Novák | 21.11.2022 01:50

Přiznám se vám, že jsem hrozně línej a trošku srab: těžko koušu prohry Sparty a teď v sobotním poháru nemám velký voči. Navíc 4 hodiny ve vlaku, policajti, chachaři, zima... slovem, ještě v pátek dopoledne mi přijde nejjednodušší prostě neudělat nic: zůstat doma v teple a v sobotu odpolko si vklidu pustit telku. Děcka u babičky, to bude ta pravá pohodička! Večer mě ale přepadne nějaká existenciální chvilka a řeším, že ty zážitky většinou až na gauč nedolítnou, nýbrž se jim musí trošku naproti. Nakonec se teda zaktivizuju -výkop je napohodu ve 3, což je na výjezd ideál. Co hraje Baník ve Vítkovicích, tak jsem v Ostravě nebyl. Jsem tak trochu nervní z toho, jak a jestli všechno v pohodě najdu: už se vidím, jak někde jak zpitomělá ovce bloudím po Chacharstánu a snažím se na vlastní pěst dostat ke staďáku - a právěže tam by ta pěst nemusela bejt jenom ta vlastní, achjo... Normálně to protloukání člověka i baví, avšak Ostrava je i na tohle „region razovity“. Lovím rozumy od protřelého výjezďáka RobaACS (ještě jednou díky!) a ten mě teda dvakrát neuklidní. Volím tedy ofiko výjezd a klubem doporučenej spoj. Vlak z Hlaváku nepraská zrovna ve švech, avšak bude o to bezpečnějš: poměr doprovodů k fandům je skoro remíza. Není tajemstvím, že Ostrava tradičně přitahuje kluky a holky, který po prvním a druhým poločase docela rádi zajdou i na ten třetí a jet s nima v jednom vagónu poskytuje nikoli nezajímavý okýnko do tohohle světa. Ale na to, že si večer před usnutím promítám v hlavě scénky z Proč?, tak celá cesta uplyne v naprostým klidu a ani neustálá policejní přítomnost nijak zvlášť nevadí: nekoná se žádná buzerace, když jsou lidi v klidu, tak cajti jsou taky v klidu. Cestou po východních Čechách i po Moravě různě přistupujou menší hloučky přespolních fans.

Když vystoupím z vytopenýho vláčku v Ostravě, dojde mi, jaká je zima. Náš spoj má příjezd až hodinu před výkopem, takže není potřeba nikde zbytečně mrznout a ono na nějaký procházky městem Ostrava neláká ani v máji, natož v druhý půlce listopadu. Přistavenej bus nás vezme od vlaku přímo ke stadionu, takže moje starost s hledáním odpadá. Není potřeba zdůrazňovat, že se vše odehrává za výrazný pomoci a pod ochranou: ostatně, když hraje Baník u nás, není to o moc jiný. Stadion sám mě příjemně překvapí: navzdory tomu, že má kolem dráhu a my jsme, pochopitelně, za bránou, tak tím, jak jsou tribuny vyvýšené, je vidět fakt slušně. Náš sektor zaplníme tak z poloviny, což není kdovíkolik, ale asi to odpovídá zimě, vzdálenosti a situaci s naším kotlem. Ostraváci hlásí vyprodáno a to se dá taky vzhledem k jejich zlepšeným výkonům a výsledkům od nástupu Pavla H., pochopit. Čeština umožňuje elegantně zformulovat to zaklínadlo menších klubů „těžko je budem porážet, ale můžeme je porazit“. Vůbec nevím, jaký má Baník ambice: tipuju, že hrát Evropu je jim jedno – avšak porazit Spartu, to je něco! Zápas s ACS je pro ně ekvivalent našeho Derby a je to dost cejtit: dorazí plnej dům, Baník slaví letos 100 let a porazit Spartu v poháru by v regionu byl hit na generace. Mně však ještě během cesty při pohledu do zasněžený krajiny škodolibě napadne, že Hapal na sněhu neumí...

Nastupujeme pro mě překvapivě: Kuchta i Čvančara zůstanou na lávce a v útoku nastoupí Martin Minčev, v záloze Kryštof Daněk. Nějakou dobu po začátku se hraje bez šancí, docela důrazně až tvrdě – navíc se spousta zákroků mezi hráčema „doříkává“: je jasný, o co jde a že nikdo dneska neplánuje nikomu dát nic zadarmo. Počáteční šance mají Almási a Vitík - oba pokusy kryjou gólmani. Pak ve 20. zahrává Sadílek zprava na 12m přímák po faulu a z mýho místa sice není vidět, co se stalo, ale Zelinka fouká penaltu. Ani nevím, kdo je u nás po Hancim kope: balón si veme Haraslín, nenechá se rozhodit bouřlivou atmosférou a suverénně posílá na druhou stranu, než skáče Laštůvka. Jedeem! Chacharská „protilehlá“ pak vytáhne povedený choreo s vlaječkama ke zmíněným 100 letům, lidi z našeho sektoru si transparentem řeknou svý k situaci kolem Sparťanskýho supportu. Po gólu hra ještě víc znervózní: těžko soudit, jestli si s Kryskou kluci něco vyřizujou anebo jen prostě ví, že když se na něj trošku zatlačí, lze mu to otrávit. Je však potřeba sportovně uznat, že krysí strana Baníku šlape mnohem líp, než ta druhá. Po jednom faulu na něj dojde na půlící čáře k hromadný strkanici a komicky pak působí, když ve 39. od zpevněnýho krysího tělíčka odlítne hromotluk Mejdr. Hned na to útočí Baník do naší zformovaný obrany a mně zrovna bleskne hlavou „tohle je vpohodě, ať si hrajou: do postavenýho bloku góla nedostanem“, když z ničeho nic krok za vápnem vystřelí Kaloč a balón se zastaví až v naší síti. Ta střela byla celkem rychlá a překvapivá, přesto si myslím, že by to gólman měl mít...

Do šaten se tak jde za stavu 1:1. O půlce na stadionu live rozhovor s naším oblíbeným Milanem B. - já radši trávím čas nad pisoárem, než posloucháním týhle legendy. A není to jen tou kosou. Do druhý půle posílá Priske Čvančaru místo Minčeva. Martin se snažil, spoustu naběhal, nabojoval, ale dneska to není zápas pro něj: čekám, že Točvan bude do kombinace a taky pro svou schopnost lepit dlouhý balóny, platnější. Aktivnější je však po nástupu Baník a těch 10-12 minut zápasu nekontrolujem. Centry si naštěstí naši obránci s gólmanem pohlídaj, několikrát se rychle vrátíme, když to smrdí. Kolem 56. pak tlak domácích polevuje a dostanem se taky do akcí: Zelený nezasáhne střílenou příhru a za minutku jeho pokus kryje Laštůvka, kterej pak chytí i slušnou hlavu Čvančary. O 2 minutky pozdějš Sadílek rozehrává docela z dálky přímák, kterej jejich stoper uhlavičkuje jen k Vitíkovi, který vrací na bránu vysokej balon, o kterým si ani nejsem jistej, jestli padá do brány, Almási se srazí s Laštůvkou, hlavičkuje do vlastní tyče a Frydrych si ve snaze vyšťourat míč z brankový čáry napálí vlastňáka. Škodolibě si užívám, že za klauni nemusí bejt vždycky jen naše obrana. A tohle bylo povedený číslo!

Po gólu Daňka vystřídá Kuchta a myslím si na ještě lepší věci: duo Točvan s Kuchtou by na Chachary, kterým kolem 75. nezbejvá, než se tlačit dopředu, mohlo platit. A taky že jo: 10 minut po našem gólu Zelený vybojuje na půlce balon na obránci v bílým do třech na tři, Šula potáhne, vysune Kuchtu a ten ještě předloží Točvanovi před prázdnou. V ten moment všichni cítíme, že je to na dobrý cestě. Baník se platonicky snaží – oživuje hru vysokým a atletickým Tijanim na hrot, ale žádný loženky se nedějou. Největší šancí je snad střela Pojezdného z 85. doprostřed brány. Místama hrajou i pěkný individuální věci, vybavuju si jednu odvážnou zidanovku ve vlastním vápně a taky na Krysku se s balonem dá koukat (jak ho známe i od nás) – k čemu to ve finále je, je druhá věc. Šance má Sparta: v 90. vyčape Laštůvka rychlým přesunem jak Kuchtu, tak Čvančaru a pak už v nastaveným čase Kuchta vyplave úplně sám, bohužel svůj dloubáček pošle do břevna a když si odraženej balón sám doběhne, pošle jej vysoko nad. „Tvl, snad nás to nebude mrzet ještě“ povídám si... Baník pak ze svýho závěrečnýho vzmachu vytěží snížení, když Kuzmanovič trkne hlavou mimo dosah Kováře. Víc nestihnou a v 6. minutě nastavení to sudí konečně pískne: v tý kose přiznám, že slavím trochu i to, že se nebude prodlužovat. Odpálí se oslavný rudý pyro, děkovačka s hráčema. Majk našim často vyčítá, že jsou hloupej mančaft a nezřídka nezbejvá, než s ním souhlasit: avšak způsob, jakým dohrajem tenhle zápas už od 2. gólu mi přijde dost zkušenej: kontrolujem balón, necháme se faulovat na půlce, šmrdlání u praporku, gólman si počká na kartu... Zkrátka všechno to, co mi tak mohutně pije krev, když honíme výsledek my. Zvlášť gólman Baníku je v tomhle mistr a vůbec mi neva, že dostane ochutnat vlastní medicíny.

V týdeníku se k tomu určitě dočtete víc - kdyby se někdo zeptal na důvod našeho vítězství mně, tak bych sfleku vypálil „kvalita“: on Baník má taky občas něco, ale Sparta má prostě a jednoduše hráče, co ty situácie dopředu i dozadu řeší líp. Třeba standardek měl Baník, myslím, víc než my, no ani bezesporu kvalitní útočník jako Almási z nich nemá nic. Naši stopeři všechno uskáčou, Panák se několikrát sprintem vrátí. A takhle můžu pokračovat přes zálohu až do útoku. Majk minule přinesl pěknou metaforu s postupným navlíkáním korálků odpustků za prosraný Derby - tohle je pro mě další kulička.

Zjistil jsem cestou z Brna, jak příjemný a prospěšný je zkrátit si dlouhou cestu vlakem psaním reportu: člověk to má ještě čerstvý v hlavě a ty 4 hoďky pak uběhnou mnohem rychlejš. Z těch aktivnějších fandů, co jedou se mnou ve vagónu, vždycky jednou za čas někdo koukne, co že to tam ten chlápek, co k nim od pohledu nepatří, píše za slohovku. Někdo se přijde zeptat, jeden kluk se dokonce na chvilku začte – styl ani pravopis mi sice neopraví, ale říká, že to je pěkný. A mně každej pozitivní ohlas dělá radost.

Ostuda v Derby není zapomenuta a krach v Evropě zůstane průšvihem, no nakonec jsme závěr podzimu uhráli celkem slušně, což snad dává nějakou naději na lepší příští. Mně však momentálně vůbec nevadí, že mě, stejně jako každýho těžce zkoušenýho Sparťanskýho fandu, čeká chvilka bez nervů.

Normálně se snažím to do reportů moc netahat, ale uvědomil jsem si, že jsem svůj první SF-report napsal přesně před rokem (po zápase s Libercem – podobná kosa jako v sobotu). Náhodou, jako záskok za někoho, kdo se v Covidu nedostal na zápas (fuj, to byla hnusná doba!): rád bych tedy poděkoval za všechnu podporu a odezvu, co jsem dostal. Když to lidi čtou, mnohem líp se to píše! A taky spousta lidí už ukázala, že umí a tak bych chtěl všem, kdo třeba váhají, jestli něco zkusit sepsat, dodat odvahy: SF je skvělá stránka, na kterou se toho vejde opravdu hodně – reporty z mačů, místní prales, fandovský úvahy, názory... Je to celý mnohem jednodušší, než si většina lidí představuje: stačí napsat text, do kterýho dáte poctivej kousek sebe a pošlete buď jako email nebo jako dokument v příloze na fanousci@spartaforever.cz.

Sparta navždycky!

Novák


FC Baník Ostrava – AC Sparta Praha 2:3 (1:1)

Branky: 36. Kaloč, 90. Kuzmanović – 22. Haraslín (pen.), 66. Frydrych (vl.), 77. Čvančara. ŽK: 24. Almási, 54. Kaloč – 24. Pavelka, 53. Haraslín, 60. Vitík, 90. Kovář. Rozhodčí: Zelinka – Caletka, Paták. Diváci: 14 185.

Sparta: Kovář – Vitík, Panák, Sørensen – Mejdr, Pavelka, Sadílek, Zelený – Daněk (68. Kuchta), Minčev (46. Čvančara), Haraslín (77. Wiesner).

Baník: Laštůvka – Juroška (77. Tijani), Frydrych, Pojezný, Fleišman (77. Lischka) – Kaloč, Tetour (68. Mišković) – Cadu (68. Buchta), Kuzmanović, Plavšić – Almási.


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Auto pro Lukáška

Co týden dal a dá podzim 2022 (17.díl)

Narozky v mlze - report ze zápasu Sparta - České Budějovice

Díky za pomoc s přípravou a realizací chorea!

Jinej by se bál, my jdem dál - report ze zápasu Slovácko - Sparta

Prales tour - Do Újezda na klobásu

Choreo na výroční zápas! - přijď pomoct s přípravou

Co týden dal a dá podzim 2022 (16.díl)

Debakl béčka s Příbramí - druhý report z prohry našeho béčka s Příbramí

Fandovo velmi pozdní dopoledne - report ze zápasu Sparta B - Příbram

Pan Pospíchal měl pravdu - report ze zápasu Plzeň - Sparta

Fanoušek měsíce - roboACS

Prales tour - Pražský přebor v Braníku

Co týden dal a dá podzim 2022 (15.díl)

Co týden dal a dá podzim 2022 (14.díl)

Jak béčko nestačilo na Třinec - report z utkání Sparta B - Třinec

Co týden dal a dá podzim 2022 (13.díl)

Svý jistý - report z utkání Sparta - Pardubice na Letné

Fanoušek měsíce - ACS - fan

Co týden dal a dá podzim 2022 (12.díl)

“Sám mezi rowdies“ - report z výjezdu za Spartou do Brna

Co týden dal a dá podzim 2022 (11.díl)

Těžká Písemka - report z výhry Sparty nad Hradcem Králové

Už je to deset let, nikdy nezapomeneme, Seniore!

Co týden dal a dá podzim 2022 (10.díl)

Fanoušek měsíce - Gaginek

Novák | 21.11.2022 01:50 Vstoupit do diskuze
16