl, Kweuke, Jarošík, Vidlička, Hušbauer ani Láďa Krejčí své šance nevyužívají. Nakonec se ale i Spartě v mužském provedení trpělivost vyplácí, Mario Holek chladnokrevně naráží balon do vyložené šance Pepovi Hušbauerovi a ten potvrzuje, že to na týmy v zelených dresech umí. Obrovská úleva! I po vstřeleném gólu Sparta na pět minut udrží vysoké tempo a drží klokany od své brány, ale ti se 13 minut před koncem zázračně vzchopí a do konce zápasu se role vyměňují. Musíme se bránit a udržet naději na titul.

V nastaveném čase dokonce na jeden z posledních rohů nabíhá i brankář Sňozík, ale hráči Bohemians naštěstí posílají míč do zámezí. Při výkopu tribuna horlivě křičí na Tomáše Vaclíka, aby dlouhým výkopem poslal Martina Juhara k prázdné bráně, ale Tomáš zachová chladnou hlavu, počká až se sparťanská defenziva uklidní a zkonsoliduje, výhra je důležitější. Kolik gólů jsme už letos dostali po ukvapené rozehrávce?

Sudí Kovařík píská naposledy do píšťalky a Sparta je tak díky jedinému gólu zpátky na dohled Liberci o pouhé dva bodíky a víra v titul je opět o něco silnější. Části fanoušků se přesto nelíbí předvedená hra a i přes tuto důležitou výhru za týmem nestojí. Kdy jindy chceme Spartě pomoci, než v závěrečném finiši a honbě za titulem, kterým nám už loni utekl o jediný bod?

Závěr ligy je hektický a rychlý, mistra můžeme znát za určitých okolností už tuto středu. Já však věřím, že Sparta opět prokáže srdce, mnohými očekávanou ztrátu na Julisce odvrátí za naší hojné a hlasité podpory dalším bojovným výkonem a o vítězi se rozhodne až příští sobotu na vyprodané Letné.