Bombito | 26.10.2008 07:51

Po dlouhé době bez vítězství bychom opět mohli slavit. Ale je co? Je! Tříbodová a třígólová výhra si malou oslavu zaslouží. Být v současné době sparťanem je hotový očistec. Pohled na ligovou tabulku, uštěpačné poznámky známých, zesměšňující maily a esemesky-to vše dohromady je zkouška ohněm. Po podvečerní výhře našich miláčků je přece jen trochu veseleji.Dnešní krásný podzimní den jsem nejen já sám, ale ještě mnoho dalších nadšenců prožili se Spartičkou. Dopolední představení naší rezervy na Strahově s kdysi slavnými otroky z Hradce Králové nám mnoho radosti neudělalo. Bezkrevný výkon mládežníků vyvrcholil hrubou chybou Tomáše Grigara a pohodlným gólem hostujícího hráče. Tak jako minulou neděli v Plzni, tak i dnes skóroval do naší sítě hráč Rezek. Být bratry, mohl bych napsat: Zřejmě dobrá rodina. ;-) Celou zbývající půlhodinu se jedenáctka v rudých dresech snaží o vyrovnávající branku, ovšem bez výsledku. Hradečtí v pohodě uhájili jednobrankové vítězství a naše myšlenky se pomalu ubíraly k hlavnímu menu dnešního dne, zápasu prvoligového týmu s 1.FK Příbram. Většina z 211 diváků druholigového klání se přesunula do našeho chrámu a očekávala úplně jiný výkon borců hájících naše barvy.

Je krátce po šestnácté hodině a prostory před stadiónem zejí prázdnotou. U pokladen ani noha. Asi je vyprodáno, zlehčuji situaci. Nakonec přišlo necelých šest tisícovek věrných. Společně s nastoupenými jedenáctkami mohou poblahopřát k osmdesátým narozeninám našeho bývalého hráče, pana Emila Svobody. Už jen ti největší pamětníci vědí, jak skvělou dvojici vytvořil s Arnoštem Pazderou. Za naší Spartu sehrál 316 zápasů a celkově vstřelil 92 ligových branek. Ať Vám to, pane Emile, běhá ještě hodně dlouho, na svých 80 vypadáte skvěle.

Oficiality jsou u konce, drama začíná. Spartička nastupuje v očekávané sestavě, bez zraněného Tomáše Řepky a bez dlouhána Došana. Jen nevím, zda-li to Pepa Chovanec prozradil hráčům. Celý první poločas létal jeden vysoký balón za druhým na polovinu hostů. A ti je celkem bez problémů odvraceli. Ani Kulda, ani Slípka neměli proti dobře skákajícím obráncům Příbrami šanci. Hra se odvíjí většinou mezi šestnáctkami, největší šanci první čtvrthodinky mají hosté. Naštěstí dělovka Mišuna trefuje Vácu, Bláža by byl bez šance. Naše ostrostřelce zastupuje Ondra Kůdela, ale jeho volej míří mimo tyče. Za pár okamžiků jsme se dočkali. Kulda dává do běhu Martinovi Zemanovi, toho obránce stáhne k zemi a následuje penalta. K míči se hrne Jirka Kláda, ale Kajo Kisel je rychlejší. Angličanem dává úvodní branku zápasu. A hned se dýchá lépe! Jenže zase ty nakopávané kopce. Jako by to po zemi bolelo! Chce se mi zakřičet: “Kluci, Došan sedí zabalený v dece na lavičce, hrajte to po zemi!“ Snad něco podobného gestikuluje Pepa na své svěřence od postranní čáry. Asi i on vidí, že naše hra nestojí za nic. A mohlo být hůř. Sudí Královec oceňuje záchrannou brzdu Petra Voříška pouze žlutou kartou. Dle mého názoru měl za stažení unikajícího Oliveiry tasit červenou! Netasil a tak můžeme pokračovat v plném počtu. A v podobném výkonu. Rychlý protiútok hostí, odebrání míče a lup s balónem do nebes. První poločas se chýlí ke konci, zahráváme roh. Nacvičený signál a blonďatá fanynka na protilehlé tribuně může mávat rudým dresem s číslem 15. Nevím, zda Kládovi tak věřila, nebo měla v kabelce připravenou celou sadu dresů našich borců. Do příštího zápasu to zjistím. ;-)

Poločasové občerstvení dnes určitě chutná o mnoho lépe než při minulých zápasech. Netuším, co říkal trenér Chovanec hráčům v kabině, ale v druhém poločase hrála Spartička fotbal, na který se místy dalo koukat. Nakopávané balóny zmizely, míč běhal po zemi a diváci začali tleskat. A protože dnes přijela úplně jiná Příbram než na kterou jsme byli léta zvyklí, hrála se docela slušná kopaná. Žádné filmování, žádné polehávání na trávníku, žádné dvouminutové výkopy mistra světa ve zdržování gólmana Pařízka. Nic z toho se dnes nekonalo, odvážným výkonem se prezentoval nováček z hornické Příbrami. Druhá půle začíná několika pološancemi našich hráčů, ale teprve únik K.Kisela po levé straně a dorážka Kamila Vacka do prázdné branky mění skóre zápasu. Vedeme 3:0 a je čas vyzkoušet formu Patrika Bergera. Musím uznat, že nejen mě příjemně překvapil. Nastoupil po delším zranění a předvedl asi nejlepší výkon po svém návratu do Sparty. Dalším zkoušeným se na závěrečnou pětiminutovku stal mladíček V.Kadlec. I on naznačil, že usilovnou a poctivou prací může proměnit zatím syrový nerost v diamant netušené krásy. Tak Václave, hodně zdraví, štěstí a hlavně hodně píle, abys mohl naplnit naše naděje do Tebe vkládané. I ta dnešní chvilka naznačila. Spálená šance Míry Slepičky po krásném uvolnění P.Bergerem nic nezměnila na zaslouženém potlesku prořídlých tribun. Diváci ocenili zlepšený výkon ve druhém poločase a především jejich bojovnost v celém utkání. Věřme, že je to světélko naděje v černé temnotě posledních dní.

Už tuto středu, při pohárovém utkání s Bohemians Praha, budeme mít možnost zjistit, nebyl-li to jen pouhopouhý záblesk. Přijďte se podívat, začínáme v 17,00 hod.

Sparta Praha - 1. FK Příbram 3:0 (2:0)

Branky: 24. Kisel z pen., 44. Kladrubský, 56. Vacek
Rozhodčí: Královec - Zlámal, Teuber
ŽK: Voříšek, Slepička, Kúdela (všichni Sparta)
Diváci: 5 824

Sestava Sparty: Blažek - Kúdela, Voříšek, Hušek, Krob - Kladrubský - Kulič (69. Holenda), Vacek, Kisel (57. Berger), Zeman (86. Kadlec) - Slepička. Trenér: Chovanec

Sestava Příbrami: Slavík - Plašil, Müller, Nohýnek, Pleško - Klesa, Costa (46. Borek), Tarczal, Mišun (64. Tomašák) - Huňa, De Oliveira (75. M. Štochl). Trenér: Morales

Bombito | 26.10.2008 07:51 Vstoupit do diskuze