Ludva | 14.10.2010 10:27

Jako další fanoušek týdne se představuje Svatopluk Kunert, předseda pobočky Fanclubu Sparta Lovosice. Od pohledu ho jistě budete znát vy, kteří pravidelně navštěvujete zápasy Sparty, protože tento oddaný fanda nechybí skoro na žádném zápase Spartičky. O tom jak to funguje u nich v Lovosicích, jaké kuriózní zážitky zažil se Spartou nebo jaký je jeho názor na atmosféru na stadionu a věci, které k ní patří jako choreo nebo pyro, se můžete dočíst v článku. Sváťa má dokonce čas i na mimosparťanské aktivity, ale že ho není mnoho prozradí také jedna z odpovědí. Děkujeme za rozhovor a po dvou mimopražských fandech středního věku opět příště třeba zavítáme do jiné neméně zajímavé sorty sparťanů:)


Ahoj, vítej při rozhovoru pro fanouškovský web Sparta Forever. Odkud pocházíš a proč právě Sparta?

Narodil jsem se v Litoměřicích a od svých 6 let žiju v Lovosicích.Sparťanem jsem od malička.Můj otec je taky sparťan, takže tam nebylo co řešit. Jsem za to rád, protože být například jen „severočech“ nebo „ věčně druhý“...no to je hrozná představa. Sparta mi přirostla hodně k srdci a jak říkám, to se nedá naučit být sparťanem, to musíte mít v sobě.

Máš ve svém okolí nebo nedejbože rodině nějaké slávisty? Jak si dokážeš doma prosadit fotbal, abys nebyl mrtvej Homolka?

Pár slávistů v mém okolí je, dokonce i v příbuzenstvu. Ale to jsou většinou jenom ti „gaučáci „ co moc nejezdí, no a ty já moc jako fandy neberu, takže to nějak ani neřeším.
Manželka ,ta si mě brala se Spartou, takže tam je to v pohodě. Všichni kolem mě vědí co to znamená ,když hraje Sparta a proto veškeré rodinné akce ,dovolené ,oslavy apod. se plánují podle zápasů Sparty.

Hrál jsi aktivně fotbal? Na jakém postu?

Fotbal jsem hrál jen rekreačně a měl jsem ho jako doplňkový sport k hokeji ,který jsem hrál aktivně třicet let.

Čemu se kromě fandění věnuješ? Nebo na nic jinýho není čas?

No snažím se věnovat alespoň co to jde rodině. Občas se odreaguji i prací na zahradě.
Ono to opravdu někdy vypadá, že na nic jinýho není čas. Mám permici jak fotbalovou tak i hokejovou, a když se to sejde v jednom týdnu 2x fotbal, 2x hokej a k tomu například nějaké to setkání s hráčema....Tak to občas i slýchám doma, že už bych se mohl pomalu do tý Prahy odstěhovat.

Lovosice jsou brány jako sparťanská bašta? Jsou tam vůbec nějací slávisti nebo zástupci jiných klubů?

Tak já bych to ani jako baštu nebral. Prostě jsme se dali dohromady sparťani a založili jsme pobočku Fan Clubu. Samozřejmě i u nás jsou nějací slávisti, pár bohemáků a taky tepličáci. Slávisti snad tu mají taky nějaký ten odbor přátel, ale ani nevím v jakém počtu a jak fungují.

Máte nějakou svojí hospodu? Kolik má vůbec vaše pobočka fanclubu členů?

Hospodu svojí máme,taky patřičně vyzdobenou. Scházíme se jednou měsíčně, ale v současné době je dočasně mimo provoz, tak využíváme po zápasech a při schůzích zatím jinou. Naše pobočka má v současnosti 106 členů. Většina z nich je přímo z Lovosic, ale jsou zde i sparťani z blízkého okolí.

Popiš nám běžný výjezd z pohledu Lovosic, ať už na Letnou nebo kamkoli jinam za naší Spartou

Výjezdy na utkání Sparty beru jako hlavní činnost našeho FanClubu. Nyní na všechny domácí zápasy jezdíme autobusem, na venkovní zápasy dále autama. Klasicky bus máme přistaven v určitou hodinu před utkáním. Díky naší vzdálenosti na Letnou to zvládáme většinou bez zastávky. Jezdíme tak. aby zbyl čas před zápasem se občerstvit mimo i na stadionu. Při větším zájmu, hlavně na derby, už jsme několikrát udělali autobusy dva.

Máte nějaké svoje fanouškovské suvenýry.. jako šály, vlajky, samolepky, trička apod.?

Máme trička, vlaječky, šály, teď přes SF jsme si nechali udělat samolepky.

Pořádáte nějaké sparťanské akce jako setkání, turnaje, zábavy atd.?

Každý rok máme u nás takové dvě větší akce - dětský den a halový turnaj poboček. Podařilo se nám uspořádat i setkání s představitely Sparty v Lovosicích. Jinak se pak zůčastńujem různých akcí pořádaných dalšími Fan Cluby, nebo Spartou.

Kde je vaše místo jako fanklubu na stadionu na Spartě?

No to je trochu takové divné. Oficiální sektor Fan Clubu je H26 nad bránou vedle našeho kotle. Tam máme našich deset erárních permic. Ale protože dost lidí má svojí permanentku a dokupovali si jí postupně, tak sedíme vlastně různě po skupinkách, nejvíc na protilehlé tribuně. Někdo má taky permici do kotle a taky na dětskou tribunu. Z původních 4 permic (před založením FCS) jich teď máme celkem 50.

Jak si spokojen s úrovní návštěvy Letné? Co ti tam chybí?

Já jsem vždy spokojen podle hry Sparty. Nikdy jsem moc neřešil jestli tam prodávaj takový pivo nebo takový párky atd. Ale i vím od ostatních o různých problémech co se týká občerstvení, front a tak různě. Jak ale říkám, když to klape na hřišti, tak je pro mě vše OK. Jediné co mě mrzí jsou návštěvy. Ty by si Sparta zasloužila určitě větší. V Čechách to bohužel nefunguje tak jak by mělo. Tady se tak nějak chodí podle soupeře, ale mělo by se chodit na Spartu a ne podle toho s kým hraje. Přesto myslím, že na naše poměry umíme my sparťani vytvořit dobrou atmosféru i v tom počtu který příjde. A co mi tam chybí? Tak snad jedině, že prý nemáme HOTEL….

Podporujete atmosféru na stadionu a fanouškovské aktivity? Fandíte aktivně a přidáváš se ke zpěvu chorálů? Dokázal bys vůbec zápas prožít v sedě?

Snažíme se fandit aktivně a připojit se i na protilehlé ke kotli při chorálech. I když strhnout ostatní diváky, to snad je neřešitelný...Dvakrát jsme již přispěli na celostadionové choreo, dost z nás si kupuje různé produkty z kterých jdou finance do choreofondu.

Líbí se ti choreografie nebo pyrotechnika na stadionech? Co říkáš nápadu s velkými vlajkami na ploše?

Obojí patří k fotbalu. Akorát pyro by asi mělo mít nějaké pravidla. Je špatný, když Sparta má platit za pyrotechniku pokuty. Velké vlajky jsou super. Doufám, že brzo přibudou další.

Kdy jsi poprvé přišel na web www.spartaforever.cz a jak ho hodnotíš? Co bys na něm změnil a s čím jsi naopak spokojen?

Na váš web chodím již od jeho založení a hodnotím ho velmi kladně. Líbí se mi jeho aktualizovanost a také to že je tu vše potřebné pro každého sparťana. Myslím, že není důvod nic měnit.

Kolik suvenýrů Sparty vlastníš? Jde to spočítat?

No tak to opravdu spočítat nejde. Mám toho samozřejmě dost, od odznaků, vlaječek až po dresy, povlečení na postel ,hodinky atd. Asi by bylo lepší spočítat co ještě nemám.

Kdo je tvým oblíbencem v dresu Sparty a koho by jsi naopak nejraději viděl mimo základní jedenáctku? Kdo byl oblíbencem v minulosti?

Já mám rád tak nějak všechny stejně.Dá se říct, že kdo nastoupí a maká za Spartu tak jak má, je můj oblíbenec.Kdybych ale musel vybrat, tak řeknu služebně starší - Blažek, Řepka. V minulosti Chovanec, Novotný.

Jaký trenér se ti v životě ve Spartě nejvíce zamlouval?

Asi Václav Ježek. Pro mě to bývala taková jistota.Když se nedařilo, vrátil se Ježek a už to šlo.Je pravda,že na to měl jiný hráče. Ale to už je dávno.

Jaká nejkurióznější historka se ti přihodila v souvislosti se Spartou?

Většina je z výjezdů. Třeba při výjezdu na Arsenal. Volali mi z české ambasády, že je tam kámoš, ztratil všechno a potřebuje peníze na nový pas. Byl jsem v tu chvíli u stadionu West Hamu a do zápasu chybělo pár hodin. Já neuměl ani slovo a musel jsem jet přes celý Londýn tam a zpátky, různě přestupovat.. Něco jsem tam plácal, ale moc mi nerozuměli. Byl jsem hotovej, že nestihnu zápas. Nakonec jsem vše spocenej stihnul,ale…hrůza, děs. Ještě bych vybral výjezd s „Frantou do Toulouse“. To byl řidič. Usínal za volantem až jsme brousili svodidla. Potom nám došla někde ve Francii nafta. Kdo jel tím busem do dnes vzpomíná.

Kdy jsi byl poprvé mimo republiku za Spartou a jaký výjezd byl tím nej?

Poprvé jsem byl v Miláně v roce 1995. Neskutečný zážitek, bylo nás tam snad přes dva tisíce. Od té doby jsem něco sjezdil. Tím nej byl asi výjezd na Real Madrid. Na stejnou úroveň ale řadím i anglické výlety - Chelsea,Manchester, Arsenal.

Je Spartakus dobrým maskotem nebo bys raději viděl jinou postavičku?
Už jsem si na něj zvyknul, takže dobrý. Je ale pravda, že na začátku mi na něm něco nesedělo.

Myslíš, že oficiální fanklub Sparty funguje jak má?

Početně myslím že jo. Dnes je přes padesát poboček a více než dva tisíce členů. Podmínky pro členy od Sparty jsou dobré. Pobočky pořádají ve svých regionech různé akce. Pomalu se rozšiřuje počet „fanklubáckých“ velkých vlajek. To vše je v pořádku. Ale chybí mi větší účast na zápasech, což by mělo být podle mě hlavní činností Fan Clubu. Nevím proč na „zajímavý“ zápas přijede skoro třicet autobusů a na další třeba tři. Větší podporu z poboček jsem čekal při fanouškovských aktivitách. Třeba na celostadionové choreo přispějou jen dvě, tři pobočky – to je podle mě málo. Jako člen výboru Fan Clubu tedy myslím, že máme co zlepšovat.

Proč si myslíš, že vžniklo Občanské sdružení DVANÁCTÝM HRÁČEM JSME MY?

Ve stručnosti, asi jde o to sjednotit různé fanouškovské skupiny i jednotlivce. Sparťany.

Jsi členem tohoto občanského sdružení?
Ano.

Co bys vzkázal všem co zatím do tohoto občanského sdružení nevstoupili?

Že to můžou zkusit. Já jsem zatím spokojen.

Dožene Sparta západočechy z Plzně a budeme na jaře slavit opět titul?

Já patřím k těm kdo věří stále, takže na jaře ahoj všichni Sparťani na oslavě titulu!

Díky za rozhovor! SPARTA FOREVER!

Ludva | 14.10.2010 10:27 Vstoupit do diskuze
13