Jumbo1 | 24.04.2010 22:43

Znalci rockové muziky možná při pohledu na nadpis tohoto článku nasadí udivený výraz. Podobný název totiž znají. Ano, název tohoto článku jsem si vypůjčil (a trochu ho parafrázoval) od známé australské rockové kapely AC/DC. Jedna jejich píseň se jmenuje I‘ve got the six, tedy česky Měl jsem jich šest. Ovšem zatímco v textu písně se jistý muž se chlubí, že za jednu noc měl (v posteli) šest žen, hráči Sparty se rozhodně nemohou moc chlubit tím, že za celý fotbalový zápas proti kapřím Bohemians nabídli fanouškům pouze šest zajímavých situací. Tedy aspoň já jsem jich víc neviděl. Ale pěkně popořádku. Nejprve se pozastavuji nad tím, že novinky.cz uvádějí v brance Sparty Jaromíra Blažka, ale zřejmě se jim vloudil do reportáže tiskařský šotek, stane se. Pak začínám psát nejen o zápase, ale o celém tom sobotním odpoledni, které bylo docela vyvedené, a já jsem se bavil celkem dobře.

S některými fanoušky se scházíme už krátce po obědě před stadionem, abychom pomohli s nahráváním chorálů, které vyhlásili společně Sparta Forever a Ultras. Moc lidí nepřišlo, ale o to víc je možná potěšilo překvapení přichystané pro příchozí. Tomáš Řepka totiž věnoval sudy piva, které dostal jako vítěz ankety Osobnost ligy, na Letnou, a fanoušci si čekání na nahrávání zpříjemňují konzumací jednoho takového sudu. Tome Řepko, děkujeme! Po zhruba hodince popíjení a klábosení následuje nahrání některých chorálů, odchod na krátkou pauzu do restauračního zařízení a opět návrat na stadion, tentokrát za účelem shlédnutí zápasu.

Před zápasem jsou krom již tradičních šál a hymny prezentovány opět vlajky jednotlivých fanouškovských skupin. Je to podle mého názoru výborný počin, který doufám zdomácní. Co může být krásnějšího, než vlajky sparťanů na ploše před zápasem. Po sestavách, vlajkách a hymně přivádí sudí Matějek obě jedenáctky na hřiště a vlastní zápas může začít. Vzhledem k tomu, že hraje první s posledním, hodně lidí očekává jasnou výhru Sparty a pěkných pár gólů do sítě soupeře, ale jak se později ukáže, realita se značně lišila.

V úvodu zápasu jsem se zmínil o tom, že jsem viděl v zápase šest zajímavých situací. Sparta měla sice celý zápas převahu, ostatně Bohemians byli zcela bezradní, ale převaha končila u vápna. Zakončení, pokud vůbec nějaké bylo, buď vázlo, nebo bylo nepřesné. První zajímavá situace nastala hned v sedmé minutě hry, kdy Erich Brabec dopravil míč hlavou za brankáře Bohemians. Rozhodčí ovšem viděli ofsajd a gól neuznali. Nebudu hodnotit, zda ofsajd skutečně byl, či nikoli. Sudí ho odmávali a odpískali a tím bylo dáno, že gól platit nebude. Dále stojí za zmínku střílený centr, který brankář soupeře vyrazil nad břevno jen s vypětím všech sil, a gólová hlavička Tomáše Řepky, kterou ale rovněž brankář kryl. To bylo v první půli vše, co se týče zajímavých momentů. Do kabin se tedy šlo za bezbrankového stavu a se značně rozpačitým pocitem, a to hlavně mezi fanoušky.

Na začátku druhé půle si všichni sparťané (hráči i fanoušci) mohli alespoň částečně oddechnout. Bony Wilfried o přestávce přezouval kopačky, zřejmě nazul nějaké nahrávačské. V 50. minutě totiž krásně vysunul Kadlece, který utekl dvěma soupeřům, dokázal proti brankáři zachovat klid, a vsítil, z pohledu Sparty ten kýžený, gól - 1:0 (čtvrtá zajímavá situace, a ta nejdůležitější). Bylo tak nějak jasné, že Bohemians ve vší své bezradnosti gól snad ani vstřelit nechtějí, takže se de facto druhý poločas pouze dohrával s občasnými náznaky šancí ze strany Sparty. Dokonce padl ještě jeden gól, který ale opět nebyl pro ofsajd uznán (další zajímavá situace, docela rád bych viděl opakovaný záběr). Sparťané ukázali divákům i to, co vše se dá nedat, když Wilfried i Sionko během jedné akce dokázali trefit břevno soupeřovy (prázdné) branky. Gólman by neměl šanci, ale díky vychýlené mušce našich střelců gól nedostal. To byla poslední zajímavost zápasu. Sudí nastavil pouze jednu minutu, víc ani nebylo třeba. Sparta uhájila hubené vítězství. Před zápasem na Bazalech rozhodně Baník mít strach asi nebude, na druhou stranu, v honbě za titulem se počítají hlavně body, a ty má Sparta z dnešního zápasu všechny tři.

Po závěrečné děkovačce, doprovázené zpěvem Sparta Praha šampion, se fanoušci v klidu rozcházejí domů, či do hospod doprobrat zápas. Příští týden zajíždí Sparta do Ostravy, půjde o zápas, který dost možná bude rozhodovat o ligovém titulu. Kdo může, ať naše hráče jede do Ostravy povzbudit. V letošní sezoně výkon našich hráčů roste s kvalitou soupeře, takže se možná nějaký ten bodík přívézt podaří. Já bych si moc rád po posledním zápase sezony na Letné zakřičel při předávání mistrovského poháru onen pokřik Sparta Praha šampion! A hráči mají jedinečnou šanci se na Bazalech přiblížit titulu. Vzpomínám si v této souvislosti na jeden starší chorál: „Dresy bílý jak špinavej sníh, to je ten váš zku*venej Baník, a proto my dnes na Bazaly jdem, všem Chacharům hlavy uřežem“. Samozřejmě, řezání hlav jistě není cílem fotbalového utkání, v tom chorálu je to jistě myšleno v nadsázce, ale tři body by hráči Sparty přivézt mohli, ne? A proto, bratři: Ať žije Sparta!