Bombito | 06.10.2009 11:59

Celá dlouhá léta se sparťanští fanoušci posmívali sešívancům pokřikem „VĚČNĚ DRUHÝ! VĚČNĚ DRUHÝ! VĚČNĚ DRUHÝ!!“ Pokřik charakterizoval postavení Sparty a Slávie v ligové tabulce. Od dnešního dne můžeme na naše hráče volat „VĚČNĚ PRVNÍ! VĚČNĚ PRVNÍ! VĚČNĚ PRVNÍ!“
Jsme prvními, kdo v naší Gambrinus lize dobyl nový Eden. A toto prvenství nám už nikdo neodpáře. Spravedlivé je dodat, že nejsme historicky úplně prvním plenitelem tohoto doupěte. Na mezinárodní scéně tu sešívanci prohráli co mohli a v našem národním poháru zde dokázalo zvítězit i Slovácko. Ale v lize jsme první! Věčně první!

Od samotného rána nemyslím na nic jiného. Jak dopadneme v Edenu? Budu muset další půlrok poslouchat posměšky od slávistů? Chodím od ničeho k ničemu, žaludek svírá nervozita. Konečně nastává čas vyrazit. Náladu mě zvedá prodavač novin na Kačerově. Oblečený v rudém dresu, stánek zahalen sparťanskou vlajkou. První jiskra dobré nálady. 15,00 hodin a Náměstí Míru zeje prázdnotou. Sem tam pár Sparťanů, ale s pochodem do Edenu to nevypadá dobře. Nakonec se sejdou necelé tři stovky věrných a za silného policejního dohledu a podobně silného zájmu médií se vyráží na cestu.

Fanoušci zpívají, slyšet jsou tradiční chorály a pokřiky a mezi nimi i jeden, který mě nějak nesedí: „Vládci Prahy!“ To v této chvíli určitě nejsme. Jinak pochod proběhl naprosto bez problému až do Edenu.

Pár minut před výkopem je stadión poloprázdný. Tak my už nedokážeme naplnit stadión ani při nejslavnějším derby. Nakonec je téměř plno, přišlo 19 370 diváků. Slavnostní výkop provede v Rakousku žijící pan Josef Kadraba, bývalý hráč Sparty i Slávie. A také nositel stříbrné medaile z MS v Chile 1962.

Od samého začátku mají domácí navrch. My se sotva dostáváme přes půlící čáru. V obraně však hrajeme velice spolehlivě, ani domácí žádné šance nemají. Oba brankáři jsou téměř bez práce. Takřka jedinou zajímavostí jsou souboje provokujícího Šenkeříka s Tomášem Řepkou. Je evidentní, že domácí útočník nastoupil s jediným úkolem. Vyprovokovat našeho kapitána k faulu nebo k nějaké nepřípustné reakci. Tom však celé utkání zvládl na jedničku s hvězdičkou. Sudí Jech připouští poměrně tvrdou hru a tribuny si velice často zabouří. Pomalu končí první půlhodina, když poprvé uhodí. Po Kaloudově centru O.Kušnír donutí čaroděje ke kouzelnému zákroku, míč se však odráží k volnému Bonymu a ten nohejbalovou smečí pravačkou zavěsí. Góóóóóóóóóóóóóóóól. Čtvrtina stadiónu jásá, zbytek ztichne. Ale jen na chvilku. Jak je naší nedobrou tradicí, po našem gólu gentlemansky nabídneme soupeři možnost k vyrovnání. Šenky však branku mine! Chvilku před odchodem do kabin má gól na své hlavě Denis Kovba, ale ani on branku netrefí. A tak po první půli vedeme 1:0. Hanbu našim barvám neudělají ani naši žáčci, kteří v přestávkovém derby porazí domácí tým 1:0.

Do druhého poločasu posilujeme obrannou řadu. D.Kovbu střídá Niki Heheneder a nevedl si špatně. Asi od něj nemůžeme čekat technická kouzla, ale bojoval jako lev a neuhnul z jediného souboje. A právě od toho tam byl. Domácí mají optickou převahu, ale to je tak všechno. Centrované míče s přehledem sbírají Tom s Romanem, jen škoda, že záloha je nestačí zpracovávat a držet balón na našich kopačkách. A následuje další vysoký centr……. . Ve 20.minutě fauluje L.Hušek Černého a následuje přímý kop domácích. Belaid nádherně trefuje břevno, následnou trmu vrmu před Blážou řeší naši obránci. Uff! Domácí již hrají vabank, tlačí se před naší branku, ale šance nepřicházejí. Naše obrana pracuje perfektně. Několikrát se dostáváme do brejku, pojišťující branka však nepřichází. Tlak Slávie je nejen drtivý, ale i bezzubý. Věčná škoda, že naši záložníci nedostávají přesnější přihrávky. Když už se tak stane, mohlo být rozhodnuto. Vašík Kadleců však trefil jen boční síť. Sešívanci ze zoufalství zkoušejí střelbu z dálky, ale ohrožují jen vlastní fanoušky. V závěru nervózního zápasu je trenér Chovanec vykázán na tribunu, šance zahazují L.Hušek a Saša Prudnikov, kýžený druhý gól nepřišel. Ale kýžený poslední hvizd sudího Jecha ano a tak mohou začít sparťanské oslavy. Tak jsme se po několika posledních porážkách konečně dočkali. A ten pokřik „VLÁDCI PRAHY!“ si můžeme s klidem a hlavně oprávněně zakřičet. A i na to oblíbené „VĚČNĚ DRUHÝ!“ dojde! Hurááááá! ;-))

Sparťanští hráči se dějí o svou obrovskou radost se svými fanoušky, domácí kašpárci si zahrají své divadélko před svým kotlem! Během pár dní další domácí porážka, stroj na vítězství se zasekl. A to je dobře! Koho teď odvolá trenér tisíciletí? Prezidenta Klause? Nebo dojde na někoho jiného? Poslechni svého kapitána! ;-)))

Ještě o jedné věci se zmíním. O neuvěřitelné zhovadilosti červenobílé lůzy. Jinak ten spolek debilů, urážející celý zápas Tomáše Řepku a potažmo celou Spartu, nemohu nazvat. To ti naši kotelníci, které dost často za jejich chování kritizuji, jsou proti těmto šmejdům beránci! A musím smeknout před Tomášem Řepkou, jak to celé utkání zvládl! Tome, to bylo super! Jen tak dál!

Nebudu tvrdit, že jsme předvedli nějaký zázračný výkon. Hráli jsme přesně to, co vedlo k vítězství. Velice dobře takticky odehraný zápas, vždyť domácí měli za celý zápas jednu, maximálně dvě šance. Nechávali jsme je hrát, ale bez ohrožení naší branky. A gól jsme dali my! Takže máme právo se radovat z vítězství! Na krásu se v takovém zápase nehraje, historie se bude ptát jen na výsledek. A ten hovoří jasně. 270. derby Slávia-Sparta 0:1.

SK Slavia Praha - AC Sparta Praha 0:1 ( 0:1 )

Branka: 28. Wilfried
Rozhodčí: Jech - Filípek, Mencl
ŽK: Šmicer - V. Kadlec, Hoheneder, Holenda, Kušnír
Diváci: 19 370.

zSK Slavia Praha: Vaniak - Krajčík, Suchý, Vomáčka, Hubáček - M. Černý (79. Vlček), Vasiljevič (75. Šmicer), Ragued, Hloušek - Belaid (75. Grajciar) - Šenkeřík

AC Sparta Praha: Blažek - Kušnír, R. Hubník, Řepka, Pamič - Vacek, Hušek, Kovba (46. Hoheneder), Kalouda - V. Kadlec (82. Holenda), Wilfried (90. Prudnikov)

Bombito | 06.10.2009 11:59 Vstoupit do diskuze