Bombito | 24.05.2009 07:33

Dá se lépe prožít den, než se Spartičkou? Pro většinu z nás, skalních fanoušků našeho milovaného klubu, je odpověď jasná. Nedá! Nyní je čas objasnit matematický příklad z titulku. Sobota 23.května 2009 nabízí fanouškovi Sparty jedinečný program. Dopoledne druholigový zápas našeho béčka s SFC Opava, poté jsme sledovali cvrkot na tréninkovém hřišti, kde probíhaly akce Dne dětí Sparty a vrcholem bylo ligové klání našeho prvního týmu s mužstvem FK Baumit Jablonec.

Náš rezervní tým nemá ještě zajištěnu účast v dalším ročníku naší druhé nejvyšší soutěže. Hostí Slezany, kteří patřili mezi největší adepty na postup do Gambrinus ligy. Naši mládežníci i bez tří reprezentantů se od samého počátku pouští do silného soupeře bez bázně. Komorní atmosféru na Strahově ruší asi 80 příznivců Slezanu, kteří vyjeli podpořit své fotbalisty přes celou republiku. A snažili se urputně. Možná víc, než jejich miláčci. Prvních 20 minut je vyrovnaných, hraje se svižný fotbálek, není k poznání, že hraje adept postupu s týmem bojujícím o záchranu. Konečně přichází akce, nad kterou srdce fanouška zaplesá. Podaný na Třešňáka, Třešňák na Podaného, ten vystřelí a míč tečuje tyč tím správným směrem - do branky! Za pár minut minela opavské obrany, faul na našeho hráče a Kokoška z penalty zvyšuje na 2:0. Zahrozí i Slezané, ale trefit branku je velký problém. To mladíček Petr Putz v poloze ležícího střelce po trmě vrmě před brankou hostí dotlačí míč na místo určení. Vedeme 3:0, svítí sluníčko, pohodička. Ani krásná gólová střela hostujícího Wirtha těsně před poločasem nám náladu nekazí. Branka do šatny povzbudila hosty k náporu. Po hodině hry snižují po chybách v naší obraně na 2:3 a začíná se prakticky znovu. Opavští cítí svou šanci a přitvrzují. Další minuty jsou rozkouskovány častým ošetřováním hráčů. Těsně před závěrečným hvizdem rozhodčího přichází nejhezčí okamžik zápasu. Čerstvý habán Honza Kadlec uteče dvěma bekům podél čáry, vběhne do vápna a předloží na zlatém podnosu balón Robertu Kokoškovi. Ten krásnou střelou z kruhu vápna trefí břevno a od něj se míč odrazí do sítě. Nádherný fotbalový okamžik. Druhá liga je naše i pro nastávající sezónu. A tomu odpovídala i radost hráčů při pozápasové děkovačce.

Nechci nijak snižovat snahu a umění našich mladíků, dnes podali velice slušný výkon, ale stále musí na sobě tvrdě pracovat. Zároveň nechci vytvářet iluzi, že mohou v nejbližší době zachrańovat A tým. To také není pravda. Možná dva, tři by měli dostat šanci nakouknout do prvního mužstva, ale bez další tvrdé práce tam mnoho šancí mít nebudou. Makat, makat, makat! To je rada pro ně!

Rychlý oběd, ještě rychlejší přesun na Letnou, kde probíhá Sparťanský den dětí spojený s autogramiádou několika hráčů. S potěšením mohu konstatovat, že tito borci přistoupili k akci s tím největším pochopením a vyšli fanouškům vstříc! Až jsem se nestačil divit! ;-)

Patnáctá hodina se rychle blíží, je třeba se přesunou na místo děje, kde se bude bojovat o veledůležité ligové body. Jablonec určitě není z těch, kteří by nám dali něco zadarmo. To jsme zjistili v poslední době již několikrát. A dnes ty body potřebujeme obzvlášť.

Hráči i diváci sledují poděkování Sparty předsedovi Fanklubu Sparty panu J.Obdržalovi a úspěšnému trenérovi našich nejmenších, panu J.Rumlovi.

V naší sestavě se překvapivě neobjevuje zraněný Juraj Kucka, naopak nastupuje uzdravený Vašek Kadlec. Je správné, že Sparta nepodlehla tlaku ČMFS a neumožnila jeho účast v třetí reprezentační jedenáctce. To by se mohlo brzy stát, že by tento hráč reprezentoval od týmu U 17 všechny další věkové kategorie až do týmu veteránů. Uznávám, že reprezentovat svou zemi je ctí, ale nic se nesmí přehánět.

V obraně vedle SuperToma nastupuje Tomáš Huber, roli defenzivního štíta přebírá Roman Hubník a vypořádá se s ní se ctí. Od samého začátku naši hráči provětrávají obranu Jablonce. Jak Vašík Kadlec, tak i Bony Wilfried ohrožují Špiťáka v brance hostí. Ovšem první tutovku likviduje Bláža. Hlavička Lafaty smrděla gólem. Za prvních dvacet minut to mohlo být i 2:2, ale prvním štastným střelcem je Patrik Berger. Opře se levačkou do balónu z dobrých 20 metrů a ten se zastaví až v síti. Výstavní trefa! Hra je již pevně v naší režii, hosté se jen brání. Konečně přichází pojišťovací branka. Manuel Pamič se trefuje po zemi k tyči téměř ze stejného místa, odkud střelil náš kapitán první branku. Také závěrečné minuty první půle patří nám. Konečně hrajeme fotbal na který se dá dívat s radostí. A diváci to oceňují. Na Letné panuje příjemná nálada okořeněná nejen dobrým fotbalem, ale i krásným slunečným počasím. Prostě idylka. Vlastně jeden kaz je vidět. Vlastně slyšet! Naši kotelníci, patrně na protest, začnou „judovat“! Nevím, co za tímto stojí a ani to nehodlám zjišťovat, ale odpověď jim dávají ostatní diváci – svým pískotem! A já osobně s tou většinou souhlasím! Sám nemám Slávii rád, dokonce můžu tvrdit, že ji bytostně nesnáším a nepřeji jí nic dobrého, ale zároveň neudělám nic, co by poškozovalo Spartu. A toto skandování Spartu poškozuje. Bohužel, doba je taková a veřejné mínění i zákony této země stojí jasně proti takovému jednání. NÁŠ SVĚT NEZNIČÍTE stálo na jednom z dnešních plakátů. To je možné. Je ovšem pravděpodobné, že vy ničíte náš svět. A v tom svém se uzavíráte! A možná v něm budete brzy sami! Protestovat proti nenáviděnému klubu se dá i jinak. Tak o tom přemýšlejte! Jde především o vás!

Ani začátek druhého poločasu nic nenaznačuje, že budeme dohrávat utkání s velkými obavami o výsledek. Hosté se sice častěji osmělují a vydávají se ztéci naší branku, ale po necelé čtvrthodině hry střílí Váca třetí branku. A opět střelou z dálky. Asi dobře poslouchal rady trenéra M.Haška při středečním setkání s fanoušky. 3:0 a schyluje se k exhibici. Naši radost však za dalších pět minut kazí L.Loučka. Na jeho střelu je Bláža krátký. Za dalších 10 minut je ještě hůře. Hamouz projde s míčem po levé straně vápnem jako Maradona, naši obránci ztvrdnou jako Vízkova játra a střídající Vukovič dává do prázdné branky na 3:2. A nervy jsou tady! Následuje několik střídání na obou stranách a šance Kadlece, Holendy a hostujícího Vukoviče. Naštěstí se již nic podstatného nestane a my slavíme zasloužené vítězství. Zejména za úvodní hodinu utkání si ho plně zasloužíme. To jsme hráli skutečně dobře. Ta závěrečná půlhodinka byl především boj po našem nepochopitelném útlumu po první jablonecké brance. Nakonec vše dopadlo dobře a my stále bojujeme o konečné druhé místo v letošní Gambrinus lize.

Závěrečný účet dnešního dne je pozitivní. Celý den jsem strávil se Spartou, viděl jsem naše dvě vítězství a sedm krásných branek v sítích soupeřových brankářů. Oba zápasy byly podobné. Vždy jsme vedli 3:0 a pokaždé jsme udělali z jasných zápasů veliké drama se šťastným koncem. To vše za krásného slunečného počasí v přítomnosti příjemných lidí. Co dál si přát? Více takových sobot! Snad ta příští bude podobná. Přijďte i vy podpořit Spartu v posledním jarním soutěžním utkání v Mladé Boleslavi. Půjde o hodně!

AC Sparta Praha - FK Baumit Jablonec 3:2 (2:0)
Branky: 21. Berger, 39. Pamič, 57. Vacek - 61. Loučka, 70. Vukovič.
Rozhodčí: Jílek - Vysloužil, Drastík.
Diváci: 7402.

Sestavy:

Sparta: Blažek - Kušnír, Huber, Řepka, Pamič - Vacek (90. Kulič), Hubník, Berger, Zeman (76. Žofčák) - Wilfried (69. Holenda), Kadlec. Trenér: Chovanec.

Jablonec: Špit - Krejčí (90. Černý), Pavlík, Zábojník, Hamouz - Michálek (76. Farkaš), Valenta (60. Vukovič), Loučka, Eliáš, Hloušek - Lafata. Trenér: Komňacký.

Bombito | 24.05.2009 07:33 Vstoupit do diskuze