Marťas007 | 05.08.2009 08:33

Psalo se 28. 7. 2009 Sparta překročila svůj vlastní stín a na svém stadionu udolala osmifinalistu Ligy mistrů na svém stadionu 3:1! Tento výsledek i předvedená hra dávala nemalé šance v boji o celkový postup z tohoto dvojduelu. Celá řecká fotbalová veřejnost se podivovala nad slabým výkonem svých "reprezentantů" a zároveň byla překvapena bojovnou, týmovou a dokonale strategicky promyšlenou hrou týmu z Letné. Hrou, která celý stadion přivedla do "extáze"! Nebyl tedy důvod myslet si, že by Sparta měla do Řecka odjíždět s jinýma myšlenkama než s těma postupovýma! Sparta přece nemá co ztratit!

První rána však přišla už před samotným zápasem! Zranění největší opory zadních řad, kapitána Tomáše Řepky! Fotbalový Bůh zřejmě tomuto chtěl, jinak si neštastné zranění v posledních vteřinách zápasu proti Bohemians 1905 nedovedu vysvětlit. Otázka zněla jasně. Dovede mladý Rakušan Niklas Hoheneder dostatečně nahradit "SuperToma"? Herně určitě nezklamal, ale chyběla tam ta 100% jistota v obranné řadě, kterou Tomáš Spartě dodává. Prostě chyběl ten, co tomu velí.

Sparta nastoupila v rozestavení 4-5-1, dalo se očekávat, že se bude jednat především o bránění náskoku z domácího utkání a pokusy o rychlé brejky. Samotné utkání začalo celkem v poklidu. Panathinaikos si sice vytvořil mírný tlak, ale k výraznému ohrožení branky to nevedlo. První vážnější ohrožení branky si připsal Cissé, kterému však ve skorování zabránil skvělým reflexem golman Blažek. Předcházela tomu ale chyba Pamiče, který nedostatečně odhadl let míče, nedoskočil ho a nechal ho doletět až k uplně volnému Francouzovi. Postupem času se osmělila i Sparta, když se dostala několikrát do přečíslení a vinou nedostatečné vůle po zakončení z toho nedokázala vytěžit více. Vrcholem sparťanského snažení byla pumelice z kopaček Patrika Bergera, která proletěla jen pár centimetrů od levé tyče Galinovičovy brány. Celý první poločas fungovala taktika se zhuštěným středem dokonale. Teda, skoro celý první poločas. Ve 44. minutě se ke standardní situaci, která byla nutno podotknout naprosto zbytečná, postavil Leto a na jeho centr vyskočil nejvýše stoper Sarriegi a lehkou tečí nasměroval míč do branky. 1:0. Tohoto se celá sparťanská veřejnost nejspíše obávala. Hlavně nedostat v prvnim poločase gól, slýchával sem ze všech stran.

Druhý poločas začal zcela očekávaným náporem řecké mašiny. První gól je zcela očekávaně nakopnul tak, že se jejich tlak mnohonásobně vystupňoval a vygradoval druhou brankou. Nutno podotknout, že tady selhala celá obranná řada. Být tam Tomáš, troufam si tvrdit, že tento gól nepadnul. 2:0. Poté nastal moment, který mi ještě dlouho bude vrtat hlavou. V 59. minutě odchází ze hřiště aktivní Martin Zeman a jako náhrada přichází 17letý mladíček Václav Kadlec. Vůbec nepochybuju o jeho talentu, ale nasadit do takového zápasu takto mladého hráče, který zatím nemá takovou fotbalovou kvalitu, aby se prosadil proti zkušeným bekům z řecké metropole? Průběh jeho působení na hřišti moje obavy bohužel jenom potvrdil. Na Sparťanech bylo vidět, jak moc chtějí vstřelit postupový gól. Bohužel proti nim stál plně soustředěný soupeř s prvotřídní fotbalovou kvalitou. Že trpělivost růže přináší se přesvědčil Ondra Kušnír, když se prosadil k hlavičce uvnitř pokutového území. Bohužel zamířil jen do středu brány, kde stál připravený golman Galinovič. 100% golová šance to však nebyla. Té jsme se dočkali v minutě 88., kdy Niki Hoheneder hlavou uvolnil Luboše Kaloudu a ten najednou stál sám před brankářem Galinovičem. Bohužel zazmatkoval a poslal balon mimo tři tyče. Z protiutoku udeřili Řekové potřetí, ač neprávem. Blažek, ležící na zemi, držel balon pevně v rukou a Salpingidis mu jej vykopl a polal balon do prázdné brány. 3:0. Ani tento gól však nezaručoval definitivní konec nadějím. V nastavení se do balonu z dálky opřel Ondra Kušnír a golman stěží vyrazil jen na roh, který byl také posledním okamžikem v zápase.

Nechci tu polemizovat nad výkony jednotlivých hráčů. Myslim, že uplně každý ze sebe vydal 100% maximum a to je pro mě mnohem důležitější zjištění než to, že jsme nepostoupili. Holt, vyřazovací způsob je specifický v tom, že štěstí může mít jen jeden tým. Taktika byla nastavena dobře, bohužel se však nepočítalo s nešťastným prvním gólem. Nakonec všechno mohlo dopadnout úplně jinak. Pozitivním faktem je, že cesta Evropou ještě nekončí. Čeká nás ještě předkolo Evropské ligy a já sem přesvědčenej, že kluci do toho daj uplně všechno, aby se postoupilo. Stejně jako tomu bylo před týdnem i dnes!

Už ted se těším na výjezd do Příbrami a doufám, že společně s Váma poženu ty naše miláčky za prvním ligovým vítězstvím v této sezoně. A proto, AT ŽIJE SPARTA! VŠICHNI V RUDÉM!