Redakce | 18.09.2021 17:09

" SF JE VÝJIMEČNÝ EKOSYSTÉM. MÁM RÁD VŠECHNY TY MANIAKY KOLEM NĚJ," ŘÍKÁ V ROZHOVORU WEBMASTER SF TWINSEN

Čau, redesign webu je skvělou příležitostí, abychom tě po 18 letech SF vytáhli z tvého IT světa trochu na světlo. I když ty moc nesplňuješ stereotypní představou o ajťácích. Jsi vcelku normální člověk :-)
Čau, já jsem na světle poměrně často :-)

Pojďme nejdříve ke klasickým otázkám. Jak ses dostal ke Spartě, nebo ona k tobě?
Tak nějak od malička to byl klub mého srdce. Když jsem v 6. třídě přestoupil na fotbalovou sportovku, kluci se mě hned první den v šatně ptali komu fandím. Odpověď byla jasná, ale zrovna ty dva bratránci bohemáci, co se mě ptali, to ale těžce nesli, že jsem se nezařadil mezi jejich zástupce :-)

Co se ti vybaví, když se řekne to magické SPAR-TA!

PRAHA!

Je to klub s velkou tradicí a historií, respektem a v minulosti i úspěchy, který vychoval spoustu skvělých hráčů pro náš i světový fotbal. Pro mladé kluky velká inspirace, že když na sobě budou makat, můžou to taky někam dotáhnout.

Jací hráči patří mezi tvé oblíbence a proč?
Je jich spoustu. Nechci být teď konkrétní, to je na samostatný rozhovor. V každém etapě, kdy se zásadně měnil kádr nebo trenér, přišli noví, vždy jsem si tam někoho našel. A ti co se pak dostali ven do evropských klubů, tak jsem pak fandil jim i po Evropě. A dodnes jich v mém srdci několik mám.

Na jaké s ní spojené zážitky nejraději vzpomínáš?
Pro mě je čím dál těžší si najít na fotbal čas, takže na jakýkoliv výjezd, povedený zápas, skvělou atmosféru a spoustu kamarádů kolem fotbalu, je to spoustu. Moje první osobní setkání se Spartou na stadionu bylo právě v šesté třídě, kdy jsme tu byli v Praze na týden na fotbalovém soustředění. Sparta hrála doma, už nevím s kým, ale vidět naživo Skuhravého a spol. z takové blízkosti, to byl velký zážitek.

Od počátku SF se staráš o vše spojené s webem, programování, nové vychytávky a funkcionality…aby nám to technicky šlapalo a neměli jsme pak abstinenční příznaky a PMS, když web nejede. Funkční SF web patří mezi základní hodnoty Maslowovy pyramidy. Co se ti vůbec vybaví, když se řekne Sparta Forever?
Na jedné straně celá ta banda šílenců a fanatiků kolem SF. Ať současných, nebo i z minula. Kolik času, energie a úsilí tomu všichni ve svém volném čase věnujeme. Co za tím vším bylo, je a bude a na druhé straně všichni kolem SF, komunita, ti co přispívají, ti co plkají na fóru, bez nás všech by to nebylo SF.

A jak vůbec vzpomínáš na začátky SF? Když jsi přijel do Prahy na mopedu z Varů nebo odkud jsme tě vůbec adoptovali… :-) Co máš na SF rád?
Tak já jsem v mládí jezdil na MZtě, ale to ty Pražák nemůžeš znát takovou motorku z východního Německa :-) Každopádně jsem na ní do Prahy nepřijel, ale byl jsem sem naplaven. A ano, pocházím z Krušných hor, od řeky Ohře :-)

Mám rád všechno, všechny ty maniaky ať z pozadí webu a organizace, tak ty co sem díky SF poznal osobně nebo i virtuálně. Je to takovej výjimečnej ekosystém, kterýho společnej jmenovatel je Sparta.

SF oslaví již 18 let existence. Zažili jsme toho opravdu hodně. Na jaké momenty nejraději vzpomínáš a proč?
Vždy když se nám povedlo něco průlomového, nebo nového a lidi to ocenili, že to je fajn a skvělé a dává to smysl. Exklusivní reportáže z Letné, ze zápasů. Když jsme mohli mít svého SF fotografa na ploše, milníky v počtu návštěvníků atp. Pak tě ta práce o to víc baví a naplňuje, když máš odezvu, že se to líbí a lidé se to pochvalují.

Jsou nějaké okamžiky, nebo události, které považuješ za zlomové? Jaké a proč?
Tak zásadní vůbec bylo, že jsme se zformovali do nějakého uskupení, které přišlo s myšlenkou něco takového vůbec udělat a bylo ochotno tomu dát svůj čas. Ze začátku věnovat tomu prakticky téměř veškerý svůj život. Naprosto zásadní bylo z mého pohledu odtržení se od ofiko webu a rozjet to naplno samostatně bez cenzury. Pak samozřejmě redesign, nové věci na webu.

Dej do placu i nějakou oblíbenou historku. Já třeba fakt rád vzpomínám na dobu, kdy jsi byl delší dobu v Austrálii, tam ses na pohodu proháněl na motorce, která měla zakrytou značkou tangama Sparta Forever, a nám tady pod náporem návštěvníků padal web. Mimochodem, to na něj chodilo asi tak 500 lidí za den. Skoro v pyžamu jsem musel tramvají jezdit v noci nahazovat server a tys mě nějak navigoval…
Ano, to byla z dnešního pohledu již dřevní doba SF, vždy jsme měli dedikovaný server v datovém centru a bohužel zrovna po mém odjezdu začal mít hw problémy a občas se „zasekl“. Tobě to ale určitě neuškodilo :-) No a pamatuješ jak jsme vydávali SF občastník s multimediální CD přílohou ? :-)

Jak se to tisklo kdo jak mohl v práci na tiskárně, pak se v ruce se sešívačkou a nůžkama kompletovalo každé čislo a k tomu se vypalovalo porůznu CD s fotkama a videama ze zápasů, aby bylo na choreo a věci kolem provozu webu….

Prozradíš ještě nějakou prezentovatelnou historku ze zákulisí SF?
Já jsem si většinou ten konec našich seancí nepamatoval, byl jsem rád, že jsem se dostal v pořádku domů, takže nemůžu sloužit :-)

Máš za sebou další pernou šichtu. Z mého zjednodušeného pohledu sis fakt mákl, když jsme dostali plot na webu Sparty a tys musel skoro přes noc naprogramovat celé SF a následně dvakrát při redesignech. To jsou dny a noci programování, ladění a kdo ví čeho. Podobných momentů ale asi bylo více, ne? Pořád po tobě něco chceme….
Jojo, jste pořád jak votravnej hmyz, ale i tak vás mám všechny rád :-) To k tomu prostě patří, můj jediný nepřítel je v tomhle už prostě čas. Nemám tolik času abych se věnoval SF s takovou intenzitou jako dříve. Teda času je pořád stejně, ale mám jiné priority a nesedím už po nocích denně nad SF a ani to už není potřeba. Teď tedy kvůli redesignu to zas chvilku byl fičák, ale myslím podle reakci, že se to povedlo. Sice jsem se par dní moc nevyspal, ale stojí to za to.

Máme za sebou další z klíčových momentů SF- redesign. Dopsali jsme jednu kapitolu dějin a otevřeli novou. Co říkáš na to, když se ohlédneš za těmi roky a vidíš SF a vše co se podařilo, zažilo, udělalo… Můžeme se na chvilku zastavit a bilancovat.
Je spousta skalních SF příznivců co ví, jaké to bylo a je úsilí takovou věc ve svém volném čase držet při životě, kolik času tím stále někteří z nás pořád tráví a návštěvnost jde pořád nahoru. Takže za mě jednoznačně největší úspěch je, že jsme to dotáhli až sem, můžete si přečíst tenhle rozhovor, což znamená, že web SF pořád funguje a stále jedeme bomby!

Nyní jsme v novém. Co vlastně říkáš na nový design webu a především logo. Byl to zásadní krok.
Jsem z toho nadšený až v euforii, mobilní verze, responsivní design, krásné logo. Pecka.

Jak to šlo? :-)
Ze začátku dost vlažně a pomalu. Museli jsme některé věci řešit operativně za provozu. Komunikovat s klukem co nám navrhl grafický design a s těmi co řezali layout, takže tam občas byly prodlevy. Pak spousta technických věcí, dodělávek, předělávek a optimalizací. V mém případě ještě místy optimalizace starého kódu či jeho kompletní přepsání.

Je z tvého pohledu hotovo, nebo přibydou nějaké funkcionality, či se ještě něco plánuje?
SF je živý organizmus, nikdy nebude hotovo. Pár technických restů tam ještě mám, postupně je odstraňuji. Plány jsou, ale teď je ještě brzo něco naznačovat, za sebe pořád jedeme v pilotním provozu a veškeré mé úsilí se soustředí na řešení drobných maličkostí a optimalizace.

Mohli bychom si povídat ještě dlouho. Pár témat jsme jen lehce nakousli, celou řadu ani neotevřeli, ale tak si je necháme někdy na příště. Jako každý, tak i ty máš příležitost na vzkaz všem návštěvníkům SF, sparťanské veřejnosti…
Chtěl bych všem poděkovat za věrnost a přízeň, těm co jakoukoliv formou přispívají nebo v minulosti s čímkoliv pomohli patří velké dík, bez vás všech by SF nebylo tím čím je dnes.

Sparta forever!Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Co týden dal a dá (9. díl)

Co týden dal a dá (8.díl)

Report z výjezdu do Plzně: Další kolaps v Plzni

Report z návštěvy kvalifikace ME U21 Česko - Albánie - Jak mládežníci rozsekali Albánii

Co týden dal a dá (7. díl)

Nová podoba SF - Nový design webu i logo

Demolice béčka - report z utkání Sparta B - Táborsko 4:1

Redakce | 18.09.2021 17:09 Vstoupit do diskuze
1