Redakce | 01.11.2022 11:21

Rozhodli jsme se po delší době znovu trochu oživit dříve hodně populární rubriku "Fanoušek týdne", respektive ji i mírně upgradovat :) Nyní s ní přicházíme pod názvem "Fanoušek měsíce" a chtěli bychom v ní cca jednou za měsíc formou krátkého fanouškovského dotazníčku zpovídat, zejména pro začátek, některé nicky, známé z fóra na našem webu. Co jim dělá radost a s kým by šli do hospody? Bulí někdy kvůli ACS? Doufáme, že si počtete a necháte se možná i inspirovat! Prvními pěti zpovídanými v novém formátu byli Celticgirl, Herrer, Seeagull, Gaginnek a ACS - fan a dnes je tu šestý.

Jeden ze spousty „obouživelných“ Sparťanů, co fandí Spartičce aktivně ve fotbale i v hokeji. RoboACS: narozen přímo na Letné, takže měl od mala jasno. Pro SF napsal hromady reportů, ze kterých mnohé patří k povinné četbě (obrázek toho, jak Pražák v neděli ráno okouní u prázdného stadionu v Chrudimi by zasloužil minimálně olej na plátně :o) Dneska pro nás v reportech vybarvuje spíš ty libovější destinace: Líšeň, Vlašim, Juliska... Jak sám přiznal, SF-fórum ho příliš netankuje– o to víc se stará o obsah našeho oblíbeného webu. Díky za to a spoustu sil do dalších počinů!

1. Jak ses stal fanouškem Sparty?

Fanouškem Sparty jsem od mala. Tak nějak to vyplynulo z toho, že jsme bydleli na Strossmayerově náměstí a děda měl permici na Letnou na hlavní tribunu. Chodili jsme s tátou, když děda nešel. Někdy i s dědou všichni. Občas jsme chodili i do sportovní haly. Kdy jsem byl na stadionu úplně poprvé si bohužel nepamatuji. Moje první zážitky, které si jako dítě pamatuji, bylo když Sparta v sezoně 1989/1990 rozsekala doma Spartak Trnava 10:1. Tam jsem byl určitě. Když jsme šli pak za čtrnáct dní na ligu znovu, tak se mě táta ptal, jak myslím, že to dopadne? A já bral jako samozřejmost, že to zase bude 10:1 :) od té doby, jsem se tohoto výsledku už nikdy nedočkal... Pak vím určitě, že jsem byl na oslavě posledního federálního titulu. To si pamatuji hlavně proto, že po zápase nastala šílená mela, kdy ochranka mlátila fanoušky na hřišti, po ploše zmateně pobíhali psy a celá Letná skandovala gestapo. Táta pak dostal od mamky šíleně vyhubováno, že mě na takový fotbaly mezi ty magory vůbec nemá tahat :) První co si pamatuji ze sportovní haly paradoxně není hokej, ale tátovi se tehdy nějak podařilo zdarma sehnat lístky na lední revue a byli jsme tam i se ségrou. Hlavně té se to moc líbilo. Na hokej jsem začal chodit až po Naganu.

2. Máš kamarád(k)y slávist(k)y?

Mám pár kamarádů, kteří jsou postižení tím, že fandí těm za tratí. Dokonce jeden z nich je takový exot, že v mládí jezdil fandit se Spartou, ale pak jelikož jeho táta fandil Slavii, a on chtěl být více s rodinou, tak začal fandit sešívaným. Já mohu být rád, že něco podobného nepostihlo i mě. Protože teprve později jsem zjistil, že i můj táta (ano ten co mě bral na Letnou na ty fotbaly) fandí Slavii a na Letnou jsme chodili proto, že to bylo blízko a že se tam tehdy hrál nejlepší fotbal v Československu. Táta byl tedy fanoušek dobrého fotbalu :) Ale děda byl opravdu Sparťan! Jinak znám i pár Klokanů. Chodíme spolu občas i do hospody. Navzájem se hecujeme a není žádný problém. Baví nás to a jsme spolu v pohodě. Dokonce znám i dva fanoušky Dukly.

3. Brečíš někdy kvůli Spartě? Kdy to bylo naposledy?

Že bych někdy vyloženě brečel si nepamatuji. Možná jako mladší. Ale určitě mě neúspěchy šíleně štvou a je to dlouho ve mě. Hlavně mě serou zbytečný prohry, jako třeba Žilina, Vaslui apod. Kdybych měl za poslední dobu brečet při každém neúspěchu Sparty, tak už by to byl pořádný bazén slz...

4. Jak se dáváš do kupy po totálně projetým zápase?

Jak říkám je to ve mě a sere mě to. Někteří lidé nechápou, že jsem takhle nasranej kvůli fotbalu. Hecování mám rád, ale serou mě kecy od lidí, co tomu vůbec nerozumí, ale někde něco zaslechli. Typicky třeba v práci. A jak se z toho dostávám? Pomáhá pivko, kamarádi, procházky nebo vyjížďky na kole. To je moje oblíbené odreagování od všeho. Takhle si čistím hlavu.

5. Co Tě na Letné dovede zvednout ze sedačky?

Ze sedačky mě dokáže zvednout povedená akce, gól, nepřesný verdikt sudího. Kdo neskáče není Sparťan, hlášení aby se fanoušci chovali slušně... Ceny a kvalitu občerstvení a podobné věci raději moc neřeším. Tak si prostě to pivko dám jinde no.

6. Máš v lize oblíbenej stadion, na který jezdíš zvlášť rád a je výjezd v Evropě, který si hodně pamatuješ?

Mám rád když stadion najdu :) Mám docela rád Teplice. Jezdí tam vždycky hodně Sparťanů, všichni se tam v pohodě vejdeme. Jsme tam vždy jako doma a kousek od stadionu je parádní mini pivovar v prvorepublikovém stylu. A taky to není daleko. Poslední dobou jsem celkem často byl v Českých Budějovicích. Dá se říct, že i ty jsem si celkem oblíbil. Ale tam to bude spíše kvůli tomu městu a dobrému pivku. Stadion nic moc. Ještě si pamatuji, jak jsme tam stávali za brankou pod věží. Nemám rád nové Vítkovice. Všude samej plot, chachara nepotkáš, na hřiště daleko, kámen nepřiletí... To na Bazalech to bývala jiná zábava :)Jako hodně jiných Sparťanů také rád chodím na Žižkov. I když poslední dobou je to spíše k pláči, jak ten stadion a jeho okolí vypadá.Ze zahraničních výjezdů rád vzpomínám na výhru na Laziu, na zakázaný výlet do Vídně, na PSV Eidhoven, kde jsem poprvé zažil vyhřívanou tribunu, na FC Kodaň, kde všichni jezdí na kole, na parádní atmosféru na Schalke, na Winter klasik v Drážďanech a samozřejmě na Liverpool. Tam opravdu moc nechybělo k prodloužení a k překvapení. A navíc jsem se pak ještě podíval k moři, vyspal se v hotelu Hilton a naše letadlo předjel SF bus.

7. Co by se mělo v sezóně stát, aby sis řekl „dobrý“?

Vyhrát titul. V devadesátkách a ještě na přelomu tisíciletí jsme to brali jako samozřejmost a když náhodou nebyl, tak to byl vždycky velký průser. Teď už si bohužel začínáme zvykat, že není...

8. Se kterým hráčem současného A-týmu bys šel na jedno?

Nevím jestli někdo ze současného kádru pije pivo? Já zase nepiji kafe! Asi bych si více rozuměl se staršími hráči. Takže třeba s Davidem Pavelkou nebo s Lukášem Julišem. A probírali by jsme samozřejmě Spartu.

9. Na které 3 hráče, co už ve Spartě nejsou, pořád hodně rád vzpomínáš?

Na prvním místě Tomáš Rosický. To je moje generace a zároveň je to také jediný hráč o kterém jsem tady doposud napsal speciální článek. Mám doma i jeho knížku Hvězdám v patách. 2. Horst Siegl, Martin Frýdek, Pavel Nedvěd a celkově tahle zatím poslední veleúspěšná generace Sparty. 3. David Lafata, Jaromír Blažek, Tomáš Řepka, Ladislav Krejčí Pavel Kadeřábek - poslední tým který dokázal získat titul.

10. Je nějaká jedna akce (útok, přihrávka, gól…) ze zápasů Sparty, která Ti zvlášť uvízla v paměti?

Vypadá to, že jsem staromilec, ale bohužel se zase budu vracet do už docela dávné historie. Taky jak už jsem starší, tak si pamatuji co jsem dělal před dvaceti lety, ale nevím, co jsem měl o víkendu k večeři :) Takže asi takhle: 1. Gól Horsta Siegla v 95 minutě utkání se Sigmou Olomouc v sezoně 1996/1997 a můj první titul, který jsem oslavil jako opravdu už hodně aktivní fanoušek. 2. Demolice sešívek v derby na Letné 5:1 a následná oslava mistrovského titulu a sešívaný krysy šly domů kanálama 3. Výhra 3:0 nad Salcburkem a můj první postup do ligy mistrů. Hlavně gól Vratislava Lokvence z téměř nulového úhlu.

11. Kdybys mohl od příštího týdne na Spartě změnit 3 věci, které by to byly?

Tři věci které bych změnil? Nebylo by to asi od příštího týdne, ale dlouhodobá koncepce. Ne jak to funguje v posledních letech. Přijde nový trenér, nový hráči a vyhlásí se boj o titul, že to prý jinak nejde. Jasně chceme titul, ale chceme ho hlavně proto, že to vedení neustále vyhlašuje a pak jsme vždycky na konci podzimu nebo z kraje jara (viz. loni) zklamaní a všichni se diví, že fanoušci nadávají. Na titul už čekáme 8 let. Takže myslím, že nejen já bych dokázal pochopit, kdyby vedení řeklo: "Ok rozjedeme novou koncepci. Přivedeme zahraničního trenéra, budeme aplikovat moderní tréninkové systémy a informace o hráčích. Dáme týmu čas. Budeme ho budovat koncepčně. Chceme hrát v popředí tabulky, ale titul není prioritou. Pokusíme se vybudovat tým, který bude přesně vědět, co hrát a hráči budou nahraditelný. Když někoho prodáme, budeme už za něj mít připravenou náhradu. V tuto chvíli titul asi nebude, ale vytvoříme tým, který pak bude tituly získávat jak na běžícím páse." Myslím, že tohle by fanoušci pochopili mnohem více než když se po pár odehraných kolech dozvědí od trenéra, že o titulu teď nemůže být řeč. 2. S tím souvisí systematická práce s mládeží. Tolik vychvalované tréninkové centrum podle mě funguje celkem dobře, ale končí kategorií B tým. Dále do áčka už to dost vázne. 3. Občerstvení - to by šlo změnit už od příštího týdne. Ne nepotřebuji na stadionu Pilsner urquell a nějaký nezapomenutelný gastronomický zážitek. Chci jen, aby se to dalo jíst a pít a abych na to nečekal dvacet minut ve frontě. Také bych rád zřetelně a jasně věděl, kde se platí pouze kartou, kde pouze penězi a kam se vrací ty kelímky? Já to pořád tak nějak nechápu a tak je dávám na charitu.

12. Jak často pročítáš SF-Fórum a co Tě přiměje k tomu, abys sám přispěl?

Přiznám se, že SF fórum nečtu skoro vůbec. Na forevru čtu hlavně články o zápasech Sparty, názory apod. A co mě přispěje k tomu, abych sám přispěl? Chci aby ten web byl pořád zajímavý, aktuální a prostě nejlepší. Snad i já k tomu občas přispěji svou troškou. Jsem rád, že je teď dopisovatelů zase více a děkuji celé redakci za to, jak web vedou.

13. Kam chodíš si pro fotbalová moudra a spekulace? Co/koho sleduješ ještě mimo SF?

Pro fotbalová moudra občas zajdu do hospody mezi kamarády. Před zápasy a během nich čerpám moudra na ochozu na protilehlé a jinak tak nějak sleduji prostě internet a televizi. Nemám twitter. Občas si koupím deník Sport.

14. Máš mimo Spartičky v srdci ještě nějaký klub? Jak se Ti to stalo?

Kromě ACS fandím samozřejmě i HCS. Párkrát jsem byl třeba i na futsale. Žádný jiný klub v srdci nemám. Občas rád zajdu na vesnický fotbal. Pohodová atmosféra a kamarádi. Nejčastěji mě potkáte na hřišti FK Radošovice okres Praha - východ.

15. Máš doma fotbalový suvenýr, ke kterému máš zvláštní vztah?

Suvenýrů mám doma hromadu. Mám 40 šál. Většina samozřejmě ACS, něco málo HCS, fotbalovou i hokejovou repre, pak hodně speciálních šál k různým zápasům, šálu FK Radošovice a SK Slavoj Houslice. Různé vlajky a vlaječky. Také hromadu triček, tři dresy, a dost sportovních knížek. Knížky mám samozřejmě hlavně o Spartě (30 a 40 let v hledišti Sparty, Železná Sparta, kroniku hokejové Sparty...), ale v knihovně bych našel třeba i knížku Tomáš Pospíchal - Fotbal nemá logiku, Fotbal vášeň 20 století, Mušketýři s hokejkou nebo Československý fotbal ve faktech a číslech. Jestli mám k něčemu zvláštní vztah, tak to asi bude k těm suvenýrům, které mám doma už dlouho, třeba ještě z dětství. Takže by to mohla být třeba ta kniha Československý fotbal ve faktech a číslech, pak třeba vlaječka Horst Siegl 100 ligových gólů a nebo třeba vlaječka ze skupinové fáze Ligy mistrů 2001/2002.

Děkuji všem kteří děláte tento skvělý web ještě lepším. roboACS.

PS: Fotka z hospody z Malého Berlína je poslaná se souhlasem všech lidí, co na ní jsou vidět. Fotka s Markétou Ringelovou je bez souhlasu Markéty Ringelové :) Rozmazaná fotka jsem já před XY léty...

My také děkujeme!

Redakce


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Prales tour - Pražský přebor v Braníku

Co týden dal a dá podzim 2022 (15.díl)

Co týden dal a dá podzim 2022 (14.díl)

Jak béčko nestačilo na Třinec - report z utkání Sparta B - Třinec

Co týden dal a dá podzim 2022 (13.díl)

Svý jistý - report z utkání Sparta - Pardubice na Letné

Fanoušek měsíce - ACS - fan

Co týden dal a dá podzim 2022 (12.díl)

“Sám mezi rowdies“ - report z výjezdu za Spartou do Brna

Co týden dal a dá podzim 2022 (11.díl)

Těžká Písemka - report z výhry Sparty nad Hradcem Králové

Už je to deset let, nikdy nezapomeneme, Seniore!

Co týden dal a dá podzim 2022 (10.díl)

Fanoušek měsíce - Gaginek

Fanoušek měsíce - Seagull

Co týden dal a dá podzim 2022 (9.díl)

Priske vydrž, ale začni už k***a vyhrávat! - report z utkání Sparta - Baník

Novinka v eshopu - sparťanský sedací pytel

Dělá Tomáš Rosický chybu, když ve Spartě nechce hráče černé pleti?

Co týden dal a dá podzim 2022 (8.díl)

Nebýt toho fotbalu....report z výjezdu za Spartou do Teplic

Co týden dal a dá podzim 2022 (7.díl)

Zmar pokračuje - report z utkání Sparta - Zlín

Fotbalová horečka - Pozdravy z Bretaně

Redakce | 01.11.2022 11:21 Vstoupit do diskuze
8