Jumbo1 | 03.10.2014 15:29

V úvodním kole Evropské ligy padla Sparta v Neapoli. Po nepochopitelné spokojenosti s prohrou o dva góly se mohla Sparta plnohodnotně vrátit do bojů ve skupině pouze výhrou nad švýcarským klubem s anglickým názvem Young Boys, tedy Mladí kluci, pocházejícím z hlavního města Švýcarska, Bernu. Zmiňovaní Mladí kluci v prvním kole vyklepli belasý Slovan 5:0, takže ten, jehož jméno se nesmí vyslovit, byl opět za kašpárka (jako onehdy se Spartou v Lyonu). Nicméně Švýcaři tou výhrou získali tři body a docela slušné skóre. Bylo teď na Spartě, zda si s nimi poradí, a připíše si tři body taky. Právě s Bernem by totiž podle papírových předpokladů měla Sparta bojovat o druhé postupové místo, když Neapol je výrazným favoritem, a Slovan Bratislava je přece jen považován trochu za outsidera.

Sparta začala zápas slušně, hostující Lecjaks dostal hned ve čtvrté minutě žlutou kartu, v úvodu zápasu proběhlo v kotli choreo z barevných igelitů, slušně se fandí. Přišlo bohužel jenom 10 tisíc diváků, to je na evropský pohár fakt málo. Hlavně, že pak všichni budou shánět lístek na Slovan, kdyby si koupili balíček a šli i na Bern, měli by to vyřešeno. Sparta nehraje špatně, Vácha přímým kopem pořádně protáhl teprve dvacetiletého brankáře hostí. Sparta se tlačila do útoku, snažila se o kombinaci, hosté hráli poněkud přikáknutě, byli zalezlí, a Sparta dobývala obranný val. Chvílemi to připomínalo ligové utkání s týmem ze spodku tabulky. Rozhodně bych řekl, že v úvodu zápasu podali daleko lepší výkon švýcarští fanoušci, kterých přijelo rozhodně několik set, a slyšet chvílemi byli. Zhruba v polovině prvního poločasu se začaly dít věci. Krejčího přímý kop ještě zeď hostí odvrátila na roh, byť při ní stáli už v tu chvíli všichni svatí. Z následného rohu však Dočkal našel Váchu, ten si míč stehnem zpracoval (aniž by se míč dotkl země), a rovnou vypálil - míč se od břevna odrazil do brány, a ti, co dorazili na zápas, mohli slavit nádherný gól - 1:0.

Ještě ani pořádně nedozněly oslavné chorály, když se podle mého velmi dobře hrající Konaté (náhrada za zraněného Hušbauera, a myslím, že včera náhrada velmi dobrá) prohnal kolem Lecjakse, poslal balon do vápna, a, Lafata si mezi žlutočernými obránci dokázal najít prostor, a bez přípravy poslal balon do brány podruhé, takže ve 27. minutě to bylo už - 2:0. Hostující žlutočerný, do té doby obstojně fandící kotel zmlkl jako opařený. Naopak hostující hráči na trávníku konečně trochu otevřeli hru, začali hrát odvážněji, ale Sparta je k ničemu nepustila. Naopak, po jednom zákroku na Krejčího ve vápně visela ve vzduchu penalta, ale řecký sudí asi usoudil, že v poločase o tři by to pak byla nuda, takže nepískl. No nevadí, poločas 2:0, dobré klobásy, na protilehlé prý grilovaná šunka, nálada dobrá, může se jít na druhou půli.

Úvod do ní nám ale hrubě nevyšel. Krátce po jejím začátku našel hostující hráč centrem ve vápně svého spoluhráče, ten tam byl úplně sám (obránci byli kde?), a ten nedal Bičíkovi šanci, takže v 52. minutě to bylo už jen o gól - 2:1. Sparta ale dál hrála obstojně, měla šance, tutovku spálil Konaté, neuspěli ani další hráči, třeba Vacek nebo Brabec. Jinak se ale na fotbal dalo dívat, fandění taky nebylo špatné, docela dobrý fotbalový večer. Kolem 70. minuty předvedl hostující kotel krom fandění i pyroshow, doufám, že z toho nebude mít nějaké následky od UEFA Mafia. Pět minut před koncem se definitivně rozhodlo o tom, že všechny body zůstanou na Letné. Vacek, Krejčí a Dočkal předvedli pěknou kombinaci a LAfata byl ve vápně u míče dřív, než hostující brankář, což znamenalo, že stihl kopnout do míče dřív, než ho brankář chytil, následkem čehož skončil předmětný míč v brance hostů potřetí - 3:1. Zbytek zápasu už se v klidu dohrál, a mohlo se jít domů s dobrým pocitem ze tří bodů, a pokud jde o mě, docela se mi líbila i předvedená hra, rozhodně to nebylo žádné lážo plážo, které také občas vídáme.

V neděli přijede na Letnou Reichenberger SK, který si říká Slovan Liberec, bude to poslední zápas před repre pauzou. Přijďte podpořit Spartu, ať ho zvládneme, a tu repre pauzu přečkáme ideálně na prvním místě tabulky. To by se nám nejlépe nabíraly síly na závěrečnou část podzimu, během které nás bude čekat tuším 5 ligových kol, 4 zápasy EL a dva zápasy domácího poháru. To je pořádná porce. A vzhledem k tomu, že nejlépe se regeneruje po výhře, tak hurá na Liberec, a pořádně ho v neděli 5. 10. 2014 od 15:45 na Letné rozdrtit.