Energetik | 08.08.2007 14:09

Start ligy proběhl jako vždy ve velkém očekávání. Pokud člověk pohlédl na výsledky Sparty v zahajovacích utkání nových ročníků, případě jednotlivých částí sezón, tak rozhodně nepřišel na nějaké vynikající výsledky. Stačí vzpomenout remízu s Kladnem doma, prohru 0:3 s Jabloncem doma. A letos přijel na Letnou Liberec. Liberec určitě slabší než minulý, či předminulý rok, ale pořád Liberec. Naše Spartička absolvovala v přípravě vesměs výborné výsledky, čili mohl vládnout mírný optimismus. Na druhou stranu, čím lepší výsledky v přípravě, tím je to pak horší "naostro". Ostrá premiéra letošního ročníku přilákala na Letnou téměř 17 tisíc diváků, kteří přišli zvědaví na nové posily, namlsaní loňskou skvělou "double" sezónou - ale především se přišli podívat na Spartu! A ta je rozhodně nezklamala!

Začátek zápasu byl tradičně opatrnější, Sparta ale měla míč ve své moci a postupně začínala dobývat libereckou svatyni. Liberec zpočátku celkem dobře odolával, ale již první minuty ukázaly, že dneska bude na hřišti dominovat pouze jedno mužstvo a bude jen okázkou kdy to tam padne a kolik tam toho padne. Loňský a předloňský Liberec je prostě tatam. Otázka KDY to tam padne byla vyřešena již v 19. minutě. Prosadil se náš nejlepší loňský střelec Libor Došek. Po zmatku a chybě Košťála (očekávané posily letošního léta) se dostal k míči a Hauzra prostřelil - míč se dokutálel k tyči a 16 a půl tisíce diváků explodovalo nadšením. Vedli jsme 1:0 absolutně zaslouženě. Navíc od tohoto gólu Sparta ještě přidala ve třicetistupňovém vedru na obrátkách a doslova si s Libercem hrála. Hráči severočeského týmu působili jeden po druhém dojmem blbce, Sparťani hráli v klidu na jeden dotek, dařily se jim kličky, dokázali liberecké s přehledem obehrát. Přicházely super šance v podobě samostatného úniku Kuliče zakončeného nad, bombou do tyče v podání výtečného Abrahama, hlavička z metru nad made in Kulič atp. Liberec byl rád, že přišla poločasová přestávka a že prohrával jen 0:1.

Druhá půle se nesla již v mírnějším tempu. Sparta dál jasně dominovala přehrávala soupeře, ale tak jasné loženky již nepřicházely. Náznaky šancí ano, ale vše již zlikvidoval Hauzr, nebo nám to létalo vedle. A do třetice - kolikrát se naši hráči místo střelby snažili míč dostat do branky nějakou pěknou kombinací. Udělat z libereckých zadáků Bejbla a Petrouše ještě větší kašpárky se ale již nepodařilo. I tak zaplněná Letná aplaudovala a neustále tleskala pěkným akcím, byť se gólově neujaly.

Z hráčů tentokrát zasloužili pochvalu všichni. Obrana byla velmi jistá a dominoval jí stříbrný medailista Šimůnek. Človeka napadlo, zda se Řepa do obrany vůbec vrátí ;-) Každopádně dvojice Řepka - Šimůnek bude opravdu ozdobou zadních řad. Kladrubský hrál taktéž výborně, stejně tak napravo Pospěch. V záloze odehrál vynikající zápas Abraham a zaslouženě opouštěl hřiště s hromovým potleskem. Tentokrát hrál velmi jistě a dobře Kisel, standardně dobrý výkon podal Hušek. Pavel Horváth si zaslouží absolutorium, ten člověk byl snad všude. Evidentně štíhlejší a v pohodě jasně režíroval hru, ať byl na levé straně, nebo se pak stáhl doprostřed. V útoku škoda spálených šancí Kuliče, ale ono to zase půjde. Libor Došek svůj úkol splnil - dal gól a vyhráli jsme.

Celkově z pondělního zápasu převažuje spokojenost. Pěkný fotbal, pěkná návštěva, první tři body, to vše stálo za pořádnou pozápasovou oslavu. Uvidíme jak to bude dál. Pokud forma vydrží a mančaft bude takto šlapat (evidetně hraje týmově), tak můžeme opravdu směle pohlížet na obhajobu nejen domácího titulu, ale i domácího poháru. Jen ten los v předkole LM k nám mohl být přívětivější. Obávám se, že ani tento výkon by nemusel na Arsenal stačit. Uvidíme, nechme se překvapit.