Jumbo1 | 24.10.2015 07:30

Los evropské ligy v letošním ročníku poslal ve třetím kole Spartu na hřiště do Gelsenkirchenu, kde hraje domácí zápasy Schalke 04. Společně s Dortmundem patří Schalke mezi mé neoblíbené týmy, ale na zápas jsem byl zvědavý mj. i proto, že mě zajímalo, jak se dá uživit šedesátitisícová aréna v podmínkách jedné z nejvyšších nezaměstnaností v Německu, navíc Gelsenkirchen sám o sobě má jen nějakých 250 tisíc obyvatel, což by znamenalo, že na fotbal chodí každý čtvrtý obyvatel města. To vše v konkurenci osmdesátitsícového žlutočerného pekla v Dortmundu (půl hodinky po dálnici), a o kousek dál je třeba Bochum, Frankfurt, takže tam ten fotbal asi musejí manažersky docela umět. No uvidíme.

Na zápas vyrážíme o půlnoci z Letné, jedeme jako páni patrákem, sedíme na osmě se stolečkem, takže jediný problém u odjezdu je, že někteří třípromiláci nechtěli pochopit, že busy jsou podle seznamů, a ne jak koho napadne. Cesta je ale jinak klidná, tentokrát žádný film, to ale nevadí, jen trvá dvanáct hodin, protože hadice na vodu praskla, část cesty díky tomu byla bez topení, ale nás teplota vůbec nezajímá…:-) Na místo přijíždíme kolem poledne, je nutno vyřešit šašking s parkováním, pozdravit marketingového ředitele (snad píšu funkci dobře) ACS, a počkat, až nás policajti pustí na tramvaj. Policajti ale v pohodě, korektní, anglicky mluvící, když se člověk slušně zeptal, slušně odpověděli (jaký to rozdíl proti ČR), až by člověk neřekl, že klub 1312 zahrnuje všechny policisty, automaticky. Jako klasičtí fízlové se projevili akorát během odpoledne, je ale nutno dodat, že v té situaci dle mého nebyli sparťané zdaleka nevinně, i když to odnesli i někteří, kteří s tím neměli co dělat.

Parkování pro auta zdarma, pro busy 20 EUR na celý den, lístek na zápas platí jako jízdenka na MHD, tramvají do centra 7 minut, nikdo zbytečně nebuzeruje, prostě pohoda, až na počasí, ale to nás stejně jako teplota nezajímá taky, takže o co jde. Procházka městem, spojená s občerstvením, kdy za 9 EUR člověk dostal snad čtvrt kila jehněčího gyrosu s hranolkama a zeleninou, spokojenost…Pak krátká procházka centrem, kdy si dva z naší skupiny jdou ulevit do hospody v momentě, kdy vypuká filozofická disputace mezi částí ACS a policií, která následně hosty restaurace obkličuje, a drží je na místě až do doby, než je pustí na stadion. Ovšem pokud vím, ti co nedělali bordel, nejsou lustrování, a navíc je otevřena ta hospoda, takže ono jim tam nebude tak zle. Musíme ty dva kluky na místě nechat, a po chvíli hledání nacházíme jinou hospodu. Malé pivo 2.10, velké 3.50, těžko říct, jestli tou nezaměstnaností, ale oproti Holandsku nebo Švýcarsku cena minimálně o třetinu nižší.

Chvíli sedíme v příjemném podniku, výborný Veltins (Pils), výborný Maisels Weizen, obsluha chce sice platit každou objednávku rovnou a hromadně (jeden zaplatí účet a poperte se mezi sebou), ale jinak milá, příjemná, i při Scheisse nul vier je relativně v klidu (a to tam má na zdi plakát Königsblauen), dokonce majitel podniku svým vozem (a zdarma) veze na stadion dva kluky, kterým dlouho nejede taxík. Dokonce padá návrh, že bychom mohli zápas sledovat v téhle hospodě u TV, ale navrhovatel je přehlasován. Odcházíme na tramvaj, dáváme věci do busu, a odchod směr stadion.

Ve fanshopu jsem nebyl, půleno šálu nemám (znak nul zu vier mít doma opravdu nemusím, navíc to není originál šála, ale nějaká made in Syria), nicméně před stadionem věci, ze kterých zůstává českému fanouškovi stát…nůž v kapse. Jednak občerstvení na vysoké úrovní, klobása v mini bagetě cca 3, hromada hranolek s tatarkou cca 3,50 (opět o třetinu až polovinu méně než Švajc, Nederland), pivo sice 0,4 litru, ale za 3,3, a normální alko pivo bez jakýchkoli řečí, jsi rudej nebo modrej, je to jedno, a hlavně – otevřený pokladny. Zajímalo by mě, proč to někde jde, a někde ne. Lístky normálně za 10 Euro, dokonce vidím pár lidí, kteří kupujou těsně před zápasem, nikdo nemá problém, to asi akorát v ČR to problém je, i když nutno podotknout, že lístky na APOEL v den zápasu koupit na Spartě šly.

Osobní prohlídka důkladná, ale všichni korektní, v pohodě, batoh sice dovnitř nesmí, ale dostávám číslo, a dle infa česky mluvícího pořadatele z Letné je vydání batohu otázkou cca 88 sekund po zápase. Kamarád se zcela mokrým lístkem je v pohodě puštěn vraty, a dostáváme se do krásné arény. Peníze tam neberou, musí se koupit karta, ale mám jí asi za 10 vteřin, a občerstvení koupeno za dalších asi 10, mají do zásoby nejen klobásy, ale i pivo. Klobásy jsou bohužel jen v malých bagetkách, nemají tam ty hranolky, nebo klasicky na tácek s chlebem jako u nás, to je asi jediná drobná výhrada. K tomu pivu. K dispozici je nealko 0,3 za 2.70. Daleko zajímavější ale je půllitr normálního piva za 3.90, čili naprosto férová přirážka proti hospodě, normální alkoholické pivo – a to prosím v sektoru hostí, přitom se dle UEFA prodávat nesmí. Zdá se, že někdo někde neumí číst, nebo lže. Evidentně to jde. Servis jako kráva, ve spojení s tím, že fakt nikde nečekáme.

Samotný stadion, to je něco neuvěřitelného. Bylo hnusně, takže byla zatažená střecha. Kdo zná O2 arenu v Praze, představte si ji třikrát větší. A kdo byl na QF MS v hokeji proti Finům a slyšel naživo ten rachot při gólech na 2:3, 3:3, a otáčení zápasu ze strany Čechů, jen se těší na to, jestli se domácí předvedou, s ohledem na to, že na stadionu je ta O2 arena v trojnásobném množství. Zápas začíná pro Spartu blbě, už v šesté minutě dostává gól, ale jinak hrajeme docela slušně, nejsme předpíraní, snažíme se hrát fotbal, dokonce sem tam vystřelíme, dokážeme vybojovat roh, standardku apod. Fandí se docela slušně, občas to trochu kulhá, ale to v počtu cca 3000 ks lze pochopit, v TV jsme prý slyšet byli. V půli opět korm WC nikde fortny, nevyčerpaný kredit z karty vrací obratem, takže člověk v pohodě stihne záchod, občerstvení, a ještě je včas zpátky na místě. V 50. minutě Fatai s trochou štěstí vyrovnává, ale nutno dodat, že jsme si ten gól zasloužili dát. ZA chvíli potom dávají gól domácí, ale portugalský pomezní naprosto s přehledem mává ofsajd – byl centimetrový, ale byl. Sudí ostatně pískají naprosto rovně, to se taky hned tak nevidí, holt tady umí fotbal se vším všudy. Trenér za stavu 1:1 posílá místo Konatého Lafatu, ten pán na lavičce má asi koule.

Lafata se mu odvděčil, po minutě na hřišti dává v 63. druhý gól, a Sparta na Schalke vede! Bohužel vede jen asi deset minut, pak domácí srovnávají z ukázkového brejku, naše obrana stála a čuměla, jak jim soupeř uniká. Po gólu následuje patnáctiminutový chorál domácích, sice textově ne moc bohatý, ale vždy jede nejdřív kotel a pak zbytek stadionu se šálama nad hlavou. Randál jako bejk, my samozřejmě těch 15 minut slyšet nejsme, domácí nakonec ukázali, kdo že je tam doma. Zápas už skončil 2:2,takže spokojenost, nečekaný bod, navíc po dobrým výkonu, výjezd, jak má být.

Cesta zpátky je až na čekání na parkovišti v pohodě, cestou se dozvídáme, že Plzeň rupla (hned je na světě líp), a Liberec si bohužel nepohlídal závěr, a vyrovnávací gól dostal v 96. minutě z penalty, navíc vymyšlený, je mi jich skoro líto. Cesta jako taková jinak v pohodě, kolem 7:45 jsme v Praze, a můžeme zmizet do práce, domů, a chystat se na ligu. V neděli hostíme zelenobílý póvl z Vršovic, doma jsme zatím stoprocentní, a čtyřgólový příděl taky semtam dáme. A protože nejlepší klokan je úplně bez hlavy, tak přijďte podpořit Spartu, ať ta svoloč táhne domů s brekem, a my si trochu nahoníme ego před zápasem v Plzni.