sparta forever homepage
Jméno: heslo: ?
FB - Sparta ForeverTwitter: Sparta Forever (@spartaforever)Instagram: spartaforever_cz
zaregistruj se hledej

reklama

Názory

GLOSA: My chceme fotbal!

Veselka 09.10.2020 10:09

Tedy já ho chci a chci ligový fotbal, abych mluvil za sebe a konkrétně. Ministr zdravotnictví Prymula včera oznámil další vládní nařízení v boji proti šíření koronaviru v České republice. Cíl je jasný. Zastavit co nejrychleji masivní šíření viru a ochránit občany a jejich zdraví. To je jistě správné a prioritní. O plánu jak to udělat, již mají příslušní odborníci a představitelé státu různé představy a zastávají pestrou škálu názorů. O tom však tento článek nebude. Nejsme tady na epidemiologicko-ekonomickém sympóziu, ani na jednání krizového štábu České republiky. Nicméně by za mě bylo fajn, aby každý z nás občanů alespoň svou troškou v podobě důsledně zodpovědného chování přispěl. Na druhou stranu však nemůžeme ani zcela zapomenout kdo a proč současnou i nadcházející nemilou situaci způsobil. To by však bylo na jiný příběh a každý má možnost se k tomu vyjádřit ve volbách.

Mezi novými nařízeními však překvapivě figuruje i zastavení profesionálního fotbalu v naší zemi. Tedy dvou ligových soutěží. Na dva týdny. Zatím. Znamená to, že se zastavuje (profesionální sportovní) činnost, ve které dle mě probíhá asi nejvíce testů na celkový počet lidí v komunitě a kontrola je jedna z nejvyšších a nejpřísnějších napříč obory a oblastmi lidské činnosti. Navíc jde o jednu z mála oblastí kde se testování využívá proaktivně jako plošný preventivní a kontrolní mechanismus uplatňovaný na všechny jeho aktéry nehledě na to, zda jsou, mohou, nebo nejsou a nemohou být nakažení. Kolik takových oblastí existuje dál? Kolik firem, institucí a organizací má tento proaktivní mechanismus nastavený? Hráči a členové realizačních týmů jsou totiž nehledě na cokoliv povinně testováni minimálně jednou týdně a v některých týmech ještě častěji. Záchyt výskytu viru je tedy téměř okamžitý a tím se zásadně snižuje jeho rozšíření nejen mezi spoluhráči, ale i směrem do společnosti. Profesionální ligový fotbal je z tohoto pohledu velký krok napřed před obecnou situací a standardy v zemi. Povinné a pravidelné testování je navíc jedním z celé řady opatření, které ligový fotbal zavedl a do kterých jednotlivé kluby investují desítky milionů korun, aby udrželi fotbal při životě. Omezený počet osob při organizaci utkání. Hráči bydlící na hotelech. Zápasy bez diváků. Důkladné dezinfikování prostor. Roušky. Omezení kontaktů s novináři a přechod na digitální tiskové konference a obsah. Opatřeních a pravidel domluvených dle vyjádření zástupců LFA s hygieniky a představiteli dalších institucí i těch zavedených nad tento rámec je ve fotbale celá řada. A navíc fungují již několik měsíců. Ligový fotbal tak byl jedním z průkopníků a lídrů toho, jak zodpovědně bychom měli k současné situaci přistupovat. Jeho zastavení je tak pro mě osobně obrovským překvapením a paradoxem. V rámci balíčku nařízení mi tak osobně nedává smysl a hlava mi to nějak nebere.

V tuto chvíli mi na mysl spíše vyvstává jedno hezké české rčení „pro dobrotu, na žebrotu“. Přestože ligový fotbal již řadu měsíců jede očividně v nadstandardním režimu a výskyt a šíření koronaviru v něm je dle všeho minimální (LFA uvedla, že za 4. ligová kola bylo uděláno celkem 3100 testů s pouhými 39 pozitivními případy) , byl doslova hozen do balíků amatérského hraní fotbalu pro žízeň. Tam je pravidel podstatně méně a jejich dodržování i volnější. Pokud tam o něčem takovém vůbec můžeme mluvit. Prostor pro šíření viru je tak nepoměrně vyšší. Ba co více, ligový fotbal je na tom vlastně hůře. Jelikož já si teď na rozdíl od profesionálních fotbalistů můžu jít každý den kopnout s dalšími 19 lidmi, o kterých nevím, jak na tom s koronavirem jsou. To je už paradox na druhou. Nařízení zastavit ligový fotbal mi prostě nedává moc smysl. Mimochodem, přestože mohu, já osobně si fotbal zahrát nepůjdu a nemám s tím problém. Přestože miluju fotbal a jsem v tomto ohledu fanatikem, který by ho nejraději hrál každý den, tak nepůjdu a tuto možnost nevyužiju. Chci přispět ke zlepšení situace. Proto mi ani nevadí dočasné zastavení amatérských fotbalových soutěží.

Při fotbalovém absťáku jsme mohli alespoň sledovat český ligový fotbal bezpečně u televize, ale místo toho nás manželky a přítelkyně budou chtít zlákat do všech těch nákupních, hobby, nábytkářských a zahradních center na nákupy. Mezi ty tisíce a desetitisíce dalších lidí. Kam totiž asi velká část lidi při zhoršujícím se počasí bude chtít zamířit…… Já chci ligový fotbal!

Já chci Spartu!


Veselka

Diskuze k článku

Komentáře (0)

Sdílej na FBSdílej článek na Twitter
  Novinky na internetu
hrac

Nita Florin

známka:

6 5

zápasy: 12
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

Moberg Karlsson David

známka:

6 3

zápasy: 9
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

Vrba Pavel

známka:

5 8

zápasy: 10
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

Plavsić Srdjan

známka:

5 8

zápasy: 13
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

Krejčí "37" Ladislav

známka:

5 7

zápasy: 10
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

1.  milhaus9  milhaus9  246

2.  Ivoš  Ivoš  242

3.  spartak5  spartak5  232

4.  soty66  soty66  226

5.  leonpa  leonpa  218

6.  GAR  GAR  215

6.  zbarda  zbarda  215

8.  vapno23  vapno23  213

9.  vladiček  vladiček  211

10.  Richtric  Richtric  210

10.  mufety  mufety  210

12.  lvice  lvice  208

reklama
reklama
Facebook
Toto jsou stránky, které si tvoří samotní fanoušci fotbalové Sparty. Za jednotlivé příspěvky odpovídá jejich autor a nemusí vyjadřovat názory a stanovisko redakce.
Pokud chceš přispět i ty, neváhej a kontaktuj nás na fanousci@spartaforever.cz .
Zasláním jakéhokoli materiálu dává jeho odesílatel redakci automaticky svolení k jeho publikování na tomto webu a právo k případnému dalšímu využití.
Zároveň tím potvrzuje, že je jeho autorem. Jakékoliv užití obsahu těchto stránek včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků, videí a fotografií je bez písemného souhlasu Sparta Forever zakázáno.
2004 - 2021 (c) Sparta Forever (fanousci@spartaforever.cz) Follow spartaforever on Twitter
reklama
reklama