piskyn | 19.01.2015 13:48

Dovolte mi v teto okurce sepsat pár vět, věnovaných soustředění tý naší Sparty na Gran Canaria.

Začnu tím, že v domácnosti sílily tlaky na zimní dovolenou. Ze stránek www.sparta.cz jsem se dozvěděl o plánovaném soustředění na Gran Canaria a hlavně o 30. ročníku turnaje v Maspalomas, kterého se měly zůčastnit ještě mužstva Celtic Glasgow a PSV Eindhoven, tedy poměrně zvučná jména.

A tak jsem spojil příjemné s užitečným, zájezd koupil tři dny před odletem a nezbývalo než se těšit.

Výprava Sparty letěla tam i zpět stejným spojem jako my. Téměř pětihodinovej let den před zápasem s PSV a následný náročný trénink před utkáním a taktéž poměrně razantní změna klimatu měla, dle mého, za následek propad v druhem poločase našeho prvního zápasu právě s PSV, ale to už předbíhám.

Turnaj se hrál systémem každý s každým. V den odletu se odehrálo první utkání, ve kterém PSV porazilo Celtic Glasgow 1:0.

Sparta nastoupila proti PSV den po příletu a první poločas PSV poměrně přehrávala a ke konci poločasu vedla už 2:0 po gólech Bořka Dočkala a Davida Lafaty, bohužel v závěru prvního poločasu PSV snížilo na 2:1 a to nevěstilo nic dobrého. V druhé půlce Sparta fyzicky odpadávala a také výhoda hraní po větru, který byl poměrně silný, se přesunula na stranu našeho holandského protivníka. Ten v černé desetiminutovce mezi 66.-76.minutou třikrát skóroval a bylo vymalováno. V závěru ještě přidalo PSV jeden gól a upravilo tak konečný výsledek zápasu na 2:5 z pohledu Sparty. Tento výsledek znamenal i jistý triumf v celém turnaji a Spartu tak čekal za dva dny souboj s Celticem Glasgow o druhou příčku.

Do zápasu s Celticem, který mimochodem přijelo podpořit poměrně dost příznivců, nevstoupili rudí koně příliš dobře a doslova po několika vteřinách utkáni se katolíci s Glasgow dostali do vedení 1:0. Sparta k tomuto zápasu nastoupila bez Davida Lafaty a tak ho střelecky nahradili Marek Matějovský, Láda Krejčí a Bořek Dočkal, kteří do poločasu obrátili vývoj zápasu. Druhou půli čekala Spartu hra proti větru, ale Celtic už se zmohl pouze ke snížení na 3:2. V druhém poločase stojí za zmínku ještě krásný přímák Pavla Kadeřábka. Skončil ale bohužel na břevně.
Sparta tak převzala pohár za druhé místo.

Pro milovníky statistik odkazy k jednotlivým utkáním zde:
Turnal Maspalomas, Sparta - Eindhoven

Turnaj Maspalomas, Sparta - Celtic

Návštěvnost turnaje nebyla kdovíjaká, troufám si odhadnout cca 1500 lidi na zápase s PSV a cca 2000 lidi na utkání s Celticem. Vstupné na všechny tři zápasy bylo rozumných 15euro (za všechny tři zápasy dohromady). Nepochopitelnou byla absence jakéhokoliv alkoholu. Stadion poměrně zastaralý, navíc s atletickou drahou. Support měl jednoznačně nejlepší Celtic. Celý turnaj a vůbec pobyt si evidentně fanoušci Celticu užívali. Před zápasem se Spartou jsem s nimi chvilku pobyl v restauračním zařízení, kde o srandu nebyla nouze. Nezáviděl jsem hlavně jednomu z nich, fanouškovi, kolem padesátky, který měl znak Celticu vytetovanej po celejch zádech a aby mohl za svým milovaným klubem cestovat, musel s sebou vzít i manželku. Ta je protestantkou a fandí Glasgow Rangers a všichni ostatní to o ní věděli, jistě si umíte představit, co si tenhle páreček všechno musel vyslechnout (v dobrem). Ze strany Sparty i PSV support nulovej.

Už aby nám skončila příprava a jelo se na ostro, jaro nám nabídne čtrnáct ligovejch zápasů ve kterým v každým z nich půjde o hodně, O TITUL!!!