Ludva | 19.09.2010 13:14

Po dvou sparťanských slečnách si v této rubrice představíme zase zástupce sparťanů, tentokráte se nechal vyzpovídat člen fanklubu Sparty z Poličky - Stanislav Bartoš. Je to opravdu zapálený fanatik a v rozhovoru se můžete dozvědět např. kde je jeho místo na stadionu, jak to vůbec funguje v Poličce s rozdělením sil mezi fanoušky Sparty, slavie a klokanů nebo jak se v poslední době tato odnož fanklubu prezentuje vlastními suvenýry. Po bezkonkurenčních Lovosicích tak je jasné, že i ostatní buňky sparťanské "vesnické" (pozn. mimopražské:) obce jsou aktivní a znovu ožívají a je dobře, že každý zápas se na ně Spartička může spolehnout. I fandové z Poličky dělají dobré jméno Spartě za hranicemi našeho hlavního města.

Ahoj, vítej při rozhovoru pro Sparta Forever. Začneme hned na tělo, odkud jsi a jak jsi se dostal ke Spartě?

Pocházím z Poličky a Sparťanem jsem od malička. Ke Spartě mně přivedl můj táta a jsem mu za to nesmírně vděčný. V létě jsme jezdili k tetě na Žižkov a v té době jsme chodili s tátou na tehdejší Interpohár. Vzpomínám si,že v jednom zápase dal krásný gó Honza Berger, který byl tenkrát tuším oceněn brankou roku. Velkým zážitkem byl pro mně zápas PMEZ v roce 1985 s Barcelonou.

Jak se vůbec daří prosazovat sparťanství v Poličce? Je tam i slávistická "buňka" nebo snad nějaké větší zastoupení jiného prvoligového klubu?

V Poličce je Sparťanů většina a díky Fan clubu jsme dobře organizovaní. Slávistů se tady taky pár najde, ale jsou neškodní, spíš mě znepokojuje, že se u nás přemnožili Klokani, ke kterým po známých okolnostech z roku 1975 nechovám sympatie.

Co místní fotbalisti? Jakou hrají soutěž a navštěvujete společně s ostatními sparťany jejich zápasy? Našel by se tam nějaký talent pro Letnou?

Naše áčko hraje Krajský přebor, ale na jejich zápasy se moc nedostanu, takže nemám přehled. Jednoho hráče ve vrcholovém fotbale Polička má. Jedná se o Jardu Dittricha, který působil v Liberci, Ml.Boleslavi a loni na Střížkově, letos hraje druhou ligu za Sokolov.

Jak se dopravujete na Letnou a jezdíte i na venkovní zápasy Sparty?

Na zápasy na které hradí dopravu Sparta jezdíme autobusem,jinak autama. Na venkovní zápasy se většinou vydáváme do Hradce Králové, Brna nebo Olomouce.

Kolik má poličský fanklub Sparty členů? A kolik z nich je aktivních?

V současnosti má FCS Polička 74.členů a jejich aktivita by mohla být vyšší, je na čem pracovat.

Máte nějaké svoje fanouškovské suvenýry jako šály, vlajky, samolepky, trička?

Ve spolupráci se Sparta Forever máme svojí verzi šály Dvanáctým hráčem jsme my, velkou vlajku FCS Polička ,která je k vidění před zápasy na ploše a novou vlajku na tribunu. Nedávno jsme představili nová trička a 2 druhy samolepek.

Pořádáte nějaké sparťanské akce v Poličce jako setkání, turnaje, zábavy atd.?

Letos v srpnu jsme pořádali turnaj poboček FCS v malé kopané, který se kromě počasí velice vydařil. Dále bysme chtěli uspořádat besedu s představiteli Sparty.

Kde je vaše místo jako fanklubu na stadionu na Spartě?

Naše místo na Spartě je jako u ostatních Fan clubů v sektoru H 26.

Fandíte pořádně stylem "Ku.va fandim" nebo jste spíše usedlejší fanoušci co otevřou pusu akorát když si o přestávce koupíte klobásu?:)

Myslím, že v našem sektoru se fandění každým zápasem zlepšuje, je vidět, že aktivita 12.hráčem jsme my nese své ovoce.

Jak si spokojen s úrovní návštěvy Letné? Co ti tam chybí?

Návštěvy na Letné by měly být vyšší, ale bohužel se u nás asi hned tak nedočkáme toho co je běžné na západě, že fanoušek jde především na svůj klub bez ohledu na to s kým se hraje ,kdy se hraje, jestli prší nebo je zápas v TV. Dále si myslím, že by měl být početnější kotel, při některých zápasech je to slabota.

Kdy jsi poprvé přišel na web www.spartaforever.cz a jak ho hodnotíš? Co bys na něm změnil a s čím jsi spokojen?

Na web SF chodím už asi 5 let a nedám na něj dopustit, myslím že se jedná o nejlepší fanouškovské stránky u nás. Tím je řečeno vše, nemám co dodat.

Kolik suvenýrů Sparty vlastníš?

Tak asi jako každý správný fanda mám dres, šálu a kšiltovku, dále s tátou pokračujeme ve sbírání vlaječek Sparty a lístků ze zápasů ACS.

Hrál jsi sám aktivně fotbal?

Fotbal jsem aktivně hrál, nejvyšší soutěží byl v mém případě Krajský přebor. Dále jsem hrál 8 let extraligu hokejbalu v dresu Komety Polička.

Čemu se kromě fandění věnuješ?

Kvůli pracovnímu vytížení už na moc věcí čas nezbývá, takže rodina a kamarádi nebo spíš kamarádi a pak rodina:)

Kdo je tvým oblíbencem v dresu Sparty a koho by jsi naopak nejraději viděl mimo základní jedenáctku?

Oblíbencem jednoznačně SUPERTOM Řepka i když má svoje mouchy, ale je svůj a tak to má být. Na druhou stranu v současné formě na Spartu nestačí N. Hoheneder.

Pokud bys měl na lavičku Sparty dosadit jednoho ze dvou trenérů, kdo by to byl? Straka nebo Hřebík?:)

Tak tady není absolutně co řešit, jasná volba FRANZ STRAKA, doufám že splní svůj slib - Já se vrátím!

Myslíš, že oficiální fanklub Sparty funguje jak má?

Myslím že jo a předseda FCS pan Obdržal je mužem na svém místě, pro Spartu odvádí spoustu práce.

Navštívil jsi zápas nějaký zahraniční ligy? Případně máš nějaký zahraniční oblíbený klub?

Zatím ne, ale rád bych viděl na vlastní oči anglickou Premier league a v akci mužstvo Arsenal Londýn, kterému držím palce.

Byl jsi na zápase s Palermem? Jaké vidíš šance Sparty v Evropské lize?

Na zápase jsem samozřejmě nechyběl a 3 body jsou super, ale cesta za postupem ze skupiny bude ještě náročná. Musíme držet všichni při sobě a dát do toho všechno jak na hřišti tak v hledišti, v tom případě vidím postup jako reálný.

Jaký máš názor na choreografie, pyrotechniku a podobné fanouškovské aktivity?

Choreo a pyrotechnika jednoznačně patří na stadiony, atmosféře to jednoznačně pomáhá a zážitek ze zápasu je daleko intenzivnější.

Díky za rozhovor! SPARTA FOREVER!

Ludva | 19.09.2010 13:14 Vstoupit do diskuze
9