taborita1 | 01.10.2021 13:46

Je druhý den po zápase a v uších mi to zní neustále :) My chceme gól, my chceme gól, my chceme gól. A nejen to, občas se to prostřídá se Spartaaaaa, Prahaaaa, pak nastoupí Kdo neskáče není sparťan, to vystřídá hromové Aaaadam Hložek, aby to vzápětí přehlušilo skandování Dejte ještě jeden! Prostě čtvrteční zápas Sparty s Rangers na Letné nejde jen tak vymazat z hlavy a jsem zato ale neskutečně rád.

A to všechno díky zejména dvěma věcem. V první řadě je potřeba jmenovat skvělou práci klubu a všech lidí v něm, kteří se na přípravě tohoto u nás unikátního večera podíleli a v druhé řadě pak všem těm, co dorazili do ochozů Letné a vytvořili něco famozního, parádního a nezapomenutelného, tedy všem těm klukům, holkám, od těch nejmenších šestiletých až po ty skoro už "dospělé" :) Byla to paráda! Tímto se omlouvám samotným aktérům na hřišti, ale tentokrát pro mne hráli až druhé housle, za hrdiny byli jiní :)

Začalo to ve čtvrtek odpoledne už před stadionem, kde se scházely dávno před otevřením Letné hloučky dětí ze všech koutů Čech, ze sportovních oddílů, z organizovaných kroužků či škol. A vše mělo jediný jmenovatel, jdeme na fotbal, jdeme na Spartu! Pokračovalo to pak na tribunách Letné, které byly zaplněny už hodinu před výkopem, kde vládla naprosto nadšená atmosféra podporovaná spíkrem či maskotem Rudym. Děti neustále v aktivitě, poskakovaly, zpívali, soutěžili, bavily se, jejich rozzářené oři a otevřené pusy dokazovaly, jak jsou nadšení, jak si to užívají. A ten neustálý rachot? Tak to byl úplný balzám :) A samozřejmě vlaštovky olééé :)

A během samotného zápasu se to pak jenom stupňovalo, neustálé povzbuzování, tleskání, burcování, nikdo téměř neposeděl, každý se chtěl aktivně účastnit fandění a je jedno, zda měli na noze balon sparťané či soupeř. A když dal Dávid Hancko branku? To bylo něco. Support od začátku do konce na plný pecky! Palec nahoru! Až mi z toho občas vlhly oči, asi už stárnu a sentimentatím :) I když si myslím, že to podobně semlelo i silnější povahy :) A při závěrečné děkovačce si všichni v ochozech po zásluze odnesli velké díky od všech sparťanských hráčů a celého realizačního týmu. Díky!

O to víc mne pak zarazilo, ne vlastně, urazilo mě to a nas*alo, co se pak začalo dít na sociálních sítích, co se objevilo ve vyjádřeních trenéra Gerrarda a druhý den i v různých zpravodajských kanálech (v tomto případě jsou platné oba významy toho slova) na britských ostrovech a dokonce i od některých politiků. Tam už opravdu všem definitivně hráblo a mají vymleto z těch všech těch "bojů" proti rasismu. V zemi, která je v poslední době krásným příkladem šovinismu a xenofobie v praxi, si budou brát do úst naše děti? Kam až můžou ještě klesnout? Nevinné, bezbranné a nějakým rasismem a politickými hrami nepolíbené děti budou vláčet bahnem ve svém "svatém" boji za nějaký jejich "lepší svět"? Hnus největší. Skotští fanoušci zcela ztratili soudnost a z ostrovních novinářů se stali jen prachsprostí aktivisté bez špetky objektivity a reflexe.

A i proto jsem rád, jak se k tomu postavila Sparta ve svém prohlášení - Zastavte urážení našich dětí! / Stop abusing our children!, tam je vše, víc už snad ani není potřeba dodávat.

Po skončení utkání jsem pak při cestě na tramvaj zažíval další velkou radost, všude po letenské pláni a v okolí stadionu jsem neustále slyšel z dětských úst to krásné Spartaaaaa....Prahaaaaa, potkával skupinky dětí, od těch nejmenších, které se vedly za ruce, až po ty trošku odrostlejší a všichni veselí, spokojení a neustále si něco nadšeně vyprávějící, to bylo prostě boží :)

Věřím, ne vlastně vím, že si to děti neskutečně užily a že se podobná akce bude, třeba i v menším měřítku, někdy v budoucnu opakovat a že se s mnohými uvidíme na Letné opět a že Sparta si vedle stávajících malých fanoušků získala i další nové. A že klub opět v tomto směru zvedl svůj kredit.

A aby to bylo kompletní, hrál se ve čtvrtek i fotbal, Sparta porazila Rangers 1:0 brankou Dávida Hancka a drží se na druhém místě tabulky skupiny Evropské ligy.

Sparta forever a Sparta tempo!

taborita1
AC Sparta Praha – Rangers FC 1:0 (1:0)

Góly: 29. Hancko. ŽK: Wiesner, Haraslín – Kamara, Davis. ČK: 74. Kamara. Rozhodčí: Palabiyik – Sesigüzel, Olguncan (všichni Turecko). Diváci: 10 879.

Sparta: Nita – Wiesner, Panák, Čelůstka, Hancko – Pešek, Pavelka, Sáček, Hložek (90. Dočkal), Haraslín (75. DMK) – Minčev (68. Drchal).

Rangers: McGregor – Tavernier, Bassey, Balogun, Barišić – Davis, Bacuna (38. Hagi), Kamara – Roofe (66. Morelos), Sakala, Aribo (77. Lundstram).


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Už je to devět let, nikdy nezapomeneme, Seniore

Choreo na 300. DERBY!
- info k připravované akci na derby

Jak béčko hrálo fotbal, ale Vlašim dávala góly - report z utkání Sparta B - Vlašim

Co týden dal a dá (10. díl)

Pohárový postup přes Líšeň
- report z výjezdu za Spartou do Brna na Mol cup

SF je výjimečný ekosystém, říká Twinsen - rozhovor s webmasterem Sparta Forever

Co týden dal a dá (9. díl)

Co týden dal a dá (8.díl)

Další kolaps v Plzni - report z výjezdu do Plzně

taborita1 | 01.10.2021 13:46 Vstoupit do diskuze
1