Bombito | 07.08.2008 09:49

Je pozdní večer 25.srpna 2004 a v horkém letním večeru nadšeně tleskám hráčům v rudých dresech a užívám si společně s dalšími diváky vítězství nad kdysi slavným Ferencvárošem FC. Po Homolově brance v prodloužení postoupila Spartička do LM a my se mohli těšit na další zápasy s věhlasnými soupeři. Ani ve snu by mě nenapadlo, že na další domácí výhru v evropských fotbalových soutěžích budu čekat tak dlouho. A dnes, 6.srpna 2008 se stalo něco, co známe už jen z fotbalových pohádek-Sparta vyhrála doma zápas evropského poháru. Přemýšlím, jak pojmu dnešní referát. Jako fotbalovou pohádku? Zkusím to!

Za devatero ofsajdy a devatero penaltami žila byla krásná princezna Spartička. Její tatíček, král Fotbal I., vyhlásil, že svou dceru dá tomu, kdo bude nejudatnější, nejsilnější a nejkrásnější. Tomu, kdo získá srdce krásné Spartičky. O její ruku se ucházelo mnoho udatných princů z celé Evropy. Jeden po druhém přijížděli na kdysi nedobytný hrad Letná a téměř všichni ho dobyli. Tisíce poddaných sledovalo líté boje naší princezny. Ale bylo jich stále méně a méně. Opouštěli ji i ti nejvěrnější. 20 000 věrných se tlačilo v podhradí, když bojovala s vévodou z Manchesteru, pár tisícovek bylo svědkem bitvy s dánským princem z města pohádkáře Andersena, podobný počet sledoval boj s ruským kralevicem z Moskvy. Z krasavice v rudých šatech se časem stala povolná ženština, která dala body každému, kdo o ně přijel bojovat. Těch princů nakonec bylo třináct. Ale její srdce se nepodařilo získat žádnému cizákovi. Teprve až čtrnáctému uchazeči, který přijel až z daleké Moldávie, odolala a udělala první krůček k získání své původní pověsti nedobytné krásky. Ale pozor! Na příští středu avizuje svůj nájezd na letenský hrad jedenáctihlavý zelenobílý drak z dalekých Athén. To bude jiný rek, než princ z Tiraspolu. Jsem zvědav, uhájí-li princezna Spartička svoji letošní nedobytnost a zda-li řecký netvor nesetře pel její nevinnosti. Ne, nechám pohádek, nemám na to! To by stěží zvládla Božena Němcová nebo Václav Čtvrtek. A to byli nějací pohádkáři!

Udělali jsme krůček k návratu do nejvyšší soutěže klubových týmů. Ale ten nejdůležitější krok nás teprve čeká-řecký Panathinaikos bude mnohem silnějším rivalem než Šeriffové z Tiraspolu.

Po výhře v Moldávii jsme měli dobrou výchozí pozici do dnešní odvety. Krásný srpnový den, Sparta hraje o LM, nelze nebýt na Letné. Tak přemýšlelo asi 11 a půl tisíce Sparťanů. A zhruba 15 fanoušků Tiraspolu. Smekám před nimi klobouk. Jejich „Molodci, molodci!“ bylo z hlavní tribuny slyšet až na trávníku. Od 1.minuty jsou diváci lační po pojišťujícím gólu. On ale nepřichází. Hrajeme na jistotu, čekáme na chybu hostující obrany. První šanci pálí Ondra Kušnír, hned poté druhou Míra Slepička. Pak už se neděje téměř nic. Hosté jsou vyděšenější ještě více než my, jedině střela hlavou protáhla Matúše v naší brance. Jinak nuda k uzoufaní. Snad pouze počet hráčů tmavé pleti v týmu Šeriffu je zajímavý. Poločas končí, první diváci již stojí frontu na klobásu a pivo, když O.Kušnír dostává krásnou přihrávku do běhu. Letí podél čáru a dráhu jeho letu přeruší skluz obránce Mamaha. Žlutá karta! Míč si staví na levačku Partik Berger, hráči se postrkují ve vápně v očekávání centru. Pak se na levé straně u míče zjeví pravý obránce Petr Voříšek a k překvapení všech centruje pravou nohou on. Nejvíce ze všech je překvapen gólman Namaško, protože centr končí přesně u jeho levé tyče v síti. Góóóóól. Petr otvírá stánek s gólovým občerstvením. Vedeme 1:0 a poločasové menu chutná o mnoho lépe. Nebýt branky v nastaveném čase, nebylo o čem v kuloárových debatách o čem mluvit.

Mnozí diváci se ještě nestačili vrátit na svá sedadla, když strejda Mára šikovně obere o míč nepozorného obránce a vniká do vápna. Dva beci ho stíhají, on zvedne hlavu a místo střely dává pod sebe na volného Míru Slepičku. Pro něj to byla již hračka uklidit balón do sítě. A na světlo světa přichází další oslavné salto. Okovy nejistoty jsou shozeny a Spartička najednou začíná hrát fotbal. Hosté se většinou jen brání a nebýt útočného faulu Kučuka na M.Kozáčika, ani bychom nevěděli, kdo dnes hájí naši branku. Matúš se ovšem připomenul ještě jednou. Za drzou kličku na malém vápně sklidil potlesk tribun. Proti jinému soupeři by si ovšem tento kaskadérský kousek dovolit neměl. Za trvalé převahy Spartičky rychle ubíhá minuta za minutou. Třetí gól visí na vlásku, tribuny vděčně oceňují snahu a výkon našich hráčů, prostě večer jako malovaný. Konečně uplynou i poslední minuty z nastavení a oslavy mohou začít. Po předlouhých čtyřech létech si užíváme slast z domácího vítězství v pohárech UEFY. K nezaplacení!

Jak už jsem ovšem výše uvedl, ke štěstí máme ještě daleko. I hráči Panathinaikosu chtějí poslouchat na svém stadiónu znělku Ligy mistrů. Bude se hrát v Athénách nebo na Letné? To uvidíme během příštích týdnů. Nyní nás o víkendu čeká další ligový boj, tentokrát v nedalekém Kladně. Přijďte i vy Spartičku v důležitém boji podpořit!

AC Sparta Praha - Sheriff Tiraspol 2:0 (1:0)

Branky: 45. Voříšek, 49. Slepička

Rozhodčí: Schörgenhofer - Bereuter, Strudel
ŽK: Kulič - Mamah, Kučuk
ČK: Kučuk
Diváci: 11 479

Sestava Sparty: Kozáčik - Voříšek, Řepka, Kučera, Kadlec - Kulič (65. Kolář), Kladrubský, Berger (84. Vacek), Hušek, Kušnír - Slepička (80. Holenda ). Trenér: Lavička

Sestava Sheriffu Tiraspol: Namaško - Da Costa, Tarkvišvili, Mamah, Arbanas - Balima, Jerochin (69. Fred), Rouamba (77. Nadson), Korněnkov - Pikuščak (51. Kučuk), Alexejev. Trenér: Kučuk