Mio Verbatim | 31.10.2013 03:31

V těchto měsících je tomu sto padesát let, co byl sepsán jeden z nejzásadnějších dokumentů přinejmenším novodobých dějin - pravidla fotbalu. Zní to možná banálně, ale jen málokterý dokument ovlivnil takové množství lidí po celém světě.

V polovině devatenáctého století se fotbal v Anglii postupně stával stále populárnějším sportem provozovaným zejména na školách a univerzitách. Každá ze škol však měla svoje vlastní pravidla fotbalu, což jim mnohdy neumožňovalo odehrát utkání proti škole druhé. Pokud k takovému zápasu přece jen došlo, nezřídka kdy se stávalo, že si týmy v průběhu hry začaly uvědomovat, že hrají každý podle úplně jiných pravidel. V některých případech musel být míč do branky kopnut, jindy jej stačilo hodit. Existovala i pravidla, v nichž jste museli míč kopnout pod brankou, v dalších pak naopak nad brankou (což je i s přihlédnutím k faktu, že první pravidla vůbec nepočítala s břevnem, z dnešního pohledu, uznávám, těžko pochopitelná formulace. Nicméně vycházím z dopisu v dobovém tisku).

Na podzim roku 1863 se v londýnské krčmě Freemasons' Tavern během shromáždění nově ustanovené Football Association rozhodlo, že je nezbytné vytvořit jednotná pravidla hry. V ostrých hospodských půtkách o budoucí podobu později nejpopulárnějšího sportu na světě se řešily nejrůznější aspekty hry. Rozhodnutí o délce a šířce hřiště (nesměly přesáhnout 200 x 100 yardů) nebo rozměrech branky nevyvolaly takové spory jako vyloučení tzv. hackingu z pravidel hry. Z dnešního pohledu už poněkud bizarní pravidlo, kdy hráči mohli soustavně okopávat protivníkovu holeň, bylo nedílnou součástí tehdejší hry stejně jako fakt, že se fotbal hraje s míčem.

První utkání podle nových pravidel se odehrálo 19. prosince 1863 (údajně bezgólová remíza). Dalším klíčovým rokem pak byl rok 1871. Nejen, že byla nově ustanovena pozice brankáře. Vznikla také nejstarší fotbalová soutěž světa – FA Cup, která významně napomohla k šíření pravidel. V témže roce byla založena i ragbyová unie. Fotbal a ragby, sporty, které se dřív navzájem silně ovlivňovaly, se vydaly každý jinou cestou.

Svědectví o událostech týkajících se vzniku pravidel přináší muž nazývaný otec fotbalu Ebenezer Cobb Morley v knize Minute book. Minute book je zápisem jednání Football Association z roku 1863 vedoucích k vytvoření pravidel (skoro neuvěřitelně zní, že jich bylo pouze šest) a obsahuje prvních třináct závazných pravidel fotbalu. O tom, jak je Minute book zásadní knihou svědčí například i její hodnota. Ta se odhaduje na deset a půl milionu liber.

Dokument je považován za součást národního dědictví a v současné době je vystaven v British Library vedle takových historických skvostů jako jsou Shakespearovy originály nebo Magna Carta. Melvyn Bragg ve své knize 12 Books That Changed the World (Dvanáct knih, které změnily svět) zařazuje Morleyho práci například vedle děl Newtona nebo Darwina.
















Mio Verbatim

Mio Verbatim | 31.10.2013 03:31 Vstoupit do diskuze
3