Elector | 22.01.2010 09:51

Zima je v plném proudu, ligové celky se připravují na jarní mistrovské boje a skoro by se zdálo, že v lednu se ve fotbale těžko může dít něco zajímavého.Jistě, někdo trne nad tím, zda přijde vytoužená posila, jiný zas nad tím, zda neodejde opora. Nicméně i tak se dá v domácím fotbale, v čase sněhových závějí a arktických mrazů, nalézt něco hodně adrenalinového a tropicky horkého. Chce to ale sestoupit do úplného fotbalového podpalubí – tedy pralesa. Ano, hovoříme o nejnižší úrovni fotbalu v Čechách, tedy o kraji a okresu. Jedná se o úroveň, o které se na stránkách Sparta Forever moc nepíše. Možná je právě čas „zasněžené okurky“ tím pravým pro jednu takovou malou exkurzi do zákulisí fotbalu…

Sobota 23.ledna 2010 je pro fotbal v Praze poměrně významným datem, protože se koná volební valná hromada Pražského fotbalového svazu (PFS). O co při takové události jde? V první řadě o zvolení předsedy a následně výkonného výboru. Pro neznalého situace ve fotbalové Praze by se řeklo – no a co? To je toho… Leč až tak banálním úkonem se předchozí události v kraji Praha nejeví. Pro úplnost je dobře připomenout, že v posledních pár letech zpátky proběhlo několik řádných a mimořádných valných hromadění, které byly nezřídka vedeny jedinou touhou někdy menší, jindy větší skupiny zástupců klubů o svržení naposledy řádně zvoleného vedení PFS a navolení nového. Někdy k tomuto kroku chybělo hlasů dost, jindy jeden (!!!) a někdy se dokonce valná hromada rozpustila záhy po zahájení, protože se delegáti neshodli ani na schválení samotného programu. Za pozornost asi stojí i poznámka, že při posledních pokusech z roku 2009 se tzv.“revolucionáři“ zaštiťovali zejména zaklínadlem širokých mas a médií – tj.podporou Ivanu Haškovi.

Strahovské volby dopadly tak, jak si prý celý fotbalový národ přál. Tedy drtivě vyhrál Ivan Hašek. Pro nás je ale v tuto chvíli mnohem zajímavější docela jiné jméno, a to místopředsedy VV ČMFS za Čechy JUDr.Jindřicha Rajchla. Ten je totiž jedním ze tří kandidátů na předsedu PFS. Pana doktora si trochu představme:

Nenápadný, neústupný, pracovitý a velmi schopný právník, který mluví několika světovými jazyky. Právě Rajchl se před lety jako koncipient dostal k případu Františka Chvalovského, velkého fotbalového bosse, kterého obvinili z miliardových úvěrových podvodů a na čas zavřeli na Pankráci. V tamní věznici se při schůzkách zrodilo přátelství, které trvá dodnes. S Chvalovským se Rajchl bavil o fotbale, o byznysu, o budoucnosti. Díky tomu se také později stal ředitelem v ligových Blšanech, které právě Chvalovský vypiplal. Tehdy si fotbal všiml Rajchla poprvé. Při práci v Blšanech zvládl advokátské zkoušky, přes Chvalovského získal spoustu kontaktů do obchodní sféry a vydělal miliony. Nyní je kromě jiného předsedou dozorčí rady Dukly Praha a zástupcem společnosti bwin.com, která nabízí populární sázky přes internet. "Jsem finančně zajištěný, nedělám fotbal pro peníze. A taky chci ukázat, že se dá dělat slušně a čistě," říká. (iDnes červen 2009)

S velmi silným mandátem se stal předsedou svazu Ivan Hašek, který získal 84 procent všech hlasů! Ve výkonném výboru, který má věkový průměr jen těsně nad 43 let, se pak objevila výrazná většina mužů patřících do týmu Ivana Haška. Potěšitelné je, že mezi ně patří i nový místopředseda za Čechy JUDr. Jindřich Rajchl, předseda dozorčí rady Dukly Praha, a také člen výkonného výboru za Čechy Petr Voženílek, generální ředitel Dukly Praha! (www.fkdukla.cz)

Jistou kuriozitou by s leckomu mohlo jevit, že pánové Rajchl a Voženílek půl roku poté oba svorně kandidují na post předsedy PFS. Aby byl výčet kandidátů úplný, doplníme jej i o třetího uchazeče, kterým je místopředseda představenstva AC Sparta Praha a člen VV ČMFS za Gambrinus ligu Ing.Dušan Svoboda.

Leckoho ze čtenářů asi vcelku logicky může napadnout otázka, na základě čeho vůbec delegáti volí toho „pravého“, a to zejména v tomto konkrétním případě, tedy v situaci, kdy ani jeden z kandidátů de facto nevládne (natož delší) zkušeností s výkonnostním fotbalem a jeho specifickými problémy. A právě zde se dostáváme k prvnímu poodhalení opony. Vítejte za kulisami pralesního fotbalu v Čechách.

Pro neznalého pozorovatele by asi bylo do značné míry překvapením, že předvolební aktivity lobbistů jsou velmi podobné, ať jde o volbu prezidenta republiky a nebo předsedy PFS. Tzn.spousty schůzek, telefonátů, slibů, příslibů… V našem případě se hlavní vlny aktivit rozjíždějí přibližně dva týdny před volbou. S ubývajícím časem se pochopitelně přidává na intenzitě. Abychom ale byli konkrétní. Pana Voženílka ponecháme stranou zájmu, protože o jeho aktivitách nám není nic známo a popravdě jeho šance na zvolení se jeví jako zcela nepravděpodobnou.

Pan Svoboda rozjel svou „tour“ (setkání s kluby) po Praze s relativně skromným programem a mj.rovněž přislíbil klubům garanci minimálně 3-4 milionů ročně z vlastních zdrojů (spřízněných společností). Setkání s tímto kandidátem a jeho týmem (lidmi z fotbalového hnutí vyjadřující mu podporu) působilo jako docela příjemné neformální sezení, bez okázalých gest a proslovů.

Pan Rajchl a jeho tým (pravděpodobně mnohem početnější) se vydali za podporou klubů výrazně odhodlaněji, chtělo by se říci - agresivněji. V oblacích návnady se vznášely nikoli jednotky, ale desítky milionů (40) ročně přinesených k porcování do pokladen pražských klubů. Tady je na uvážení jednotlivých voličů (zástupců klubů), zda takovým sumám jsou ochotni vůbec uvěřit. Ale v zásadě nic proti. Až sem by se dalo říci, že je vše OK. Dál se to ale začíná trochu kazit. Jakýmsi volebním mottem týmu pana Rajchla a spol.je „ZMĚNA“. Změna lidí, změna způsobu práce PFS,… vše z nyní horšího, k zítra lepšímu. Pak ale k voličům začnou létat návrhy typu – když doložíte (tedy buď přímo postoupíte svůj hlasovací lístek našemu zástupci a nebo ofotíte svůj hlasovací lístek před vhozením do urny) volbu pana Rajchla vaším klubem, budete mít „dveře na svaz vždy otevřené“ apod. Voliče pak začnou napadat nejrůznější a všetečné otázky, jako třeba co když náš klub nebude schopen doložit, koho v tajné volbě volil? Dveře na PFS mu zůstanou navždy zavřeny?

Pokud mohu soudit, tak v současnosti ani v minulosti si nevybavuji případ, že by si kdo stěžoval na zavřené svazové dveře stran čehokoli. Rovněž postupování nezadatelného práva každého klubu na svobodnou volbu kohokoli, po nás dosud nikdo nechtěl. Ofocování volebního lístku (jako důkaz) jsem snad jedinkrát viděl při volbě prezidenta republiky a popravdě jsem byl rád, že taková „vymoženost“ omezování svobodné volby se praktikuje jen mezi poslanci…

Když už jsme byli několikrát na Hradě únoru roku 2008, kde poslanci končili psychickým vyčerpáním v nemocnicích a jiní tzv.přebíhali k táboru „protivníka“ i my můžeme najít pár pozoruhodných perliček na závěr. Tak například kandidát na post předsedy PFS Dušan Svoboda objíždí se svým týmem předvolební setkání s kluby mj.i se zástupcem starosty Prahy 15 panem Michalem Fischerem, který je ale podle jednotlivých členů týmu oponenta, příznivcem týmu právě pana Rajchla. Pan Fischer v sobě politika nezapře.

K panu Rajchlovi se i kupodivu vzhledem k relativně krátkému působení ve fotbale vyjádřilo pár zkušenějších fotbalových funkcionářů v magazínu Hattrick:

"Tihle lidé se chovají účelově. Sami jsou nešvar," nebere si servítky olomoucký šéf Jiří Kubíček.

"Blšany, to pro mě znamená pan Chvalovský. Nikdo jiný," zavrhuje neokoukaného funkcionáře Jaroslav Starka, majitel Příbrami. Starka se podáním ruky dohodl s Františkem Chvalovským, mocným mužem v pozadí, že Blšanům vyplatí částku 3,5 milionu až ve chvíli, kdy urostlý forvard vykročí z Příbrami dál. Rajchl však začal uplatňovat nárok na peníze podle data ve smlouvě - 30. června neviděl obnos na klubovém účtu a případ předal k arbitráži. "Zachoval jsem se jako právník," říká.
Starka na Rajchlovu adresu vyřkne: "Je to sr..." doplní nemilosrdně. "Snažím se prosazovat věci, které tady nebyly.“ říká Rajchl.

Rajchl se projevoval jako brilantní řečník - díky tomu neměl po nástupu do blšanské funkce potíže při styku s médii. Při dlouhém interview často kličkuje, na konkrétní dotazy odpovídá šikovně, ale vyhýbavě.

Pokořit Spartu se Slavií aspoň v přestupové válce se Blšany pokusily jednoho léta. Hrálo se o zvučné posily: útočníka plného nadání Filipa Dorta a beka bohatých zkušeností Martina Müllera. Oběma končila v jejich klubech smlouva, Dortovi ve Spartě a Müllerovi ve Slavii. K mání byli za tabulkovou cenu, kterou měla určit smírčí komise tuzemského svazu. Dohromady by Blšany měly zaplatit čtyři miliony korun. Proto zkusily projít "pašeráckou stezkou". Zahraniční kluby totiž za hráče, kterým v Česku vyprší kontrakt, nemusí odevzdat ani korunu. A tak provedl klub ze severních Čech akci Slovan Bratislava. Müller a Dort podepsali přestup na Slovensko, odkud se přesunuli na hostování do Blšan. Plán přednesl klubový ředitel Jindřich Rajchl. "Bylo to jeho přání," potvrzuje agent obou hráčů Ondrej Chovanec…

Hattrick míní

Schopný, pracovitý, inteligentní. Na druhé straně ovlivnitelný, neplnící sliby, demagogický. Pohled na Jindřicha Rajchla, ředitele blšanského klubu, je stejně rozporuplný jako názory na samo působení fotbalové vesnice v elitní soutěži.
Advokát ve fotbalových službách na sebe často upozorňuje, v kladném i záporném smyslu. Pokouší se zavést nové pořádky, například jeho představy o zrušení smírčí komise jsou naprosto logické. Zato akce, při níž se snažil ušetřit za přestupy dvou uznávaných hráčů, byla absolutně nekorektní.

I takový je (byl) 2.místopředseda ČMFS a kandidát na předsedu Pražského fotbalového svazu. Sobota ukáže (a nebo také ne) kterou cestou a s kým se kluby chtějí vydat…

P.S. Za sebe jsem upřímně rád, že představitel klubu AC Sparta Praha - Dušan Svoboda, zvolil cestu k eventuelnímu zvolení takovou, jakou zvolil. Pánbůh zaplať

Elector



Elector | 22.01.2010 09:51 Vstoupit do diskuze
14