Canizres | 29.03.2012 03:39

O odvetě čtvrtfinále pohárového zápasu s Mladou Boleslaví není lehké napsat článek. Ono totiž hlavně z hlediska fotbalového není o čem psát. Karty byly rozdány naprosto jasně, stačilo doma neinkasovat a postup byl náš. Zlé jazyky tvrdili, že se pojede podle notiček „My vám pohár, vy nám ligu“, což se naštěstí nepotvrdilo. Výkop poštovního poháru byl díky neúčasti Otíka Černého stanoven na lidových 18:00. Zaplaťpánbůh! Středeční podvečer, krásné počasí, příznivý čas – co víc si přát, přesto návštěva bídná. Turnikety se prý protočili 3012 krát. To i v Boleslavi přišlo v mnohem dřívější hodinu o 1000 lidí víc. Tady máme co dohánět.

První půle: Nehrál se fotbal, ale kopaná. Do jisté míry tomu pomohlo i to, že jsme udělali 2 změny v sestavě. Jednak se po delší době ukázal na pozici pravého beka Ondra Kušnír, druhak místo zraněného Matějovského nastoupil Holek, který si vzal na paškál post štítového záložníka a tvorba hry připadla na bedra Hušbauerovi. Začátek poměrně dobrý, pak po 10 minutách šla hra „ do kopru“. Chyběla přesné přihrávka na obou stranách, předváděli jsme stejně špatnou hru jako Boleslav. Jedinou vážnější akcí byla šance Chramosty, který se při menším nedorozumění obrany dostal ke střele ve vápně, Vaclík však vyrazil na roh.

Druhá půle: Zlepšení nastalo, ale pouze pozvolna a nebylo nějak rapidní. Nevýrazného Grajciara nahradil trošku aktivnější Kerič, díky němu se přece jen zlepšilo napadání, ale herně zase nepřesvědčil. Navíc hosté dokázali z ničeho – respektive ze standardek, které měli rozhodně nebezpečnější než my, vytěžit i příležitosti. Kúdela potvrdil svou formu z posledních ligových zápasů a hodně se cpal do zakončení. Při jeho střele zkraje druhé půle to v hledišti jen zahučelo, trefit branku, je Vaclík bez šance. Pak přišla ještě nebezpečnější střela Ščuka, odražený míč poslal naštěstí jen do břevna. To byl dost možná ten impuls, který probudil naše borce, pochopili, že bez vstřelené branky by to dnes nemuselo dopadnout a tak vznikla jediná gólová akce zápasu. Kweuke výborně podržel míč proti hostujícím bekům, zatáhl jej po pravé straně, jak Přikryl za celý zápas ne, předložil do vápna na zlatém podnose Hušbauerovi a diváci se mohli radovat. Do konce zápasu Boleslav nebyl schopná nic vymyslet, snad jen Rolkova šance, když se objevil před Vaclíkem, který jej vychytal. To bylo z jejich strany vše. My jsme mohli zvýšit, po akci Kweukeho a tuším Hušbauera se ke střele ve vápně dostal Krejčí, nepropálil však gólmana hostí Šedu. Takže tolik k té dnešní kopané.

Hodnocení jednotlivých hráčů:

Vaclík – Vychytal všechno, co měl, podržel nás, jedinou chybou byla jedna hodně špatná rozehrávka, kdy namazal hostům, ti to ale nevyužili.

Kušnír – Po zranění to nebylo ono, výletů minimum, dozadu si svoje i odbránil.

Brabec J. – Dnes lepší než Jarošík, ale spíše ho lze nazvat „Jednookým králem“, Jirka nenasadil laťku moc vysoko. Až moc prostoru tam měl Chramosta, občas si ho špatně přebrali. Ke konci druhé půle regulérně seřval celou levou stranu, protože nebránili se zaujetím, jaké si představoval.

Jarošík – Dnes opět nic moc. Vzadu s Kubou ubránili nulu, ale mělo to svoje mouchy. Organizace obrany, na té musí zapracovat. Třeba Rolka při standardkách musí bránit on nebo Kweuke, a to osobně. Směrem dopředu špatný, hlavně jeho výlet, kdy ztratil míč a nezasprintoval zpět, to by se tak zkušenému hráči stávat nemělo.

Pamič – Přijemné překvapení, spolu s Kweukem a Vaclíkem nejlepší na hřišti. Zahrál si svoje, nezklamal, nekazil, dovedl i rozehrát, útok podporoval víc než Ondra na druhé straně. Hlavně v několika těžkých situacích s chladnou hlavou konstruktivně rozehrál nebo zastavil akci soupeře.

Holek – První půle dobrá, měl tam i jednu střelu na branku, v té druhé se vytratil a to doslova. Pořád to není ono.

Přikryl – Špatné. Neobešel hráče, neposílal přihrávky ani centry vpřed. Na konci první půle se tam po jedné ztrátě míče vykašlal na napadání, což mu také diváci dali najevo. Díky benevolenci trenérů vydržel až do 90. minuty, kdy jej nahradil protilehlou tribunou vyvolávaný Sionko.

Hušbauer – Role tvůrce hry mu doslova spadla do klína, nebylo to špatné, jakžtakž dokázal Matějovského nahradit. Dal branku, spolupráce s Kweukem ve druhé půli patřila k mála fotbalovým momentům zápasu.

Grajciar – Slabý výkon, nemohl se divit střídání za Keriče, i když po první půli by si střídat zasloužilo klidně 7 hráčů. To, že je v napadání slabší, jsem si zvykl, ale když nenapadal vůbec a Kweuke na hrotu „ presoval“ sám, tak to bylo jako pěst na oko. (Obecně presink hlavně v první půli byl minimální, na soupeřově půlce se o něj pokoušel nikým nedoplněný Kweuke , Přikryl s Krejčím a Grajciarem mu vůbec nepomohli.)

Krejčí – Taky slabý výkon, bez napadání, nedařilo se mu, v závěru měl hodně dobrou šanci, ale neprostřelil Šedu.

Kweuke – Složil reparát za derby, zahrál dobře, jako jediný skutečně napadal obránce hostí s míčem, i když to muselo být a bylo dost vysilující. Gól jde na jeho konto, celou akci skvěle provedl. I předtím tam měl jednu hodně dobrou kombinaci, kdy tuším s Hušbauerem? na 6 nahrávek prokombinovali celou polovinu soupeře. Podržel míč, rozehrával ho, pomáhal při standardkách, pro Spartu prostě nepostradatelný.

Kerič – Nastoupil na skoro celou druhou půli, zlepšil napadání, jinak taky nic moc.

Diváci: Podpora z kotle velmi dobrá, na ten počet účastníků. Protilehlá se moc nepředvedla, sjednotila se jen při pískotu na naše hráče. Zda to bylo vhodné, účelné a správné nechám na Vás (můj názor je že ne).

Ještě u dvou bodů se zastavím.

1. Odvolávači Chovance, ze kterých se stávají odvolávači Hřebíka. Každým zápasem, kdy nepředvedeme hru alá Barcelona tyhle skupiny sílí, pomalu už nikdo neví kdo je pro koho (Mažňák nebo Losna, Messi nebo Ronaldo), každý se hádá, kdo koho odvolával tehdy a kdo koho dnes, … PROČ? Je přece úplně jedno, kdo je na lavičce.

Krom extrémních případů typu Vízek, Řehák, Jarolím nebo třeba Strašák, kdy bych podobné bouření pochopil kvůli klubové historii, přece není jediný důvod, být proti vlastnímu trenérovi. Jednou je to trenér SPARTY a tak požívá té výsady, že je pro fanoušky „ nedotknutelný“. Fanoušek se jej má zastávat v diskuzích s rádobyfanoušky vlastními i s příznivci jiných klubů, má mu dát čas pro jeho práci, nechat mu nějakou dobu, aby přišli výsledky a až když se výsledky nedostaví a vina je dle něj na trenérově straně, pak teprve může KONSTRUKTIVNÍ kritika spočinout i na hlavě trenéra. (To je spíše podnět k vylepšení diskuzního fóra na SF nebo e-spartě)

2. Obzvláště v dnešním a po dnešním utkání jsem si všiml mnoha lidí, kteří ostentativně dávali najevo svou nevoli s předváděnou hrou (nebo na sebe chtěli jenom upozornit) a s hlasitým projevem o poločase odešli. „ Na to se nedá dívat, jdu pryč.“ „Jdu se slunit někam jinam.“ „To jdu radši do hospody, než koukat na tohle.“ Tak prosím, jděte si, ale nemusíte u toho dělat takový cirkus. Nikdo na Vás není zvědavý. A to samé nevypsaná soutěž na fórech, kde se někteří doslova trumfují, v kolikáté minutě už odešli. Ten o poločase, ten ve 40. minutě, ten už v 35. a ten dokonce po úvodním hvizdu! No tak dobře, máš zlatého bludišťáka, ale běž se tím chlubit do diskuze na Novinkách , Aha! či deníku Sport. Ani se nenazývej fanouškem Sparty. Před zápasem běží na obrazovkách i skrze reproduktory manifest MY JSME SPARTA. Mnozí z těchto „ odcházečů a chlubilů“ jej podepsali nebo předříkali. Čemu jste nerozumněli na jednoduchých větách typu: JSME PODPORA. 90 MINUT, 24 HODIN DENNĚ. JSME NA TRÁVNÍKU I V OCHOZECH. … JSME TU, KDYŽ SE DAŘÍ A ZŮSTÁVÁME, KDYŽ SE CHYBUJE. To nejsou jen prázdná slova! Já osobně rozlišuju, když jdu na fotbal a když jdu na Spartu. Sparta je prostě něco víc, to není jen ten fotbal. Jsem tam kvůli Spartě, ne kvůli sobě. A mám – li mít právo nazývat se Sparťanem, musím ji podpořit, kdykoliv to jen trochu půjde. Jsem sice mladší ročník a mnozí z Vás mají na svém kontě víc navštívených zápasů, než já, ale VŠECHNY zápasy, které jsem navštívil, jsem dokoukal do konce. A tím koncem nemyslím závěrečný hvizd, ale potlesk a rozloučení s hráči a jejich odchod do kabin. A to by mělo být pro Sparťana samozřejmostí. Výmluvy typu:“ Ujede mi tramvaj“, „chci se vyhnout dopravní špičce na parkovišti“ nebo dnešní „na to se nedá dívat“ si strčte …

Tak a z reportáže mám spíš moralizující článek, ale snad to překousnete, ono už to někdo musel napsat.