Bombito | 23.05.2005 19:19

Uplynulý týden pro sparťanského fanouška nebyl zrovna příjemný. Bulvární deník Sport přišel s další aférou našeho sportovního ředitele, který údajně řekl manažerovi žižkovské Viktorky: „Všechno bylo cinklý, vole“! Vytrhnout jednu větu z kontextu je velice snadné a postavit na ní svůj příběh umím také. Když všechno, tak všechno. Ptám se tedy, byla cinklá i Slávie, Olomouc, Baník, Příbram? Každý normální člověk ví, kolik „blábolů“ v neformálních rozhovorech je možné říci, ale udělat z jejich odposlechu „případ“, na to už musí mít člověk v sobě spoustu nenávisti a zášti. Čemu ale vůbec nerozumím, jak se tyto věci dostaly k novinářům, kdo je vyzradil? Nabízel snad vyšetřovatelům některý z novinářů za ně úplatek? Jak to, že se s tím vůbec nikdo nezabývá?

Víkend začal radostně, bezdomovci nedokázali porazit Blšany a Teplicím se nabízí možnost bodového úniku v boji o druhou ligovou příčku. Jenže oni prohrají doma s Libercem a hned je po radosti.
Na našem webu se objeví článek, ve kterém „Letenští svorně prohlašují, že opakování blamáže z posledního zápasu venku v Mladé Boleslavi nehrozí. I když utkání proti týmu ze středu tabulky nebude rozhodně jednoduché.“ A měli naprostou pravdu. Jablonecká blamáž byla mnohem a mnohem horší. Čím to může být? Je Jablonec pro Spartu začarovaný? Před třemi roky po porážce 0:2 napadli fanoušci Sparty autobus s hráči. V posledním zápase na Střelnici prohrála Sparta 2:4 a já byl až do včerejška přesvědčen, že nemůže být hůř. Omyl, včera bylo!
Za krásného slunečného počasí vyrážíme podpořit naší Spartičku v boji za dalšími ligovými body. Zastávka v Mnichově Hradišti, dobré jídli i pití bylo na dlouhou dobu vše příjemné, co nás ten den potkalo. Do dějiště zápasu přijíždíme včas, prohlídneme si novou krásnou tribunu za jednou z branek, ale protože sektor hostí je zamřížovaný a zasíťovaný jako tygří klec, zakoupíme si vstupenky na tribunu mezi domácí fanoušky.
Hráči se v klidu rozcvičují a nic nenaznačuje, čeho se máme dočkat. Do utkání nastupujeme s Tomášem Grigarem v brance, s Jirkou Homolou v obraně a s Ondrou Herzánem v záloze. A útoku je osamocený Michal Meduna, jako by jsme neměli hrát proti průměrnému Jablonci, ale proti nebezpečné Chelsea. Utkání začalo a já se nestačím divit. Naši obránci vybojují míč a místo přihrávky - „prásk“ dopředu někam na Michala Medunu, který sám mezi čtyřmi obránci nemá žádnou šanci na úspěch. A znovu, obránci - „prásk“ a už je míč opět před naší brankou. Při utkání s tou Chelsea bych to možná dokázal pochopit, ale v Jablonci??? A tak je to celý poločas, mimo jedné šance, kterou spálil O.Herzán, jinak nic. Paradoxně nejlepším hráčem v rudém dresu je ten nejvíce odepisovaný, Martin Hašek. A když v poslední minutě první půle dává domácí Michálek krásný gól, jen nevěřícně kroutíme hlavami. Tohle že je Sparta? Na začátku druhého poločasu je ještě hůř. Domácí Hrotek nikým neatakován dává druhý gól a domácí diváci šílí. Naši fanoušci v kotli vyvěšují plakáty, kde inzerují: „Přijeli jsme si na Střelnici zastřílet!“ Správně by plakáty měli vyvěsit naši hráči na hřišti, vždyť to byli oni, kdo si z nás vystřelil! Nevýrazného Herzána střídá T.Jun a unaveného Medunu střídá Honza Šimák. Dostáváme se i do několika šancí, ale bez gólového efektu. V 70.minutě vyrobí Jirka Homola svou tradiční minelu a nezbývá mu nic jiného, než unikajícího útočníka zkosit zezadu. Ani nečeká na rozhodčího a odchází do kabin. Zasloužená červená karta. O pár minut později si nikým neatakovaný Michal Kadlec sám sobě nastřelí ruku ve vápně a pro Šenkeříka nebyl problém zvýšit na potupných 3:0. Už ani nepamatuji, kdy jsme takto prohráli naposledy. Snad v Blšanech? Fanoušci z kotle opouštějí svůj sektor a my si vychutnáváme prohru až do konce. Zůstáváme do úplného konce, jsme natolik hrdí, abychom neudělali domácím fandům tolik radosti. Ale to, co jsme si museli vyslechnout od domácích, to bych přál prožít celému týmu, který se o to přičinil. Nejen urážky, na ty jsme nakonec zvyklí, ale i výčitky a hlavně posměch. Nebylo vůbec příjemné, celá tribuna posměšně skanduje „Jááárda Hřeeebííííík, mistři“ a podobně. Dost ponižující zážitek.
Spěcháme domů, ve 20,00 hod. začíná nejsledovanější derby jižní polokoule. Na stadiónu Bombonera v Buenos Aires se střetávají tradiční rivalové, Boca Juniors a River Plate. Skvělá podívaná na hřišti, úžasná atmosféra v hledišti, fantastický výkon argentinského „Tittelbacha“, prostě a jednoduše fotbalový svátek. Dočkáme se i my něčeho podobného? Asi ne. Souběžně sledujeme boj Benficy Lisabon o portugalský titul. Hraje v Portu, vyprodaný stadión, ale Orli mají převahu i na tribunách. To nás v Jablonci bylo asi 50. A na další obrazovce oslavuje CF Barcelona svůj primát. 98 000 diváků nejdříve žasne, Barca prohrává 0:2, pak začnou úřadovat Ronaldinho, E´too, Decu či Qiuly, ale hostující Forman dává hattrick na závěrečných 3:3. Gigantům se prostě tento víkend nedařilo. Nevyhrála Barcelona, Benfica, Real Madrid, Juventus, AC Milán, Manchester United či Sparta, ale úplně nejhůře dopadl Celtic Glasgow. dvě obdržené branky v posledních dvou minutách rozhodly o tom, že mistrem Skotska se stal místní rival Rangers.
A tak v letošní sezóně snad poprvé vynechám utkání Sparty. Jsem natolik otráven, že do Uherského Hradiště nepojedu. Půjdu až na mistrovskou oslavu, v sobotu odpoledne hostíme na Letné Teplice. Bude to už konečně lepší? Já totiž prostě nevěřím, že ten včerejší trapas byl cinklý, vole!!!